Rostislav Vondruška: Chceme být modernější, efektivnější a respektovanější

Na přelomu roku jsme o rozhovor požádali i generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušku. V interview jsme se ohlédli za fungováním turistické centrály v její nové organizační struktuře a zamysleli se nad plány pro letošní rok.

Rostislav Vondruška Jak se agentuře CzechTourism vydařil loňský přechod na novou organizační strukturu?

Každá změna ploché organizační struktury na strukturu vícestupňovou znamená v počátcích určité zpomalení a nejistotu lidí, klade nároky na orien­taci a interpersonální vazby. Toho všeho jsme byli svědky i my. V současné době ale již fungujeme standardně, lidé si na strukturu a na to, co z ní vyplývá, zvykli. Nová organizační struktura klade vyšší nároky na samostatnost a samostatnou odpovědnost lidí za úkoly, které jsou jim svěřeny. Nová struktura bezesporu přispěla k vyšší efektivitě našeho fungování – přestože se nezvyšuje náš rozpočet, daří se nám zvládat širší agendu a prohlubují se interakce se státní správou, samosprávou i s regiony.

Připomeňte, prosím, s jakým rozpočtem agentura hospodařila v loňském roce a jaké prostředky bude mít k dispozici pro rok letošní.

Loni jsme hospodařili se 440 miliony korun, letos půjde o necelých 400 milionů. Těší mě, že investice na podporu cestovního ruchu pro rok 2012 nezaznamenaly nějaký razantní pokles – dá se říct, že vývoj našeho rozpočtu sleduje situaci v celé státní správě a desetiprocentní pokles není fatální pro plnění našich úloh vůči České republice jako příjezdovému cíli a vůči podnikatelům. Vede nás to naopak k zefektivnění některých našich činností. Oněch 400 milionů představuje národní zdroje, další prostředky bychom měli získat z evropských fondů. Naše projekty ucházející se o tuto podporu jsou zatím ve stadiu zpracovávání a hodnocení žádostí, nicméně věřím, že bychom letos měli spustit projekty v hodnotě 150–200 milionů korun. Půjde o národní informační portál, projekt zaměřený na podporu příjezdového cestovního ruchu a s tím související rebranding České republiky, již schválený projekt na podporu ­MICE, projekt na podporu domácího cestovního ruchu a také projekt zaměřený na rating ubytovacích služeb, který je komplementární k projektu kvality, jehož nositelem je ministerstvo pro místní rozvoj.

Připomeňte, prosím, fungování jednotlivých odborů agentury a naznačte jejich plány pro letošní rok.

Začnu odborem strategie a marketingové komunikace, který má na starosti veškeré projektové úkoly a marketingové kampaně, stejně jako účast na veletrzích. U tohoto posledního nástroje počítáme s tím, že jeho význam bude klesat, v budoucnu už nebudeme obsazovat tolik veletrhů jako dřív a spíše než na velké mezinárodní show se více zaměříme na malé regionální veletrhy, kde existuje opravdová poptávka, která se může za předpokladu adekvátní nabídky přetavit v konkrétní obchod. Budeme hledat i inovace a vyšší efektivitu v naší ediční činnosti. Myslím tím imageové brožury, kde bychom se chtěli dopracovat k omezenému počtu velmi kvalitních brožur a prospektů, které by vždy průřezově pojaly vybraný segment cestovního ruchu. Samostatným velkým tématem jsou zahraniční zastoupení, pro která bude letošní rok zlomovým. Naším cílem je dosáhnout poměru 60 procent přímých nákladů na marketing a 40 procent nákladů provozních. Dnes máme 29 zastoupení v zahraničí. Chtěl bych, aby Česká republika zůstala na těchto trzích přítomna, půjde však o formu této přítomnosti.

Jak jste spokojen s novým odborem výzkumů, trendů a inovací?

První rok fungování tohoto odboru hodnotím jako velmi úspěšný. Vyprodukoval velké množství relevantních informací a výstupů použitelných pro státní správu a samosprávu i pro podnikatelskou veřejnost, zejména pokud jde o oblast religiózního turismu či filmového průmyslu. Velký kus práce odbor odvedl i v oblasti využití mobilních aplikací v konkrétních turistických regionech a místech. Za zmínku jistě stojí i fakt, že díky tomuto odboru byla digitalizována a na webu zveřejněna veškerá statistická šetření, která jsme měli k dispozici za minulé období. To je podle mne významná pomoc pro ty, kteří se pokoušejí definovat trendy a přijmout související opatření ve svém podnikání. Pochvalu si tento odbor jistě zaslouží i za nedávnou hojně navštívenou konferenci s názvem Fórum cestovního ruchu, která proběhla v Pardubicích a která měla slušný mediální ohlas.

Pak je zde odbor s názvem Informační podpora oboru cestovního ruchu…

Klíčovým úkolem tohoto odboru je a bude příprava národního informačního portálu. Jde o značně komplikovaný projekt podpořený ze strukturálních fondů, který s sebou nese jedno velké prokletí – je nesmírně obtížné přesvědčit relevantní orgány o absenci nedovolené veřejné podpory. To je věc, na kterou existuje nesčetná řada právních a odborných názorů a tento projekt má s tímto nesmírné problémy. A to i v situaci, kdy obdobné projekty na krajské úrovni takové potíže vůbec nezaznamenaly. Velkým tématem je i práce s turistickými informačními centry v regionech, kde se snažíme sjednotit certifikace tak, aby na konci byla pouze jedna a aby zájemci o certifikaci jasně věděli, jaký servis od nás mohou očekávat. A nejen od nás, nýbrž i od své oborové organizace, tedy od A.T.I.C. ČR. K náplni práce tohoto odboru patří také péče o veškeré naše weby.

Zapomenout nesmím ani na odbor mediální komunikace sestávající z tiskového oddělení a public relations, jehož úkolem je prostřednictvím tištěných i elektronických médií, rozhlasu a televize informovat o naší činnosti a našich projektech, které rozvíjíme s regionálními partnery i s partnery z jiných orgánů státní správy. S těmito úkoly se, myslím, odbor vypořádává velmi dobře a některé z projektů, na kterých se podílí, dosahují velké popularity. Například pořad České televize Toulavá kamera, který bude v letošním roce pokračovat. Jde ale i o řadu dalších projektů, které mají nejenom dávat tipy na kvalitní domácí dovolenou, ale také třeba obrátit pozornost spotřebitelů na kvalitu. To jsou projekty, které máme společné s ministerstvem pro místní rozvoj.

A konečně podpůrný, leč velmi důležitý odbor ekonomiky a interní služby, který má mimo jiné na starosti koordinaci veřejných zakázek a výběrových řízení. Při těch se snažíme dosáhnout nejen nejlepších možných cen, ale také bez kompromisů plnit požadavky zákona o veřejných zakázkách, což není vždy lehké, už proto, že v některých projektech máme povinně určený převažující procentuální podíl ceny, což znamená, že musíme malinko rezignovat na kvalitu. To ovšem není důvodem pro to, aby nás veřejnost hodnotila méně shovívavě – nikoho samozřejmě nezajímá, že vybíráme podle ceny, každého zajímá, jak kvalitně je daná práce odvedena. Zatím se nám to ale daří, i za cenu toho, že některá výběrová řízení musíme rušit, neboť si nejsme jisti kvalitou výstupu, přestože cena je nejlepší.

Specifické postavení má v organizační struktuře Czech Convention Bureau…

Jistě, tento útvar se ve svém pátém roce fungování (Počítána je i doba, kdy fungoval coby oddělení kongresové a incentivní turistiky, pozn. red.) nadechl k velmi slušným výkonům. Téměř ve všech krajích má nyní své regionální partnery, které podporujeme jak v oblasti know-how, tak při organizaci společných akcí či finančně. Nejde jen o práci s regiony, ale i o velmi úspěšné fungování v rámci tzv. biddingu. Úspěchem je třeba získání kongresu IUGG, o kterém jsme se dozvěděli v průběhu veletrhu EIBTM v Barceloně. Bude se konat v roce 2013 a půjde o vůbec nejdelší kongres, který cirkuluje po světě – trvá celých 12 dní. Tato akce bude velkým přínosem a bude znamenat zlepšení všech ukazatelů, kterými se měří cestovní ruch.

Zatím jste jen chválil. Je něco, co se podle vás nepovedlo?

Nikdy se nemůže podařit vše. I u nás se nepovedly některé dílčí věci jako například některé tištěné materiály či vybrané projekty on-line marketingu. Způsobeno to bylo možná až příliš širokým záběrem našich aktivit, který jsme se snažili v rámci nové organizační struktury pojednat. Nezaznamenali jsme ale žádný fatální neúspěch, což mě těší.

Který z úkolů, který před vámi stojí v letošním roce, považujete za nejdůležitější? Rebranding?

Rebranding je velmi důležitý, ale myslím si, že před námi stojí ještě důležitější úkol, který je průsečíkem všech ostatních plánů – totiž úkol zachovat alespoň slabý růst ukazatelů cestovního ruchu v době, která je před námi a která bude z ekonomického hlediska charakterizována stagnací a možná i zvyšováním spotřebitelské opatrnosti vůči utrácení za služby cestovního ruchu.

Jakými třemi adjektivy byste chtěl, aby byla hodnocena agentura CzechTourism na konci tohoto roku?

Určitě bych si přál, abychom byli vnímáni jako modernější, efektivnější a respektovanější.

Text: Petr Manuel Ulrych
Foto: CzechTourism