Turisté si v Českém Krumlově připlatí

Český Krumlov zvýší místní poplatky z pobytu a ze vstupného na kulturní akce. Chce tak získat další peníze na investice. Radnice tak reaguje na dopady koronavirové krize, kvůli nimž přijde Krumlov na příjmech o téměř 50 milionů Kč. Z poplatků z pobytu by v roce 2022 mohlo město mít až 20 milionů Kč, zatímco loni to bylo 7,9 milionu. Pro změnu hlasovalo 16 zastupitelů. Někteří opoziční zastupitelé i místní Sdružení cestovního ruchu ji kritizovali. 

Český Krumlov

„Město nesmí rezignovat na svůj rozvoj a musí učinit něco pro to, aby své zdroje vylepšilo. Domníváme se, že ten náklad není takový, aby jeho výše byla pro trh neakceptovatelná nebo že by lidé přestali jezdit do Českého Krumlova,“ řekl místostarosta Josef Hermann. Jak dodal, dvoulůžkový pokoj ve městě stojí na noc od 1 000 do 2 000 Kč. Podle některých opozičních zastupitelů však dává město zdražením poplatku špatný signál. Petr Kubal řekl, že poplatek se vztahuje i na vodácké kempy, kde jsou ceny za noclehy nižší než v penzionech či hotelích. 

U poplatku z pobytu se mění sazba z dosavadních 21 Kč na 30 Kč pro rok 2021, pro rok 2022 na 50 Kč. U poplatku ze vstupného se od roku 2022 změní sazba, která bude jednotná deset procent pro kulturní, prodejní a reklamní akce. Zároveň klesne počet pořadatelů, kteří ho nebudou muset platit.

„Vědomi si toho, že se snahou o zvýšení rozpočtových příjmů přicházíme ve velmi nevhodné době, návrhy počítají s postupným náběhem zvýšení poplatku z pobytu v následujících dvou letech a s rozšířením povinnosti placení poplatku ze vstupného až od roku 2022. Troufáme si odhadovat, že v roce 2022 bude ekonomická situace podstatně lepší, než je tomu v letošním roce a než bude v roce příštím,“ uvedli radní v důvodové zprávě. 

Poplatek z pobytu (dříve poplatek za lázeňský a rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity) nezvyšoval Krumlov několik let. Město odhaduje, že příští rok by tak získalo deset až 12 milionů, v roce 2022 až 20 milionů Kč. Loni to bylo 7,9 milionu, letos do konce září kvůli dopadům koronaviru 3,1 milionu. Poplatek se netýká dětí do 18 let. Částka 30 nebo 50 korun není podle radních ve srovnání s jinými zeměmi výjimečná; upozornili, že Praha příští rok poplatek zvýší na maximálních 50 Kč. 

Poplatky ze vstupného byly dosud pět procent (plesy, tanec), deset (divadlo, filmy, koncerty) a 20 procent (diskotéky, prodejní akce). Podle vyhlášky byli ale téměř všichni případní plátci od placení osvobozeni. Nově ho nebudou muset hradit ti, na jejichž akce bude vstup do 150 korun. Poplatek se nevztahuje na akce pořádané městem. 

Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov považuje zvýšení poplatků za nešťastný krok. V dopise radním uvedlo, že krumlovští ubytovatelé přišli letos o 60 až 75 procent tržeb, maloobchod až o 90 procent. „Není obvyklé, že by se v krizi takto obrovských rozměrů zvyšovaly daně a poplatky. Jakékoli zvyšování vstupů, které mají vliv na konečnou cenu ubytování, Český Krumlov znevýhodňuje v konkurenčním boji,“ uvedli zástupci sdružení. 

Do Českého Krumlova, v němž žije asi 13 000 lidí, míří běžně ročně dva miliony turistů. Kvůli pandemii tam letos nepřijeli téměř žádní zahraniční, město zrušilo i řadu akcí včetně Slavností pětilisté růže.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více