U příležitosti 35. ročníku TOURFILMU, který se konal ve dnech 25. – 26. 9. 2002 v Karlových Varech připravilo Chorvatské turistické sdružení se sídlem v Praze soubor turistických novinek pro rok 2003 v Chorvatsku. Prostřednictvím tohoto článku představujeme alespoň některé z nich.
Optimistická čísla
Nejvyšší nárůst v počtu návštěvníků byl zaznamenán v Dalmácii + 9 %, Kvarneru + 3 % oproti loňskému roku. Istrijský poloostrov navštívil stejný počet turistů jako v roce 2001. Chorvatsko v roce 2002 hostilo 6,5 milionů turistů, kteří uskutečnili 38 milionů noclehů.
Nejpočetnější byli i v letošním roce němečtí turisté, následovali návštěvníci z Itálie, třetí příčku obsadili Slovinci a čeští turisté si obhájili čtvrté místo.
Ministryně turistiky Pave Župan Rusković se tak domnívá, že s letošní turistickou sezonou v Chorvatsku mohou být všichni spokojeni.
Mariny stále vyhledávanější
Chorvatské mariny zaznamenaly v prvních sedmi měsících tohoto roku 10% nárůst turistů v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Zároveň bylo uskutečněno o 12 % více noclehů.
Podle údajů Státního statistického úřadu bylo v chorvatských přístavech zaregistrováno 326,3 tisíce turistů, kteří uskutečnili 465,8 tisíc noclehů. Nejvíce navštěvované byly mariny v Šibensko-kninské župě, ale i v Splitsko-dalmatské, Isterské, Primorsko-goranské a Dubrovnicko-neretvanské oblasti byl znatelný nárůst turistů. 18% pokles zaznamenali pouze v župě Zadarské.
Nový strategický marketingový plán
chorvatské turistiky
Každá oblast musí vytvořit svůj prezentační symbol, chorvatské produkty musí být kvalitnější, nabídka pestřejší a upomínkové předměty originální. Každý region musí vytvořit své typické symboly, prezentační loga.
Čitelnou definici toho, kde se bude Chorvatsko nacházet na turistické mapě Středozemí, pronesl na prezentaci Strategického marketingového plánu chorvatské turistiky do roku 2005 Eulogio Bordas ze španělské agentury THR z Barcelony. Vedle nového hesla Chorvatského turistického sdružení „Středozemí, jaké někdy bylo“, přidal vzkaz „Přijďte dříve, než bude Chorvatsko příliš moderní záležitostí“. Strategický dokument, který stál Chorvatsko 2 miliony kun a který vypracovalo se španělským partnerem Ministerstvo turistiky, Chorvatské turistické sdružení a firma Horwath, byl přijat velmi kladně. Podle ředitele Hlavního úřadu Chorvatského turistického sdružení Niko Buliće teď mají všichni účastníci v turistickém ruchu nástroje, s nimiž vědí jak zacházet, a na regionech teď zůstává, aby vše uvedly do praxe. Niko Bulić věří, že jen tak bude do roku 2005 možné získat, kromě očekávaných 10 až 11 milionů návštěvníků a uskutečněných 60 až 70 milionů noclehů, příjem z turistického ruchu kolem 6 až 7 miliard USD ročně.

U příležitosti Tour Filmu 2002 se v Karlových Varech sešli: zleva Zoran Pičuljan, velvyslanec Chorvatska v ČR, Mirjana Žilič, ředitelka Chorvatského turistického sdružení v Praze, a Milo Sršen, náměstek ředitele Chorvatského turistického sdružení ze Záhřebu |
Tento marketingový plán vytyčuje podle Bodrase základní strategické směry rozvoje a Chorvatsko představuje jako zemi kvalitní turistiky, uchráněné přírody a Středozemí, ve kterém byl uchován odkaz předků.
Před chorvatským turistickým ruchem stojí kromě stálého rozvoje 3 úkoly. První skupina cílů se orientuje na zvýšení příjmů z hospodářství a na zvýšení životní úrovně obyvatel Chorvatska. Ve druhé skupině se hovoří o konkurenceschopnosti a odmítnutí nízkých cen. Třetí úkol marketingového plánu se orientuje na prodlužování turistické sezony a zajištění toho, aby Chorvatsko získalo vedoucí postavení ve Středozemí.
Dědictví předků, jaké už jinde nenajdete
Autor Strategického marketingového plánu klade velký význam právě na dědictví. Podle jeho názoru se může Chorvatsko právem srovnávat v oblasti turistiky s těmi největšími ve Středomoří. Svou turistickou identitu musí proto Chorvatsko stavět na tradici, pohostinnosti a autentičnosti. Mělo by se ve světě představovat jako „Středozemí, jaké někdy bylo“.
Regionální koncept pro oblast Dubrovník – Neretva
Elitní destinace pro elitní návštěvníky
Regionální turistický koncept pro oblast Dubrovník – Neretva a podrobné plány k sedmi ukázkovým projektům vypracovala německá rozvojová agentura DEG. Nová dlouhodobá turistická projekce pro oblast této župy na jižním Jadranu je založená na řadě elitních nabídek, připravených pro individuální, náročné hosty, kteří uznávají pouze výjimečnou úroveň služeb. Pro tyto projekty bylo vybráno několik velice zajímavých destinací, od Dubrovníku přes Ston, Kupare, Ostrov Mljet, Konvale, Molunat po Mlini a Prapratno.
Od podzimu do jara by turistickou sezonu v Dubrovníku měly prodloužit exkluzivní golfové terény. Projekty vázané na flóru a faunu v Národním parku Mljet a pláže na tomto ostrově by pak měly být základem pro novou turistickou identitu tohoto ostrova s teplým středozemním klimatem. Kvalitní turistický komplex v Kupare by měl podtrhnout atraktivitu blízkého Dubrovníku a zajistit jeho celoroční provoz. V Prapratnu navrhuje agentura vybudovat turistickou osadu klubového typu, Konvale vidí jako mezinárodní golfovou destinaci a Molunat jako jakýsi turistický most k černohorskému přímoří, zároveň ale také jako důležitou jachtařskou základnu.
Významné jubileum
Deset let Chorvatského turistického
sdružení
Sdružení bylo založeno 30. června 1992, hned po osamostatnění Chorvatska. CHTS tak absolvovalo cestu od samotného založení přes snahu o afirmaci doma i na turistické mapě světa, až po dnešní výsledky. Dnes má sdružení 308 organizačních jednotek v zemi a 15 zastupitelství ve světě.
Delegace Českého Krumlova do Dubrovníku
Partnerská města
Delegace Českého Krumlova, české perly turistického ruchu, navštívila Dubrovník – perlu Chorvatska s cílem navázat trvalé a přátelské hospodářské kontakty. Návštěvu vedenou starostou Antonínem Princem připravila ve spolupráci s českokrumlovskou CK Adria pražská kancelář Chorvatského turistického sdružení.
V rámci pětidenní návštěvy Dubrovníku se česká delegace setkala mimo jiné s chorvatskou ministryní turistiky Pavlou Župan-Rusković. Hosty zajímaly především turistické informace o Dubrovníku a dubrovnické župě, současné ubytovací kapacity a další údaje o městě, zařazeném, stejně jako Český Krumlov, na seznam památek UNESCO.
Starosta Princ vyjádřil potěšení z návrhu, aby obě města navázala užší spolupráci a stala se partnery. Kromě chráněné staré části města váže tyto dva skvosty i řada jiných záležitostí. O nich budou podrobněji jednat delegace obou měst při dalších setkáních. Takový je závěr těchto prvních rozhovorů.
Ideu o přátelství dvou měst podpořila dubrovnická starostka Dubravka Šulca, která přijala pozvání, aby se svou delegací navštívila co nejdříve Český Krumlov.
„Modru špilju“ letos vidělo 30 tisíc turistů
Biševo – nová exkluzivní destinace
Letošní návštěvnost Modré jeskyně na ostrově Biševo překonala všechna očekávání. O tento přírodní mořský fenomén nedaleko ostrova Vis projevilo dosud zájem na 30 tisíc turistů. Podle turistických pracovníků byl ve vrcholné sezoně zájem tak velký, že se místo na lodích, které jezdí k Biševu, muselo rezervovat i několik dní předem.
Pracovníci v turistickém ruchu si pochvalují, že Biševo se svou Modrou jeskyní, výborným biševským vínem, archeologickými a sakrálními cennostmi a výtečnou mořskou kuchyní se může stát exkluzivní turistickou destinací. Tento obdivuhodný ostrůvek je totiž navzdory svým nevídaným možnostem stále turisticky nevyužitý.
Jadran express – nové spojení
mezi Prahou a Splitem
Na letní sezonu 2003 České dráhy chystají vlakové spojení mezi Prahou a Splitem. Cestování po železnici má řadu nesporných výhod. Bezpečnost přepravy totiž, na rozdíl od silniční, neohrožují bezohlední ani unavení řidiči. Dobu cestování neplánovaně neprodlužují časté silniční kolapsy ani povinné zastávky u benzinových stanic a vybírání mýtného. Důstojné cestování s hygienickým zázemím si lze navíc zpříjemnit občerstvením za české ceny, zajišťovaným společností Jídelní a lůžkové vozy v lehátkových a lůžkových vozech. Vlak by měl být sestaven ze sedačkových, lehátkových a lůžkových vozů a autovozů. Předpokládané časy přepravy: odjezd z Prahy v pátek kolem poledne, příjezd do Splitu v sobotu před polednem. Odjezd ze Splitu v sobotu odpoledne, příjezd do Prahy v neděli navečer.
Z materiálů CHTS vybrala Lenka Vargová