Unikátní relaxace? V Parkhotelu Kašperské Hory a Šumavských bylinných lázních

Harmonické prostředí, hotelový relaxační park, zemská energie, jeskyně a magická moc bylin. To je tajemství úspěchu Šumavských bylinných lázní, které vznikly v rozlehlém sklepení bývalého pivovaru v Kašperských Horách na Šumavě a jsou součástí Parkhotelu Kašperské Hory.

 Šumavské bylinné lázně Parkhotelu Kašperské Hory vznikly v rozlehlém sklepení bývalého pivovaru

Šumavské bylinné lázně Parkhotelu Kašperské Hory vznikly v rozlehlém sklepení bývalého pivovaru

„Projekt Šumavských bylinných lázní se zrodil na jaře roku 2012. Nešlo jen o balneoprovoz, ale celkovou koncepci hotelu a lázní. U nás je vše podřízeno cílové skupině, pro kterou jsme se rozhodli lázně vybudovat. Některé návyky z běžného hotelového provozu bylo třeba odbourat, a naopak zavést principy lázeňského hotelu. V dubnu stejného roku jsme spolu s majitelem hotelu navštívili Lázně Jeseník, absolvovali některé procedury a tam 13. dubna padlo také rozhodnutí o investici a vlastní realizaci lázní. Šumavské bylinné lázně jsme pak po sedmi měsících usilovné práce uvedli do provozu v lednu následujícího roku,“ vzpomíná ředitel hotelu a lázní Jaroslav Fischer.

 Bylinné lázně fungují v hotelu od roku 2013

Bylinné lázně fungují v hotelu od roku 2013

Ale historie Parkhotelu Kašperské Hory sahá ještě hlouběji. Nachází se v objektu bývalého pivovaru v Kašperských Horách, který ukončil provoz v roce 1947. Budova následně chátrala a postupně se měnila v ruiny, až ji v roce 1991 koupil rodák z Kašperských Hor František Tosch, který se rozhodl vybudovat na místě bývalého pivovaru hotel. To se mu také podařilo a v roce 1994 otevřel první čtyřhvězdičkový hotel v Plzeňském kraji. Hotel byl vlastně jedním z prvních v kraji i v republice, který měl svůj vlastní krytý bazén, finskou saunu, ochlazovací bazének u sauny, masérnu, solárium a malé fitness centrum. V té době to bylo zcela unikátní. Na prahu nového tisíciletí se však hotel dostal do finančních potíží, které gradovaly, až se v roce 2010 stal novým majitelem jeho současný vlastník JUDr. František Talián. Tomu se podařilo společně s ředitelem Jaroslavem Fischerem přeměnit ubytovací zařízení na šumavské lázně, postavené na bylinkách a dalších přírodních produktech. „Chtěl jsem, abychom ctili Šumavu, aby s ní procedury ladily a logicky do ní zapadaly. Na Šumavě je dostatek rašeliny i bylin, je tady láva, takže můžeme používat lávové kameny, je tu zdravé ovzduší, pramenitá voda a k tomu máme ve sklepení zemskou energii,“ popisuje Jaroslav Fischer.

Unikátem je skalní jeskyně pro speleoterapii

Podle ředitele hotelu je největším bohatstvím hotelu rozsáhlé sklepení, v němž se nachází skalní jeskyně, která je využívána na speleoterapii k léčení horních cest dýchacích a pro posílení organismu. Energie je pro citlivého člověka patrná už při vstupu do vlastního balneoprovozu. Její síla je přibližně osmkrát vyšší, než je tomu u běžných energetických míst na povrchu. Do nadzemní části hotelu včetně ubytovací části se pak šíří s nižší intenzitou, rovnající se asi čtyřnásobku průměrných hodnot. Kromě pocitové stránky a celkového posílení lidského organismu přináší tato zemská energie některá další využití. „Délka pobytu v jeskyni při speleoterapii je individuální, maximum se může pohybovat od 40 do 90 minut. Z podzemí se zemská energie šíří po celém hotelu i do ubytovacích prostor, kde postupně slábne,“ uvádí Fischer.

 Skalní jeskyně ve sklepení hotelu slouží ke speleoterapii

Skalní jeskyně ve sklepení hotelu slouží ke speleoterapii

 V lázních najdete i Priessnitzův chodník

V lázních najdete i Priessnitzův chodník

Nicméně speleoterapie je doplňkem bylinných lázní, ve kterých zde používají bylinné směsi do koupelí, do páry a pro masáže. Směsi dodává tuzemská firma z Pošumaví, která patří mezi nejlepších deset v České republice. Jednotlivé směsi mají přesně stanovený a schválený obsah bylin, každá nová zásilka dostává vlastní číslo šarže, což znamená, že je vždy zpětně dohledatelná. Totéž platí i pro speciální borůvkový čaj, který je součástí všech procedur směřujících k dodržování pitného režimu. V rámci hydroterapie mohou hosté absolvovat třeba pět druhů koupelí právě ze směsí sušených bylin, vedle toho v lázních používají i rašelinu, jíly a bylinné soli z Mrtvého moře, a to ve formě zábalů, masáží nebo koupelí.

 V hotelu je k dispozici 43 stylově zařízených pokojů

V hotelu je k dispozici 43 stylově zařízených pokojů

Pro Priessnitzovu masážní koupel nohou využívají v Šumavských bylinných lázních vlastní pramen sv. Barbory, hostům ale připraví i Kneipovu koupel. „Pro očistu a detoxikaci je vhodná šumavská bylinná parní lázeň, v rámci termoterapie nabízíme opravdu širokou řadu zábalů, vybrat si hosté mohou i z množství masáží a poskytujeme také kosmetické služby. Příjemně protáhnout tělo pak mohou zájemci v našem relaxačním bazénu,“ vyjmenovává Jaroslav Fischer.

Čtyřhektarový park nabízí řadu míst k odpočinku

Ačkoli Parkhotel stojí v Kašperských Horách takřka na náměstí, na druhé straně k němu přiléhá čtyřhektarový hotelový park s výhledem na hrad Kašperk. Ideální místo k relaxaci. „Hotelový park se nachází nad skalní jeskyní a zemská energie silně ovlivňuje jeho některá místa. Proto jsme využili této jedinečné přírodní nabídky a v červnu otevíráme pro naše hosty Energetický park.

 Hotelový park nabízí řadu zajímavých zákoutí a zdobí ho i čtyři menhiry

Hotelový park nabízí řadu zajímavých zákoutí a zdobí ho i čtyři menhiry

Na jeho přípravě a realizaci se podílel Ing. Pavel Kozák, český badatel, který pracuje převážně v terénu při psychotronickém vyhledávání a zkoumání energetických fenoménů, jež ovlivňovaly život prastarých kultur a byly jimi také využívány,“ říká Fischer s tím, že hosté mohou relaxovat nejen na lavičkách, ale také na lehátkách ve stínu vzrostlých javorů a jasanů, nebo naopak na teplých a slunečných místech. Hotelový park nabízí celou řadu zajímavých zákoutí a zdobí ho i čtyři menhiry. „Pro hosty jsme také upravili vyhlídkovou věž, v níž se na historických fotografiích dozvědí něco z historie Kašperských Hor a zaniklého pivovaru,“ doplňuje ředitel hotelu.

 Sázka na „Adults only“

 Parkhotel Kašperské Hory a Šumavské bylinné lázně jsou hostům k dispozici prakticky celoročně kromě období, kdy probíhá údržba. Lázně fungují denně od 8 do 20 hodin včetně sobot, nedělí a svátků. „Přesto naším hostům radíme, aby si pobyt rezervovali včas. Je to důležité i pro načasování jednotlivých procedur. Jak kapacita hotelu, tak i lázní totiž není nekonečná,“ říká Jaroslav Fischer. Od ledna roku 2014 je hotel provozován pod značkou „Adults only“, čili jen pro dospělé. „Disponujeme pouze dvoulůžkovými a jednolůžkovými pokoji, neposkytujeme pro děti žádné slevy. Nabízíme odpočinek a relaxaci a chceme, aby hosté v hotelu měli svůj klid a nikdo a nic je nerušilo. Jsem přesvědčen, že omezením vstupu dětí do hotelu jsme pouze získali a návštěvnost nám určitě stoupla. Hosté, kteří dříve o školních prázdninách nepřijížděli, nyní bez obav dorazí, protože vědí, že v hotelu naleznou klid celoročně,“ vysvětluje ředitel hotelu a dodává, že v zařízení nejsou vítáni ani psi či jiní domácí mazlíčci. V nekuřáckém hotelu je k dispozici celkem 43 stylově zařízených pokojů a apartmá.

 Hosté mají k dispozici i relaxační bazén

Hosté mají k dispozici i relaxační bazén

Majitel zvolil tisový nábytek a u každého pokoje nechal vybudovat mramorovou koupelnou v anglickém stylu. Převážná část koupelen je vybavena vanami, samozřejmostí je vysoušeč vlasů, kosmetika, koupací plášť a pantofle. Komfort ubytování umocňuje na každém pokoji ekologická Full HD LED televize se vstupy pro připojení USB, HDMI nebo DVD, a telefon. V pokojích, ve veřejných prostorách hotelu a na letních terasách je k dispozici Wi-Fi zdarma.

Hotel každoročně připravuje řadu tematických pobytových balíčků, jež zahrnuje nejen lázeňské procedury, ale také možnost využití sportovního zázemí hotelu, k němuž patří tenisové hřiště s umělým povrchem a hotelový park, který je stvořen k parkovým hrám, jako jsou kroket, pétanque, badminton či nordic walking.

Foto: Parkhotel Kašperské Hory

www.sumavskelazne.cz 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější články z rubriky Lázně

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Lázně hlásí: Máme otevřeno, těšíme se na vás

Po dvou letech omezení kvůli koronaviru se tuzemské lázně chystají v květnu a červnu slavnostně přivítat návštěvníky. Začíná tradiční lázeňská sezóna. S plnou parádou se postupně otevřou Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov, Lázně Libverda, Luhačovice, Jeseník...

Číst více
Foto: David Marvan / fotobanka CzechTourism

Lázeňské vouchery už jen do konce března

Na konci března končí program lázeňských voucherů, který pro zájemce o lázeňské pobyty přinesl Svaz léčebných lázní za podpory CzechTourism. Lázeňský voucher si zatím stáhlo zhruba 30 tis. lidí, téměř deset tisíc z nich voucher už využilo...

Číst více