U ubytování bude více než dříve rozhodovat cena a služby

V případě hotelů a penzionů bude po konci současné koronavirové krize více než dříve rozhodovat cena, kvalita služeb a detaily, které budou konkrétní ubytovací zařízení odlišovat od ostatních. Někteří hoteliéři tak současnou dobu využívají k rekonstrukcím a zkvalitňování služeb. Mimopražská zařízení doufají v sílu lokálního turismu, obavy z budoucnosti mají především hotely v hlavním městě závislé na zahraničních hostech. Vyplývá to z informací projektu Amazing Places.

V případě hotelů a penzionů bude po konci současné koronavirové krize více než dříve rozhodovat cena, kvalita služeb

Mnoho lidí se bude po odeznění současného stavu muset soustředit na zabezpečení vlastní existence a plánování dovolené odloží, uvedl zakladatel Amazing Places Petr Kotík. „Výhodu budou mít ti (ubytovatelé), kteří se na tuto situaci co nejlépe připraví a budou svým klientům nabízet lepší služby než jejich konkurence,“ doplnil. Kotík se svým týmem připravuje kampaň na podporu turismu v České republice a na Slovensku.

Na otevření se připravuje dokončením rekonstrukce, zlepšováním služeb a školením personálu Grandhotel Pupp v Karlových Varech, který očekává, že letos budou velkou část hostů tvořit Češi a Slováci. „Po uvolnění vládních opatření bude konkurence na trhu obrovská,“ uvedl manažer karlovarského hotelu Filip Šimoník.

Brněnský hotel Anybody měl již nyní z 95 procent tuzemské hosty, podle provozovatele hotelu Adama Vodičky je tak v lepší situaci než místa, kde stejné procento tvoří zahraniční turisté. Hotel se hodlá na situaci po krizi i přesto připravit, Vodička ale očekává i oporu státu.

Provozovatelům ubytovacích zařízení by podle Gorjana Lazarova z Orea Hotels pomohly nižší sazby daně z přidané hodnoty a podpora v odvodech na sociální a zdravotní pojištění pro zaměstnance.

Společnost Bohemian Hostels & Hotels, která má v Praze sedm hotelů a hostelů, už požádala podle její ředitelky Babety Schneiderové o bezúročnou půjčku. „Snažíme se některé naše pražské provozy pronajmout magistrátu pro ubytování lidí bez domova na následujících pár měsíců,“ uvedla. To ovšem podle ní není dlouhodobé řešení. „I kdyby se hranice otevřely v září a my se toho bez krachu dočkáme, tak půjdeme do zimních měsíců bez zásob peněz z letní sezony a balancování na hraně existence nás čeká minimálně rok,“ dodala. Kromě snížení sazby DPH na ubytování by podle ní byla vhodná regulace ubytování typu Airbnb a přehodnocení poplatku městu.

Průzkum Asociace hotelů a restaurací uvedl, že je nyní zavřeno 90 procent hotelů v zemi. Jen za březen se v cestovním ruchu v ČR očekává propad tržeb zhruba o 20 miliard korun. Svazy a asociace zastupující tuzemské podnikatele v cestovním ruchu připravily záchranný plán pro toto odvětví. Navrhují opatření pro aktuální nouzový stav i pro obnovu sektoru po konci opatření.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Kutná hora láká k vícedenním pobytům

Do Kutné Hory se po opadnutí pandemie vrátili turisté, využívají ve větší míře vícedenní pobyty. Převažují návštěvníci z Česka nebo okolních zemí, naopak chybějí turisté ze Středomoří, Asie nebo Ruska, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová (STAN...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Návrat k normálu bude pro hotely zřejmě dlouhý

Na začátku července zveřejnil Český statistický úřad první předběžné údaje o návštěvnosti hotelů za květen. V tomto měsíci se uvolnila opatření omezující poskytování ubytovacích služeb, která platila od prosince loňského roku. První výsledky prozatím naznačují jen pozvolný...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Více než miliarda ročně na podporu turismu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce pro příští roky ze státního rozpočtu na rozvoj cestovního ruchu vynaložit zhruba 1,2 miliardy korun ročně. V posledních letech se vyčleněná podpora pohybovala kolem 700 milionů. Vyplývá to ze Strategie...

Číst více