Trendy v turismu 2020 – sólo cestování

V posledních letech je jedním z prudce rostoucích trendů současného cestování takzvaný solo tra­velling. V dnešní hektické době, kdy lidé hodně pracují, jsou ve stresu, celé dny tráví psaním e-mailů a bytím on-line na sociálních sítích, se někteří rozhodnou cestovat sami, aby si odpočinuli od svého okolí a nástrah moderního života.

Jaké to je cestovat sám?

Solo travelling se těší velké oblibě, hlavně kvůli svojí flexibilitě. Jako sólo cestovatel jste pánem svého času, nemusíte se nikomu přizpůsobovat a vše si plánujete dle vlastních představ. De facto vás limituje pouze výše vašeho disponibilního zůstatku, platnost pasu a na jak dlouho vám dá váš šéf volno. Když cestujete sami, poznáte lépe nejen navštívená místa, ale máte hlavně čas sami pro sebe, své myšlenky a pocity. Překonáváte překážky, posilujete si charakter a při třídenní horské túře o samotě si krásně vyčistíte hlavu. Polovina z těch, kdo to někdy zakusili, jezdí na sólo dovolené opakovaně.

Není to úplně snadné

Cestování vždy přináší různá úskalí, ale jaké nástrahy čekají na sólo cestovatele? Na prvním místě jsou to obavy o vlastní bezpečnost. Většinu cesty jste odkázáni sami na sebe a už jen tento pocit není každému úplně příjemný. To, že vám nikdo nehlídá záda, že můžete být snadnějším terčem pro zloděje nebo že se vám něco stane, a budete odkázáni v cizí zemi sami na sebe.

Dále se musíte vypořádat se samotou, steskem, pocitem odloučení. Asi nikoho nepřekvapí, že čas strávený před obrazovkou notebooku či mobilu je u sólo cestovatelů delší, průměrně stráví on-line cca 2 hodiny denně. Na druhou stranu dovo­lená o samotě podle odborníků přispívá k rychlejší regeneraci i efektivnějšímu srovnání myšlenek.

Častěji cestují ženy

Zajímavostí je, že v tomto trendu ženy válcují své mužské protějšky a na své cesty se jich vydává každý rok víc a víc. Odhaduje se, že ženy tvoří až okolo 80 % sólo cestovatelů. Vyhledávání hesla „solo women travel“ vzrostlo na Googlu v roce 2017 o 32 %, v roce 2018 o 59 % a v roce 2019 o neuvěřitelných 230 %! Není také divu, že ženy více preferují cestování spojené s wellness a odpočinkem, muži zase raději jedou někam na kolech nebo na ryby. A nemusí se to týkat pouze dalekých krajin. Typickou cestovatelkou je žena nad čtyřicet let jedoucí samotná na wellness pobyt.

Kdo cestuje sám? A proč?

Za vzrůstajícím počtem sólo cestovatelů může stát několik různých faktorů. Jedním z nich je rostoucí počet singles, kterým ve velké míře vyhovuje být sami a dělat si věci po svém, a to se týká i dovolených. Jsou také lidé, kteří chtějí cestovat teď, a nechce se jim čekat, až se někdo v jejich okolí rozhoupe jet s nimi. Vezmou pas a vyrazí do světa. Velmi početnou skupinu tvoří ženy, které si chtějí při cestování odpočinout od rodiny, přátel, dětí a povinností. Další skupinou je generace Z, tedy lidé narození od devadesátých let dál. Dle výzkumu až třetina z nich plánuje sólo dovolenou a lze předpokládat, že s budoucím růstem jejich příjmů stoupne i počet sólo cestovatelů.

Významným faktorem růstu sólo cestovatelů je novodobý fenomén FOMO (Fear of Missing Out), tedy strach z toho, že o něco přijdeme, že něco propásneme. Souvisí s tím i touha mít co nejlepší selfie a nutkání lidí navštěvovat různá místa za honbou lajků za jejich sdílení. Vzhledem k tomu, že solo travelling je nyní trendem sociálních sítí, lidé si chtějí zkusit na vlastní kůži, jaké to je cestovat sám do cizí země a samozřejmě odtud nasdílet i vlastní selfie a ukázat tak světu, že i oni to zvládli.

Co na to trh?

V současné době dle celosvětových statistik tvoří sólo cestovatelé skoro každou pátou rezervaci ubytování a jen v loňském roce stoupl jejich počet o 7 %. Část z nich také často využívá různé alternativní metody ubytování, jako například couchsurfing či jiné sociální sítě, a proto bude jejich počet pravděpodobně ještě vyšší. Sólo cestovatelé také stráví na cestách více času, v průměru je to 19 dní.

Málokterý sólo cestovatel chce cestovat úplně sám jako poustevník, a tak rádi vyhledávají společnost ostatních, chtějí se seznamovat, bavit, sdílet své zážitky nebo se učit novým věcem. Vznikají cestovní agentury specializující se na singles, stávající rozšiřují svou nabídku o zájezdy nabízející sólo cestovatelům například společné plachtění pro Středozemním moři, safari v Africe, pěší turistiku v horách, různé adrenalinové a zážitkové dovolené. Lákadlem pro sólo cestovatele jsou například pub crawls, food tours, kurzy vaření, ochutnávky vína, výuky tance, lekce jógy, společné túry, cyklovýlety, canyoning, rybaření atd.

A protože člověk je přece jen od přírody tvor společenský, je po celodenním výletu nejlepší probrat své zážitky s někým u dobře vychlazeného piva. Na zdraví všem sólo cestovatelům!

Foto: Shutterstock.com

Tomáš KrubaHotel and Restaurant Transaction, JAN Hospitality
tomas.kruba@jan-reality.com
Tel: 725 293 935
www.jan-hospitality.com
 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více