Ústecký kraj chce podpořit podnikatele v turismu

Ústecký kraj připravuje dotaci na podporu podnikatelů v cestovním ruchu. Novinářům to včera v Petrovicích na hranicích s Německem řekl náměstek hejtmana Zdeněk Matouš. Dopady uzavření hranic pocítili výrazně lidé v pohraničí. Sasové už se do obcí na severu Čech vrátili.  

V Českém Švýcarsku činí propad u podnikatelů odhadem 1,2 miliardy korun od vyhlášení pandemie do konce května

Ekonomický dopad na cestovní ruch byl podle Matouše obrovský. „Některé podniky, restaurace, kde tvoří přes 60 procent zákazníků hosté z Německa, se propadly s tržbami na nulu. V Českém Švýcarsku činí propad u podnikatelů odhadem 1,2 miliardy korun od vyhlášení pandemie do konce května,“ uvedl Matouš. Roční výnos z turismu v Ústeckém kraji je podle něj 60 miliard korun. 

Na drobné investice by v příštím roce mohli podnikatelé požádat o dotaci z Ústeckého kraje. V návrhu rozpočtu na příští rok je na to vyčleněno 10 milionů korun. „Snažíme se marketingově nastartovat turismus v příhraničí. Tvoří se to ale složitě, protože i kraje zápasí s nedostatkem finančních prostředků stejně jako obce,“ řekl Matouš. 

Čtyři destinační agentury Ústeckého kraje budou žádat o státní dotace v oblasti marketingu. „Cílem je pomoci živnostníkům především v příhraničních oblastech,“ uvedl náměstek hejtmana. 

Ze zahraničních turistů tvoří v Ústeckém kraji přes 50 procent Němci. Jezdí většinou na jednodenní výlety. „Zavření hranic se obce dotklo velmi významně, spousta lidí je přímo ekonomicky závislá na německé klientele. Máme tu i vietnamskou komunitu, která byla kompletně bez příjmu. Restaurace, kadeřnictví, freeshopy, všechno se zavřelo ze dne na den. Je pro nás velmi důležité, že se hranice otevřely,“ řekla novinářům místostarostka Petrovic Andrea Kortanová. Mezi Saskem a Českou republikou došlo k oboustrannému otevření hranic v pátek ve 12:00. „Provoz z hodiny na hodinu se rapidně změnil,“ uvedla Kortanová.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Tunisko přispěje cestovkám na podzimní chartery

Cestovním kancelářím, které vypraví do Tuniska charterové lety na okraji sezony, se dostane od této země finanční podpory. Snahou destinace je podpořit pandemií silně poznamenaný turismus. Českým novinářům to řekl generální ředitel Tuniského národního úřadu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Smartwings otevírá pravidelnou linku z Bratislavy do Dubaje

Letecká společnost Smartwings otevírá 24. října pravidelné přímé letecké spojení z Bratislavy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech (SAE). Linka bude během zimního letového řádu provozována 1x týdně, každou neděli moderním letadlem Boeing 737 MAX 8. Dopravce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Kiwi.com: Češi v létě cestovali nejvíce od začátku pandemie

Češi v létě cestovali skoro jako před pandemií. Rezervace letenek, které od začátku června do konce srpna provedli čeští klienti, se vyšplhaly na 95 procent z celkového počtu cest, které se uskutečnily ve stejném období roku 2019....

Číst více