U ubytování bude více než dříve rozhodovat cena a služby

V případě hotelů a penzionů bude po konci současné koronavirové krize více než dříve rozhodovat cena, kvalita služeb a detaily, které budou konkrétní ubytovací zařízení odlišovat od ostatních. Někteří hoteliéři tak současnou dobu využívají k rekonstrukcím a zkvalitňování služeb. Mimopražská zařízení doufají v sílu lokálního turismu, obavy z budoucnosti mají především hotely v hlavním městě závislé na zahraničních hostech. Vyplývá to z informací projektu Amazing Places.

V případě hotelů a penzionů bude po konci současné koronavirové krize více než dříve rozhodovat cena, kvalita služeb

Mnoho lidí se bude po odeznění současného stavu muset soustředit na zabezpečení vlastní existence a plánování dovolené odloží, uvedl zakladatel Amazing Places Petr Kotík. „Výhodu budou mít ti (ubytovatelé), kteří se na tuto situaci co nejlépe připraví a budou svým klientům nabízet lepší služby než jejich konkurence,“ doplnil. Kotík se svým týmem připravuje kampaň na podporu turismu v České republice a na Slovensku.

Na otevření se připravuje dokončením rekonstrukce, zlepšováním služeb a školením personálu Grandhotel Pupp v Karlových Varech, který očekává, že letos budou velkou část hostů tvořit Češi a Slováci. „Po uvolnění vládních opatření bude konkurence na trhu obrovská,“ uvedl manažer karlovarského hotelu Filip Šimoník.

Brněnský hotel Anybody měl již nyní z 95 procent tuzemské hosty, podle provozovatele hotelu Adama Vodičky je tak v lepší situaci než místa, kde stejné procento tvoří zahraniční turisté. Hotel se hodlá na situaci po krizi i přesto připravit, Vodička ale očekává i oporu státu.

Provozovatelům ubytovacích zařízení by podle Gorjana Lazarova z Orea Hotels pomohly nižší sazby daně z přidané hodnoty a podpora v odvodech na sociální a zdravotní pojištění pro zaměstnance.

Společnost Bohemian Hostels & Hotels, která má v Praze sedm hotelů a hostelů, už požádala podle její ředitelky Babety Schneiderové o bezúročnou půjčku. „Snažíme se některé naše pražské provozy pronajmout magistrátu pro ubytování lidí bez domova na následujících pár měsíců,“ uvedla. To ovšem podle ní není dlouhodobé řešení. „I kdyby se hranice otevřely v září a my se toho bez krachu dočkáme, tak půjdeme do zimních měsíců bez zásob peněz z letní sezony a balancování na hraně existence nás čeká minimálně rok,“ dodala. Kromě snížení sazby DPH na ubytování by podle ní byla vhodná regulace ubytování typu Airbnb a přehodnocení poplatku městu.

Průzkum Asociace hotelů a restaurací uvedl, že je nyní zavřeno 90 procent hotelů v zemi. Jen za březen se v cestovním ruchu v ČR očekává propad tržeb zhruba o 20 miliard korun. Svazy a asociace zastupující tuzemské podnikatele v cestovním ruchu připravily záchranný plán pro toto odvětví. Navrhují opatření pro aktuální nouzový stav i pro obnovu sektoru po konci opatření.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více