Španělsko se otevřelo turistům z deseti nečlenských zemí EU

Foto: Shutterstock.com Peñíscola Foto: Shutterstock.com

Španělsko v pondělí otevřelo hranice desítce nečlenských zemí EU, které považuje z epidemického hlediska za bezpečné. Jsou mezi nimi Británie, Čína nebo Japonsko. Země doufá zejména v návrat britských turistů, kteří před pandemií covidu-19 tvořili největší skupinu zahraničních návštěvníků, uvedla agentura EFE.

Podle vládního výnosu se na obyvatele desítky nečlenských zemích nevztahují „omezení v cestování“, jež platí pro další země mimo Evropskou unii. To znamená, že obyvatelé těchto států mohou přijet do Španělska, aniž by se museli prokazovat negativním testem či prodělaným očkováním. Musí jen vyplnit elektronickou registraci. Jedná se o Británii, Izrael, Čínu, Singapur, Thajsko, Austrálii, Nový Zéland, Jižní Koreu, Japonsko a Rwandu.

Pro obyvatele těchto zemí je tak cestování do Španělska lehčí než pro obyvatele většiny států Evropské unie, a to včetně České republiky. Španělsko po nich stále vyžaduje negativní PCR test a registraci, pokud cestují do země letadlem nebo lodí. Země neuznává vakcinační certifikáty ani osvědčení o prodělání nemoci covid-19.

Madrid doufá, že se na španělské pláže a ostrovy vrátí ve větší míře britští turisté. Ti tvořili před pandemií největší skupinu zahraničních návštěvníků – z 84 milionů zahraničních turistů v roce 2019 jich zhruba 18 milionů připadlo na Británii.

Podmínky pro obnovení cestovního ruchu mezi Británií a Španělskem ale zatím nejsou příznivé. Při návratu domů ze Španělska musí britští turisté nastoupit karanténu. Povinnost odpadne, až Španělsko bude zařazeno na seznam takzvaných zelených zemí. Proto Francina Armengolová, premiérka Baleárských ostrovů, jež jsou oblíbenou destinací britských turistů, vyzvala Londýn, aby na svém semaforu rozlišoval různé španělské regiony. „My bychom mohli být na zeleném seznamu už týden,“ uvedla.

Odborník na cestovní ruch Paul Charles označil na stanici BBC španělské rozhodnutí za „překvapivé“. Domnívá se, že i další země po příkladu Španělska přistoupí k výraznému rozvolnění pravidel cestování. Podle něj to ukazuje, jak moc Španělsko závisí na kupní síle Britů.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Česko je zelené, padají bariéry pro cestování

(aktualizováno) Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země s nízkým rizikem nákazy, což usnadní cestování do evropských zemí, které se řídí společným unijním semaforem. Pro většinu oblíbených turistických destinací, včetně Chorvatska,...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více