Tourmapy.cz v roce 2013

Když jsme o turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz psali naposledy, informovali jsme o historicky prvním zmapování linek cyklobusů na území Česka. V druhé půli tohoto roku jsme nezaháleli a pilně pracovali na zpracování dalšího zajímavého turistického obsahu a přidali také něco málo nových funkcí na portálu. Pojďme si to vše postupně hezky představit…

  Historicky první zmapování jezdeckých tras ČR

 Počátek jezdeckého sportu je u nás dle Wikipedie datován do roku 1891, kdy byl založen jezdecký spolek pražského Sokola. Od té doby se nejen výrazně rozvinul jako sport, ale stal se poměrně oblíbenou aktivitou v oblasti aktivního trávení volného času. Mimochodem víte, že jezdectví je jediný olympijský sport, kterého se aktivně zúčastňují společně s lidmi zvířata? (Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jezdectv%C3%AD

Jezdecký cestovní ruch (též hipoturistika) je realizován vyjížďkami v okolí jezdeckých stanic na koních, které zde zapůjčují (zpravidla s průvodcem), a to včetně těch kočárových či na koňských povozech, anebo putováním na koních, kde zmíněné stanice slouží zejména pro přespávání. Právě k tomuto putování nejčastěji slouží značené jezdecké trasy.

			Mapa Česka se zákresem jezdeckých tras na portálu Tourmapy.cz			Mapa Česka se zákresem jezdeckých tras na portálu Tourmapy.cz

První úsek jezdecké trasy byl v rámci prvního školení značkařů jezdeckých stezek, uspořádaného na chatě Pod Kletí ve spolupráci s Klubem českých turistů, vyznačen nově zavedeným typem značení 6. srpna 2005 po úbočí hory Kleť na Českokrumlovsku v CHKO Blanský les. Od té doby se síť jezdeckých tras v Česku významně rozvinula.

A protože tuto síť na našem území ještě nikdo detailně nezmapoval, rozhodli jsme se do tohoto náročného úkolu pustit. Náročnost je dána především faktem, že značení není centrálně koordinované a provádí jej nejčastěji s využitím metodiky Klubu českých turistů rozličné subjekty, jako jsou samotné jezdecké objekty, občanská sdružení či místní destinační managementy.

Barva značek bývá rozlišována obdobně jako u pěších tras:

  • červená: páteřní stezky
  • modrá: oblastní stezky, propojující zejména zajímavá místa v okruhu cca 30 km od jezdecké stanice
  • zelená: trasy pro méně zdatné jezdce nebo jezdce s průvodcem v okruhu cca 10 km od jezdecké stanice
  • žlutá: propojovací stezky (k jezdecké stanici nebo mezi dvěma stezkami)
			Jezdecká směrovka a značky (Foto: ŠJů / Wikimedia Commons)			Jezdecká směrovka a značky (Foto: ŠJů / Wikimedia Commons)

(Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Turistick%C3%A9_zna%­C4%8Den­%C3%AD_v_%C4%­8Cesku_­a_na_Slovensku

Na turistickém mapovém portálu Tourmapy.cz jsme zmapovali nejen trasy vhodné pro jízdu na koni (značené barevným kruhem na bílém čtvercovém podkladu), ale také jízdárenské okruhy pro komerční jezdeckou turistiku (značené barevným symbolem podkovy na bílém čtverci) a městské jezdecké okruhy.

U tras, kde bylo dostatek informací, jsme zpracovali i popis trasy uvádějící její náročnost, bližší informace o značení a možnosti průjezdu povozem případně i informace o sezonnosti trasy. Pokud se nám způsob značení nepodařilo zjistit, je na portálu zobrazena hnědou barvou.

Celkem se nám podařilo zmapovat téměř 4 800 kilometrů. Pokud by se někdo rozhodl je všechny projet, tak při klusu koně by mu to trvalo více než 13 dní, a to by musel klusat nonstop.

První digitalizace jezdeckých tras v naší společnosti proběhla již v roce 2009, a to na území Pardubického kraje primárně pro oficiální turistický portál Vychodni-Cechy.info, který jako jeden z prvních krajů toto značení na svém území zrealizoval. Zmapované území v loňském roce pak doplnila Vysočina. Jak připojená mapka ukazuje, kromě těchto dvou krajů disponují poměrně hustou sítí jezdeckých tras také jižní Čechy, dále západní a jižní střední Čechy a Jeseníky.

Na těchto trasách, ale samozřejmě i mimo ně, funguje řada rančů, jízdáren, jezdeckých stájí a klubů, jezdeckých resp. koňských stanic či chcete-li hipostanic, které poskytují služby veřejnosti v oblasti jezdeckého cestovního ruchu. V rámci provedeného sběru se nám podařilo zmapovat cca 1 540 těchto jezdeckých objektů.

Vodácké řeky a potoky zdigitalizovány

Administrátoři v naší firmě se letošní podzim nezabývali jen digitalizací jezdeckých tras, ale zaměřili se také na jiné oblasti aktivního vyžití. Velmi populárním je v naší zemi vodáctví. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s Raft.cz zpřístupnit na portálu Tourmapy.cz všechny vodácké řeky a potoky, které specializovaný vodácký server Raft.cz eviduje. Těch je aktuálně celkem 137 a celková délka toků, které lze sjíždět a které jsme zdigitalizovali, je 6 676 kilometrů.

			Mapa Česka se zákresem vodáckých řek a potoků na portálu Tourmapy.cz			Mapa Česka se zákresem vodáckých řek a potoků na portálu Tourmapy.cz

Na tocích jsou vyznačeny i jednotlivé jezy (zobrazí se až při větším přiblížení mapy). Jednotlivé toky mají vlastní prezentace, kde je naznačen i spád řeky a kde uživatel nalezne odkaz na příslušnou stránku Raft.cz s detailními informacemi o aktuální sjízdnosti včetně historie.

Nechybí ani přístaviště a lodní doprava

Ne každý má odvahu a věk na to, aby se posadil do nestabilní kánoe či raftu. Pro tyto osoby a samozřejmě nejen pro ně jsme zmapovali necelých 200 přístavišť, 55 linek lodní dopravy na celkové délce přes 750 km a navíc ještě 28 přívozů. U přístavišť jsou evidovány webové stránky provozovatelů, kteří daného přístaviště využívají, u mnohých linek jsou pak uvedeny i odkazy na jízdní řády.

			Mapa linky lodní dopravy na Brněnské přehradě na portálu Tourmapy.cz			Mapa linky lodní dopravy na Brněnské přehradě na portálu Tourmapy.cz

Turistické výletní vláčky také zmapovány

Z dopravních prostředků se opět vraťme na souš. Především u dětí bodují různé výletní vláčky, ať už na kolejích (často na úzkorozchodné trati tažené historickými lokomotivami), či jako silniční dopravní prostředky, které často vláček jen připomínají (např. jako u Punkevních jeskyní). Právě atraktivnost této přepravy nás přiměla ke zmapování. V současné chvíli evidujeme celkem 24 tras v celkové délce 383 kilometrů. Na trasách jsou samozřejmě zaznačeny jednotlivé stanice.

			Mapa Mladějovské úzkorozchodné dráhy na portálu Tourmapy.cz			Mapa Mladějovské úzkorozchodné dráhy na portálu Tourmapy.cz

Je libo stezky pro in-line bruslení?

Čím dál populárnější u českého ale i zahraniční obyvatelstva je jízda na in-line kolečkových bruslích. Zmapovat vhodná místa pro in-line bruslení rozhodně není myšlenka nová (existují na to specializované portály), nicméně my jsme se rozhodli jít trochu jinou cestou, a to tak, že jsme vybrali pouze opravdu kvalitní a bezpečná místa, tedy kde se nevyskytuje provoz motorových vozidel (či jen velmi omezeně se zákazem vjezdu běžným vozidlům) a stezka má pro jízdu na kolečkových bruslích nebo kolečkových lyžích dostatečně kvalitní povrch.

			Mapa in-line bruslařských stezek v oblasti Podorlicka na portálu Tourmapy.cz			Mapa in-line bruslařských stezek v oblasti Podorlicka na portálu Tourmapy.cz

Zaměřili jsme se zejména ty stezky, kde je vyloučen vstup chodců (stezky pro cyklisty) či dokonce i cyklistů, tedy stezka je určena výhradně či jen vyčleněným samostatným pruhem pro in-line bruslení. Stranou nezůstaly ani kryté dráhy pro in-line bruslení, které se postupně v rámci Česka objevují. V popisu stezek, pokud informaci zjistíme, uvádíme šířku komunikace, náročnost a upozornění na nebezpečné úseky (křížení se železnicí, nebezpečná stoupání/klesání apod.) případně informace o úklidu stezky (její zametání). V polovině měsíce listopadu máme zmapováno přes 250 stezek o celkové délce 930 kilometrů.

A to rozhodně není vše…

Kromě uvedeného dále pracujeme na digitalizaci naučných stezek. Sice již máme zmapováno na 5 177 kilometrů, ale rozhodně to ještě není číslo konečné.

Pozornému návštěvníkovi portálu Tourmapy.cz nemohlo také uniknout pár nových položek, které se objevily v pravé liště mezi možnostmi, co zobrazit na mapě.

Jedna z nich je „Restaurace s denním menu", která zobrazuje vrstvu restaurací poskytující informace o denním menu, a to především prostřednictvím partnerského portálu Lunchtime.cz, který se na sběr těchto dat specializuje.

Další možností je také zobrazení míst, tzv. geosrand, v rámci naší nové geolokační hry GEOFUN, kterou jsme si obšírně představovali v předchozích vydáních časopisu.

Nové funkce portálu

Nový obsah a data, to není jen to, co se na portálu v tomto roce nově objevilo. Velkou radost nám udělalo zlepšení optimalizace vykreslování tras. Nyní by již měl odpadnout problém, který se objevoval některým návštěvníkům a především v prohlížeči Internet Explorer.

Velmi praktickou a hojně využívanou funkcí je pak možnost zákresu vlastních tras s možností jejich importu ve formátu GPX z vašeho chytrého telefonu či GPSky. Na portálu stačí, když si rozevřete v pravé liště „Zákres trasy" a s chutí si můžete v mapě vyklikat svůj budoucí výlet či pomocí GPX importu se zpětně podívat na záznam již realizované trasy. Snad se nezhrozíte, když zjistíte, kudy všude jste putovali…

Naše snaha byla oceněna

Turistický mapový portál Tourmapy.cz byl v květnu tohoto roku oceněn na mezinárodním festivalu map a průvodců Tourmap v kategorii elektronických map. Obhajoval první místo z loňska, a tak neměl snadnou pozici. Těší nás, že odborníci naši práci a snahu zpřístupnit maximum turistických informací na jednom mapovém portálu tímto oceněním uznali.

Máte také zájem mít na svém turistickém portálu mapy s takovým obsahem a funkcemi? Neváhejte nás kontaktovat.


Vít Pechanec, jednatel
World Media Partners, s. r. o.
tel.: 272 048 136, 603 799 819
e-mail: info@wmp.cz
www.wmp.cz

Nejnovější články z rubriky
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/celyoturismu.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264

Warning: Attempt to read property "name" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/celyoturismu.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 264


Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/celyoturismu.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267

Warning: Attempt to read property "slug" on null in /data/web/virtuals/367104/virtual/www/domains/celyoturismu.cz/wp-content/themes/komora/single.php on line 267
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více