Turistické cíle se v červenci těšily zájmu

Hrad Svojanov, foto: Shutterstock.com Hrad Svojanov, foto: Shutterstock.com

První prázdninový měsíc se památky a turistické cíle v Pardubickém kraji těšily značnému zájmu návštěvníků. V červnu se cestovní ruch rozbíhal pomaleji než v minulých letech. Lidé se podle provozovatelů turistických cílů ještě obávali kvůli koronaviru cestovat.

V červnu na hrad Svojanov u Poličky na Svitavsku turisté ještě moc nejezdili. V červenci byla naopak návštěvnost rekordní. „Otevírali jsme v polovině května, trvalo, než se lidé zase osmělili,“ řekl kastelán Miloš Dempír. Hrad se snaží zachovat část programu, na který byli návštěvníci z minulých let zvyklí. Divadelní pouť bude ve skromnější podobě, akce Třicetiletá válka se naopak konat nebude. Památka, která patří Poličce, investuje do oprav hlavně z peněz, které vydělá na vstupném. Větší opravy proto odloží na další roky a například šetří energii. Nezapíná slavnostní osvětlení hradu, které je energeticky nákladné.

 

Zámek Slatiňany na Chrudimsku po tříleté pauze otevřel v letošní sezoně prohlídkové trasy. Zájem turistů je enormní, vyšší než v minulosti. „Lidé chtějí vidět, jak vypadá zámek po rekonstrukci. Pomohla nám intenzivní mediální propagace a hraje v tom roli i koronavirus, spousta lidí se obává pobytu v zahraničí a jezdí po republice,“ řekl kastelán Jaroslav Bušta. Na zámku si lidé prohlédnou sídlo rodiny Auerspergů či zámeckou zahradu. Hipologické muzeum, které vzniklo na počátku 50. let, je zatím zavřené, čeká ještě na rekonstrukci a modernizaci. Expozice se kompletně promění. Termín zahájení a dokončení ale ještě není upřesněný.

Kromě památek tráví lidé volno i na horách. V Dolní Moravě na Orlickoústecku navštěvují areál, ve kterém je Stezka v oblacích či velká bobová dráha. Návštěvnost je lepší než loni, převažuje česká klientela a pětinu tvoří Poláci. Loňskou sezonu bylo polských turistů z celkového počtu návštěvníků zhruba dvakrát víc. „Loni v červenci bylo špatné počasí, letos je mnohem lepší. Lidé tu na našich atrakcích stráví celý den, návštěvnost je pětinásobná oproti lůžkové kapacitě obce. Jsme v dojezdové vzdálenosti několika krajů, vidíme tu značky z Libereckého, hradeckého nebo Olomouckého kraje. Středočeši se tu ubytují,“ zmínil marketingový manažer Horského resortu Dolní Morava Tomáš Drápal. Stezka v oblacích je největší atrakcí areálu, polovina jejích návštěvníků se pak dolů sveze bobovou dráhou. „Z počátku sezony se lidé víc báli cestovat, obavy už ale opadly. V areálu je k dispozici dezinfekce, roušky už nenosí nikdo,“ dodal Drápal.

Méně dobrou sezonu hlásila koupa­liště. Většinou nebyly tropické teploty, což se podepsalo na návštěvnosti. „­Sezona je katastrofická, takový červen a začátek července jsme za 25 let nezažili. Vypadá to, že budou velké ztráty,“ řekl provozovatel koupaliště Cihelna v Pardubicích Petr Ministr.

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více