Svaz lázní se připojil k žalobě kvůli diskriminaci samoplátců

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Svaz léčebných lázní ČR se připojil k žalobě proti diskriminaci samoplátců, kteří kvůli vládním nařízením nemohou čerpat stejnou péči jako pacienti vyslaní do lázní zdravotními pojišťovnami. Ani drobné uvolnění podmínek, kdy by do lázní mohli přijíždět samoplátci po očkování, problém výrazně neřeší, a lázně tak zůstávají v minimálním provozu. Přitom už loňský rok zaznamenaly kvůli koronaviru a opatřením proti jeho šíření velmi citelný propad návštěvnosti, řekl prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

„Podmínky pro samoplátce jsou diskriminační. Pokud se má přistupovat jinak k tomu, kdo si to platí sám, a k tomu, kdo přijede na pojišťovnu, i když mají stejný zdravotní problém, tak je to problém. Před nějakou dobou se obrátili na Nejvyšší správní soud lidé s Bechtěrevovou chorobou a my jsme se k tomu dnes jako Svaz léčebných lázní připojili,“ uvedl Bláha.

Podle lázní zřejmě převládl epidemický pohled na věc. „Máme pocit, že převládá zájem nikoho nenakazit, ale paradoxně se soustředí jen na ty, kteří nedosáhnou na úhradu z pojištění. Dnes jsou lázně, které mají v budově i odborný léčebný ústav, což je v podstatě rehabilitační klinika, a ty mohou léčit i samoplátce. A když v takovém případě mají registrovaný tento typ péče a nemohou dát pacienta do lázní, tak ho dají na toto oddělení,“ doplnil Bláha.

Podmínku očkování nemůže splnit většina pacientů pod 55 let, pokud je na očkování nepošle jejich praktický lékař. I proto lázně zatím nečekají od drobného uvolnění podmínek výrazný příliv pacientů. Ve většině lázeňských míst jsou v provozu jeden či dva lázeňské domy a ostatní na své hosty stále čekají. A i v lázních, které nabízely už od přelomu roku postcovidové lázeňské programy, začínají nyní pacienti docházet. Kvůli tříměsíčnímu limitu pro nástup do lázní po prodělání covidu-19 by už do lázní mohli jezdit pacienti, kteří prodělali covid-19 na konci hlavní jarní vlny. Proto chtějí lázně prosadit, aby postcovidové programy mohly být nabízeny až do 12 měsíců pro prodělaném onemocnění. Řada zdravotních problémů se totiž projevuje i dlouho po uzdravení ze samotné nákazy. Nejsou přitom postižené jen plíce, ale i osrdečník, klouby i jiné orgány.

Předběžný odhad návštěvnosti lázeňských zařízení v Česku za loňský rok, který zpracoval Svaz léčebných lázní, ukazuje, že cizinci zmizeli téměř úplně. „Trochu jezdili v létě, ale celkově to bylo asi o 70 procent méně. U pojištěnců to bylo asi o 20 až 30 procent méně. Samoplátců také ubylo, i když měli extrémně silné léto. Ale ten celkový propad byl okolo 30 procent,“ dodal prezident svazu.

Svaz lázní stále ještě bojuje za to, aby se takzvaný postcovidový syndrom stal samostatnou diagnózou, která by byla možná v lázních léčit. Zatím do lázní mohou pacienti po těžkém zápalu plic. Zápal plic ale prodělal téměř každý pacient s vážnějším průběhem covidu-19. Navíc kromě plic onemocnění poškozuje i další orgány v těle. Tato jednání podle Bláhy pokračují a mají šanci na úspěch.

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více