Skiareály mají za sebou špatnou sezonu

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Aktuální lyžařská sezona ve Zlínském kraji se nepovedla. Přírodního sněhu bylo minimum, vlekaři se často potýkali s teplým počasím, deštěm a silným větrem. Nedostatek mrazivých dnů navíc způsobil, že většina středisek zahájila sezonu až po vánočních svátcích, kdy obvykle bývá na svazích nejvíce lyžařů. Značná část provozovatelů areálů očekává ve srovnání s minulou úspěšnou sezonou výrazný propad v tržbách.

Až 30. prosince například zahájilo sezonu středisko Rališka v Horní Bečvě na Vsetínsku. „Loňská sezona byla výjimečná, zvláště leden, kdy napadl asi metr přírodního sněhu, který nám pomohl v únoru a březnu, kdy se oteplilo. Kdežto letos napadlo sněhu málo. Od roku 2003 to byla nejhorší zima i na zasněžování, bylo strašně málo mrazivých dnů. Nepodařilo se vyrobit tolik sněhu, kolik bychom potřebovali. Navíc počasí dělá návštěvnost, oproti loňsku byla mnohem menší, nižší budou i tržby,“ uvedl provozovatel areálu Josef Vaníček.

Významný pokles v návštěvnosti a tržbách zaznamenal ve srovnání s loňskem také areál Troják na Kroměřížsku. „Propad bude 25 procent, možná více. Sezona byla fyzicky i psychicky obrovsky náročná a drahá. Déšť a teplé větry nás deptaly, nejistota toho, co bude další den, je hrozná. Chybějí nám Vánoce, měli jsme i závady, které ztrátu prohloubily. Věřme, že to byla sedmiletá zima a že to tak nebude každý rok,“ řekl provozovatel střediska Jakub Juračka.

 

Bez omezení se o vánočních svátcích v regionu lyžovalo jen v areálu ve Stupavě na Uherskohradišťsku. „Vánoce nás zachránily, to je zásadní finanční injekce. Zákazníci si nakupují karty vyšší hodnoty, protože počítají, že na ně budou jezdit zbytek sezony. O Vánocích mají i spoustu volného času. Později už jsou v nákupech obezřetní,“ zmínila zástupkyně střediska Bohdana Orlová. Loňská sezona podle ní byla delší s vyšší návštěvností. „Na to, jak je velké teplo, jsme se ale letos nedostali do finančních potíží, kterých jsem se na začátku obávala. Závazky jsme dokázali zaplatit. Možná nezbude na investice na příští rok, ale to uvidíme, až to spočítáme,“ doplnila.

Spokojení se sezonou jsou ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. „I když jsme letos začali lyžovat přibližně o dva týdny později a během zimy bylo počasí nestálé, návštěvnost našich hotelů i skiareálu byla podobná jako v minulých letech. V jejím závěru i o něco vyšší v souvislosti s aktuální situací, v níž někteří lidé na poslední chvíli přehodnotili zahraniční dovolenou, zůstali doma a rezervovali si pobyty u nás, často jen pár hodin před plánovaným příjezdem,“ informoval Tomáš Blabla, ředitel Resortu Valachy, který Ski areál Razula provozuje.

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Bečov – dobrá i špatná návštěvnost

Zámek a hrad Bečov na Karlovarsku letos očekává nižší návštěvnost než v loňském roce. Sezona začala později a provoz komplikovaly i stavební práce v areálu hradu a zámku. Přesto už nyní památkový objekt, který v sobě ukrývá i relikviář sv. Maura, překonal hranici...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více