„Jak efektivně podpořit podnikatele, zvýšit zaměstnanost a přilákat turisty“ bylo téma jednodenní konference, která se konala 27. dubna v Ústí nad Labem pod záštitou hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové a ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky.
Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj, na konferenci představil pět nástrojů, na které by se kraje měly zaměřit, aby zvýšily příliv cestovního ruchu na svém území. Jsou to: finance, legislativa, certifikace, inovace a vzdělávání. Zdůraznil cestovní ruch jako významný zdroj příjmů a poukázal na jeho úzkou provázanost se zaměstnaností.
Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj |
Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje |
Z hlediska financí by se měly kraje zaměřit na efektivní čerpání z rozvojových programů Evropské unie. V oblasti legislativy bude Ministerstvo pro místní rozvoj usilovat o vznik podvýboru pro cestovní ruch v Poslanecké sněmovně ČR. Certifikaci standardů považuje Ministerstvo pro místní rozvoj za jeden z nejzásadnějších bodů. S Asociací hotelů a restaurací uzavřelo memorandum o spolupráci právě v této problematice (více na str. 75).
Kraje by měly také inovovat. Zavádět nové kreativní produkty cestovního ruchu a soustředit se na jejich marketing. „Pro Ústecký kraj je důležité správně zacíleným marketingem podpořit turistický potenciál, který tento kraj bezesporu má,“ upřesnil ministr. V oblasti vzdělání kladl ministr důraz především na kvalitní statistické informace.
Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje, si velmi dobře uvědomuje, že rozvoj cestovního ruchu v kraji může mít pozitivní dopad na vznik pracovních míst a příliv investic do kraje. Krajský úřad stále ale ještě bojuje s povědomím, že se jedná o průmyslovou oblast, a systematicky se snaží tuto image změnit. Podrobná analýza přírodních a sociálně-ekonomických podmínek dokladuje, že kraj má nemalý potenciál ke zvýšení návštěvnosti. Důležitými faktory jsou blízkost hranic a nezaměnitelný přírodní potenciál. Negativem je horší infrastruktura.
Radek Vonka, radní pro cestovní ruch a regionální rozvoj Ústeckého kraje |
Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restauarací ČR |
V závěru paní hejtmanka zmínila novou komunikační strategii kraje v oblasti cestovního ruchu, která se opírá o legendy.
Na její slova pak navázal Radek Vonka, radní pro cestovní ruch a regionální rozvoj. Nejžhavější novinkou v tomto směru je projekt „Po stopách Praotce Čecha“. Dále Vonka hovořil o pozitivech i negativech cestovního ruchu v Ústeckém kraji. Mezi pozitivy uvedl např. čtyři místa aspirující na zápis na seznam UNESCO. Zmínil stále se zkvalitňující dopravní obslužnost (stavba dálnice, železniční koridor, vodní doprava). Představil rozdělení regionu na turistické oblasti pro lepší komunikaci na domácím i zahraničních trzích (České Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a Podkrušnohoří a poslední Žatecko a Poodří).
Konference se konala přímo v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje |
Dále vystoupili Pavel Kosař, pověřený řízením agentury CzechTourism, který představil podrobněji aktivity CzechTourism pro letošní rok. Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, kladl důraz na zaměření pozornosti na domácího turistu, který bude pro cestovní ruch čím dál tím důležitější. Varoval před nesmyslnou cenovou válkou. Dále se pak věnoval tématu spolupráce, ke kterému mimo jiné řekl: „Kraje by měly zajistit, aby turista měl důvod do regionu přijet, my se pak musíme postarat o to, aby dostal kvalitní služby. Jedině tak se bude rád vracet.“ Marek Mráz, ředitel České Švýcarsko o.p.s. uvedl pět příkladů z dobré praxe spolupráce s podnikateli.
Libuše Novotná Pokorná, ředitelka Centra rozvoje turismu Mostecka, představila současný potenciál CR mosteckého regionu a Krušných hor. Posteskla si, že na jedné straně region postrádá ubytování ve standardu pěti hvězd a na straně druhé možnosti pro stanování.
Text a foto: Eva Frindtová