Thajsko, Turecko a další ohrožuje riziko další ztracené sezony

Foto: Shutterstock.com Jednou z destinací ohrožených ztrátou další sezony je Aruba Foto: Shutterstock.com

Nová ohniska nemoci covid-19 a cestovní omezení odrazují turisty od návratu na thajské pláže či turecké bazary a zastavují oživení v cestovních ruchu. Ten je přitom důležitým zdrojem deviz a velkým zaměstnavatelem pro řadu rozvíjejících se zemí. Rozsah oživení v letošním roce ale stále není jasný, upozornila agentura Reuters. Loňský rok by pro cestovní ruch zatím nejhorším rokem a hodnota sektoru se kvůli pandemii podle údajů Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC) snížila o 4,5 bilionu USD (95,3 bilionu Kč).

Jedna ze tří zemí na světě stále zůstává zavřená pro turisty. Důležité země, které jsou zdrojem turistů, jako je například Británie, stále zakazují cestovat do většiny zemí. V některých oblíbených destinacích, jako je Thajsko, se objevila i nová ohniska nemoci. Vyhlídky oživení jsou tak spíše ponuré.

Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) odhaduje, že cestovní ruch by se mohl zotavit v červenci nebo v září. Upozorňuje ale, že v obou případech bude počet příjezdů nižší o polovinu ve srovnání s rokem 2019.

Rozvíjející se ekonomiky, které jsou obecně více závislé na cestovním ruchu než rozvinuté země, jsou při narušení turistiky zranitelnější. Zaostávají také v míře očkování ve srovnání s rozvinutými zeměmi, což na ně zvyšuje tlak. Například Egypt a Tunisko naočkovaly méně než pět procent populace ve srovnání s 20 až 30 procenty v zemích jako Řecko, Itálie a Španělsko. Rozvinuté země by tak mohly přijít o dvě turistické sezony za sebou. Mezi nejvíce ohrožené země patří Turecko, Egypt, Tunisko a Šrí Lanka. Všechny čtyři tyto země se při doplňování svých devizových rezerv spoléhají právě na cestovní ruch.

Loni podle odhadu WTTC zaniklo v cestovním ruchu po celém světě až 62 milionů pracovních míst. Obnovení mnoha těchto pracovních míst, ale i zajištění těch stávajících, v rozvíjejících se zemích bude z velké části záviset na tom, jak se bude vyvíjet letní sezona. Pomalým oživením cestovního ruchu jsou nejvíce ohroženy malé ostrovní státy, jako je Antigua a Barbuda, Aruba a Svatá Lucie. Tam se cestovní ruch na celkové zaměstnanosti podílí více než dvěma třetinami.

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

JAR: provoz výletního Modrého vlaku kvůli nehodám přerušen

V Jihoafrické republice včera kvůli opakovaným nehodám přerušili provoz luxusního vlaku mezi Kapským Městem a Pretorií. Jde o výletní soupravu zvanou Modrý vlak, která turisty trasou dlouhou 1 600 kilometrů veze dva dny.

Číst více
Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více