Také Rusové nabídnou turistům oblety Měsíce

Foto: Shutterstock.com Oblety měsíce plánuje Roskosmos nabídnout po roce 2030 Foto: Shutterstock.com

Říkáte raději kosmonaut než astronaut? Pak nejspíš preferujete ruský vesmírný program. A chtěli byste v jeho rámci obletět Měsíc? Máme pro vás dvě zprávy. Ta dobrá je, že ruská vesmírná agentura Roskosmos je připravena vaše přání vyplnit. Horší zpráva pak hovoří o tom, že si budete muset minimálně deset let počkat, než své pracně vydělané miliony utratíte za takový výlet.

Zájemci o cesty spojené s obletem Měsíce se dosud museli upínat k aktivitám Elona Muska a jeho společnosti SpaceX. Nyní to vypadá, že do hry vstupuje ruská konkurence – šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin podle tiskové agentury TASS oznámil, že oblety Měsíce začne Roskomos nabízet po roce 2030. Výpravy mají být podnikány v nových ruských lodích Orel. První nepilotovaný let těchto právě vyvíjených kosmických dopravních prostředků je naplánovaný na závěr roku 2023.

V té době už by ale podle záměrů Elona Muska měla mít za sebou první takovou turistickou cestu velká loď Starship. Tu jeho společnost staví pro výpravy lidí do hlubokého vesmíru, včetně letů na Měsíc a na Mars. První nepilotovaný let prototypu Starshipu na oběžnou dráhu kolem Země by Musk chtěl mít za sebou už zanedlouho, ale termín je zatím nejistý.

Loni v prosinci Rogozin řekl, že Orlův první pilotovaný oblet přirozeného souputníka Země, ještě nikoli s turisty, by měl přijít na řadu v roce 2028.

TASS upřesnil, že loď Orel se vyvíjí v rámci ruského lunárního programu. První start bez kosmonautů, a to z kosmodromu Vostočnyj, je naplánovaný na 15. prosince 2023. Při tomto letu se nepočítá s přistáním na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Mělo by se tak stát až následující rok při druhém letu, který bude rovněž bez posádky.

Rogozin o záměru Roskosmosu nabízet turistické výpravy k Měsíci mluvil v souvislosti se středečním odletem dvou japonských turistů lodí Sojuz MS-20 ke dvanáctidennímu pobytu na ISS. Jedním z nich je miliardář Jusaku Maezawa, který si už zarezervoval místo pro let kolem Měsíce v lodi Starship za dva roky.

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více