Ústecký kraj chce podpořit podnikatele v turismu

Ústecký kraj připravuje dotaci na podporu podnikatelů v cestovním ruchu. Novinářům to včera v Petrovicích na hranicích s Německem řekl náměstek hejtmana Zdeněk Matouš. Dopady uzavření hranic pocítili výrazně lidé v pohraničí. Sasové už se do obcí na severu Čech vrátili.  

V Českém Švýcarsku činí propad u podnikatelů odhadem 1,2 miliardy korun od vyhlášení pandemie do konce května

Ekonomický dopad na cestovní ruch byl podle Matouše obrovský. „Některé podniky, restaurace, kde tvoří přes 60 procent zákazníků hosté z Německa, se propadly s tržbami na nulu. V Českém Švýcarsku činí propad u podnikatelů odhadem 1,2 miliardy korun od vyhlášení pandemie do konce května,“ uvedl Matouš. Roční výnos z turismu v Ústeckém kraji je podle něj 60 miliard korun. 

Na drobné investice by v příštím roce mohli podnikatelé požádat o dotaci z Ústeckého kraje. V návrhu rozpočtu na příští rok je na to vyčleněno 10 milionů korun. „Snažíme se marketingově nastartovat turismus v příhraničí. Tvoří se to ale složitě, protože i kraje zápasí s nedostatkem finančních prostředků stejně jako obce,“ řekl Matouš. 

Čtyři destinační agentury Ústeckého kraje budou žádat o státní dotace v oblasti marketingu. „Cílem je pomoci živnostníkům především v příhraničních oblastech,“ uvedl náměstek hejtmana. 

Ze zahraničních turistů tvoří v Ústeckém kraji přes 50 procent Němci. Jezdí většinou na jednodenní výlety. „Zavření hranic se obce dotklo velmi významně, spousta lidí je přímo ekonomicky závislá na německé klientele. Máme tu i vietnamskou komunitu, která byla kompletně bez příjmu. Restaurace, kadeřnictví, freeshopy, všechno se zavřelo ze dne na den. Je pro nás velmi důležité, že se hranice otevřely,“ řekla novinářům místostarostka Petrovic Andrea Kortanová. Mezi Saskem a Českou republikou došlo k oboustrannému otevření hranic v pátek ve 12:00. „Provoz z hodiny na hodinu se rapidně změnil,“ uvedla Kortanová.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více