×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

USA zpřísní vstupní podmínky pro turisty

Foto: Shutterstock.com Zpřísnění vstupních podmínek oznámil prezident Biden ve svém čtvrtečním projevu Foto: Shutterstock.com

Chystáte se v příštích dnech za „velkou louži“, abyste nasáli kouzlo předvánočního New Yorku nebo navštívili některý z vyhlášených amerických národních parků? Pak byste měli vědět, že od příštího týdne dojde ke zpřísnění podmínek pro vstup do USA. Přijíždějící turisté se budou muset nově prokázat negativním testem na koronavirus, který nebude starší než 24 hodin. Dosud platil výsledek testu, který nebyl proveden dříve než tři dny před odletem.

Opatření je součástí strategie Bílého domu pro boj s pandemií v zimních měsících, kterou ve čtvrtek představil prezident Joe Biden. Vláda se podle něj nechystá vyhlašovat uzávěry ekonomiky, a to i přesto, že podle vládních expertů ještě porostou denní počty nově zjištěných infekcí, zřejmě také v důsledku nové varianty omikron. „Budeme s touto variantou bojovat vědecky a rychle, a ne chaoticky a zmateně,“ prohlásil prezident.

Zmínil několik klíčových bodů své strategie, která se soustředí především na zvýšení proočkovanosti. Vláda například plánuje vytvořit stovky „rodinných vakcinačních center“, kam si pro injekci budou moci přijít Američané téměř všech věkových kategorií. Cílem administrativy je udržet otevřené školy, dodal prezident.

Úřady rovněž spustí celostátní kampaň, která má přimět asi 100 milionů již naočkovaných lidí, aby si nechali dát třetí posilovací dávku. Biden rovněž vyzval zaměstnavatele, aby dali svým pracovníkům volno, pokud si chtějí pro posilovací dávku zajít.

Biden čelí zejména z řad republikánů kritice za své opatření nařizující očkování federálním pracovníkům, některým zdravotníkům a zaměstnancům firem s více než 100 zaměstnanci. V dnešním projevu řekl, že vláda v rámci své zimní strategie nová podobná opatření zavádět nehodlá.

„Vím, že byl covid-19 v této zemi sporným tématem a že se z něj stalo politické téma, což je smutné zjištění. Nemuselo to tak být,“ řekl Biden.

V médiích se v posledních dnech spekulovalo, že kvůli variantě omikron USA zpřísní restrikce pro cestovatele mnohem více – v úvahu přicházela například povinnost testování na koronavirus i po příletu do USA nebo dokonce karanténa pro všechny příchozí cestovatele.

Americké úřady začátkem listopadu otevřely hranice pro cizince, pouštějí přes ně ale pouze plně očkované lidi s negativním testem. Výjimku mají děti do 18 let, které očkované být nemusejí a osoby, jež prokážou, že vakcínu nemohou dostat.

Biden ve svém čtvrtečním projevu ohlásil i novou povinnost pro soukromé zdravotní pojišťovny, které budou muset proplácet antigenní samotesty na koronavirus. Řekl také, že povinnost nošení roušek ve veřejné dopravě bude platit nejméně do 18. března.

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch ve Vídni byl loni na 28 procentech úrovně před krizí

Poklesem zájmu v důsledku protipandemických opatření netrpí zdaleka jen tak často omílaná Praha, ale i řada dalších evropských měst. Například v rakouské metropoli dosáhnul loni turismus jen 28 procent předkrizových hodnot. Počet přenocování se ale proti předchozímu roku...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Očkovaní se nebudou muset po příjezdu do Anglie testovat

Lidé očkovaní proti onemocnění covid-19 nebudou muset po příjezdu do Anglie podstupovat test na koronavirus, oznámil včera britský premiér Boris Johnson. Ministr dopravy Grant Shapps později potvrdil, že změna pravidel nastane 11. února ve 04:00 místního...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Thajsko už nebude posílat očkované turisty do karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení. Zahraniční návštěvníci ze všech zemí...

Číst více