Snazší cestování motivovalo k očkování až 54 procent Čechů

Foto: Shutterstock.com Možnost cestování uvedlo v průzkumu jako motivaci k očkování 54 procent respondentů Foto: Shutterstock.com

K vakcíně proti covidu-19 motivovala v uplynulých měsících velkou část Čechů i možnost snadnějšího cestování. Podle průzkumu to bylo důležité až pro 54 procent naočkovaných, což je téměř stejný výsledek, jako dostala snaha o ochranu zdraví. Většina lidí pak považuje současnou situaci pro cestování už za bezpečnou. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Kiwi.com. Letos podle něj plánuje cestu do zahraničí až 80 procent dotázaných, loni to mělo být 64 procent.

„Možnost ochránit své zdraví a vycestovat do zahraničí jsou největší motivací nejen pro očkované cestovatele, ale i pro ty, kteří jsou stále na vážkách. Právě pro ně je možnost vycestovat ze země tou největší motivací ze všech,“ řekla Eliška Řezníček Dočkalová z Kiwi.com.

Možnost volného pohybu a cestování uvedlo v průzkumu jako motivaci k očkování proti koronaviru 54 procent respondentů. To je přitom jen o jeden procentní bod méně, než v průzkumu získala snaha o ochranu zdraví. Zhruba pětina respondentů uvedla jako svou motivaci k očkování také solidaritu k ostatním, 11 procent pak své zaměstnání nebo školu a desetinu pak zmínila tlak svého okolí. Očkovaní Češi byli oproti neočkovaným loni také otevřenější cestám do zahraničí.

Průzkum se věnoval také možnosti, zda se má očkování proti koronaviru zařadit ke klasickým cestovatelským vakcínám proti nemocem jako je malárie, žlutá zimnice či tyfus. Pro tuto variantu hlasovalo 38 procent Čechů, naopak kategoricky proti bylo 35 procent dotázaných. Zbylá část by tuto možnost zvážila do budoucna. Odpůrci tohoto kroku jsou současně převážně neočkovaní lidé a častěji ženy.

Přístup některých se ovšem mění například u cest do exotických zemí, kam doporučuje očkování přes 60 procent respondentů, včetně neočkovaných. Část z nich to ovšem podmiňovala dobrovolností. „Navzdory faktu, že jsou čeští cestovatelé ohledně zařazení covidového očkování do skupiny preventivních cestovních vakcín rozdělení, téměř dvě třetiny se nebrání standardním cestovním vakcínám, které se vyžadují či se doporučují při návštěvě rizikových oblastí,” dodala Řezníček Dočkalová.

Většina Čechů je ovšem proti zachování protipandemických opatření. Dvě třetiny z nich považují cestování za bezpečné už nyní, opatření by ponechala pouze pětina lidí.

Průzkum provedla během loňského prosince agentura STEM/MARK. Zúčastnilo se ho 1008 respondentů.

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více