Slovenský systém příspěvků na domácí rekreaci se změní

Pandemie koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19 zřejmě zásadně poznamená cestovní ruch na Slovensku. Kromě opatření na pomoc cestovním kancelářím přinese nejspíš také změnu v systému příspěvků na domácí rekreaci, který země zavedla v loňském roce.

Podobně jako v České republice, i na Slovensku chystají (resp. v době uzávěrky tohoto vydání chystaly) úřady sérii opatření, která by subjektům z oblasti cestovního ruchu pomohla překonat ekonomické dopady globální pandemie nového koronaviru. Na podporu turismu je připravována například novela zákona č. 170/2018, o zájezdech, stejně tak novela zákona č. 91/2010, o podpoře cestovního ruchu. „V zákoně o zájezdech navrhneme úpravu storno podmínek a doplníme možnost voucheru na náhradní termín, tak aby nenastal masový úpadek cestovních kanceláří na straně jedné, a aby klienti cestovních kanceláří nepřišli o svoje předplacené zájezdy,“ uvedl na náš dotaz odbor komunikace Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky, které má cestovní ruch u našich východních sousedů ve své gesci. „V zákoně o podpoře cestovního ruchu navrhujeme posunutí lhůt a možnost úpravy už podaných projektů na rok 2020 tak, aby žadatelé – oblastní organizace cestovního ruchu –, mohli v případě potřeby upravit nebo změnit už podané projekty. To jim pomůže reagovat na současnou situaci. Tato změna umožní oblastním organizacím cestovního ruchu připravit se na čas po skončení krizového stavu,“ ­vysvětlil tiskový odbor ministerstva.

 

Graf – Vývoj počtu hostů slovenských HUZ v letech 2003–2019 (v mil.)

 Graf – Vývoj počtu hostů slovenských HUZ v letech 2003–2019 (v mil.)

Zdroj: Statistický úřad SR, 2020 (zpracování vlastní)

Opatření přijatá v rámci boje proti šíření nového koronaviru se pochopitelně podepsala i na marketingových aktivitách slovenského ministerstva v oblasti cestovního ruchu. V České republice se nyní připravuje kampaň a další opatření na podporu domácího cestovního ruchu, který by se měl po odvolání nouzového stavu začít oživovat jako první. Zajímalo nás, jaká je v tomto směru situace na Slovensku. „Jako všechny ostatní země i my jsme až do odvolání zastavili účast na výstavách a veletrzích, infocesty a jiné marketingové aktivity. A jelikož nejsou otevřena ubytovací ani stravovací zařízení, muzea, hrady a zámky atd., je zbytečné jakkoli podporovat i domácí turismus,“ odpověděl na náš dotaz týkající se podpory domácího cestovního ruchu Igor Paule, ředitel odboru státní politiky Sekce cestovního ruchu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky.

 

Čeští turisté na Slovensku

„Češi jsou už tradičně na prvním místě v počtu zahraničních návštěvníků Slovenska,“ říká nová vedoucí zastoupení slovenského cestovního ruchu v České republice Marta Kučerová. „V roce 2019 zavítalo na Slovensko 777 283 návštěvníků z Česka, což představuje nárůst o 10,8 % v porovnání s rokem 2018. A zároveň je to nový rekord, nejvyšší počet od roku 1998. Zvýšil se i počet přenocování na 2 104 939, což představuje meziroční nárůst o 9,2 %,“ dodává Kučerová.

 

Systém podpory domácího turismu na Slovensku se navíc změní. Jedním z jeho pilířů jsou od počátku loňského roku příspěvky na domácí rekreaci, které musejí svým zaměstnancům na jejich žádost vyplácet podniky s padesáti a více zaměstnanci, u menších firem jsou příspěvky dobrovolné. Systém je v principu jednoduchý a připomíná systémy stravenkové (fungují zde vydavatelé voucherů, kterými ostatně mohou být i „stravenkové“ firmy). Zaměstnanec v praxi dostane buď elektronický rekreační poukaz, případně mu zaměstnavatel zpětně proplatí část účelně vynaložených nákladů na rekreaci v ubytovacích zařízeních na území Slovenska. Tato podpora ze strany zaměstnavatele je poskytována ve výši 55 % nákladů, maximálně však ve výši 275 eur (poukaz může mít maximální hodnotu 500 eur). Zaměstnavatelé si mohou příspěvky odečíst z daní, z pohledu zaměstnance jsou pak čistým příjmem, nepodléhají tedy dani z příjmu ani povinným odvodům. Příspěvky lze využít jak na klasickou rekreaci zaměstnance a jeho rodiny, tak třeba na dětské tábory. Podle Igora Pauleho se systém osvědčil – návštěvnost domácích hostů ve slovenských hromadných zařízeních se loni zvýšila téměř dvojnásobně v porovnání s hosty zahraničními. Konkrétně se v roce 2019 na Slovensku ubytovalo 3,9 mil. domácích hostů, což představuje nárůst o 18,5 % oproti roku 2018. Zahraničních hostů se v ubytovacích statistikách objevilo 2,5 mil., meziročně se jejich počet zvýšil o 9,7 %. Podobné nárůsty byly patrné i u počtu přenocování. Za současné situace se ale ukazuje, že je potřeba systém fungování příspěvků upravit. „V souvislosti s pandemií se pravděpodobně bude přehodnocovat obligatorní charakter příspěvku, vzhledem k tomu, že může být pro některé firmy v takovéto situaci likvidační,“ dodává Igor Paule.

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více