O filmovém turismu se mezi odborníky v cestovním ruchu v českých luzích a hájích mluví intenzivně více než jeden rok. Jeho podporou se kromě jiných začal zabývat i region Východní Čechy prostřednictvím své Destinační společnosti Východní Čechy. Pojďme si představit aktivity na podporu filmového turismu, které jsou na jeho území realizovány.
Po stopách filmařů
Uvedený nadpis je označením projektu, který realizuje v letošním roce zmíněná destinační společnost díky spolufinancování Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013 – Fond mikroprojektů v Euroregionu Glacensis. V rámci projektu bylo realizováno množství aktivit v oblasti tištěných médií (vydání brožury a trhací turistické mapy s vyznačením významných filmových míst v české a polské jazykové mutaci), zorganizován press/fam trip a prezentační akce, ale naši pozornost chceme v tomto článku zaměřit především na webovou prezentaci filmových míst realizovanou v rámci oficiálního turistického portálu Pardubického kraje Vychodni-Cechy.info.
Na nově vytvořené stránce www.vychodni-cechy.info/po-stopach-filmaru/ byla zpřístupněna listovací elektronická podoba vydané brožury a seznam 42 filmů, které byly na území Pardubického kraje filmovány. Na stránce je uveden odkaz na možnost zobrazení všech filmových lokací souhrnně na jedné mapě.
Kromě výše uvedeného nabízí stránka také 3 doporučené turistické programy, jež jsou sestaveny právě pro milovníky filmového plátna, kteří chtějí místa poznat fyzicky. Program „Město Dobrých rodáků" provází městem Bystré, k dispozici je dále program o pohádkových místech Pardubic a Veselého kopce a stranou nezůstaly ani Orlické hory a Podorlicko se svým programem „Literární a filmové šlápoty Orlických hor a Podorlicka".
Brožura Po stopách filmařů v Pardubickém kraji |
Prezentace každého filmu na portálu obsahuje základní popis, odkazy na prezentaci v rámci portálu CSFD.cz a Filmovamista.cz, seznam filmových lokací s jejich zákresem na mapě, propojení na regionální osobnosti, pokud se na filmu podíleli jako herci či režiséři, a obrázkové záběry z filmu, pokud je bylo možné získat. Právě jejich získání se ukázalo jako poměrně komplikované a ne ke všem filmům se podařilo získat souhlas s užitím filmového záběru či alespoň filmového plakátu.
Výjimkou byl však film Všichni dobří rodáci, kde jsme díky vstřícnosti Asociace českých filmových klubů získali záběry z filmu nejen v podobě obrázků, ale také i celých filmových sekvencí. Film byl nedávno digitálně restaurován (mimochodem „očista" trvala neuvěřitelných tři tisíce hodin práce) a v nové podobě byl prvně k vidění 29. června 2013 na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech.
S chytrým telefonem za filmem Všichni dobří rodáci
A právě na motivy tohoto legendárního filmu Všichni dobří rodáci vznikla navíc ještě unikátní geolokační hra v rámci zábavné mobilní aplikace GEOFUN. Ta provádí turisty podobně jako vytvořený turistický program po stopách filmu v Bystrém, avšak výrazně zábavnější a interaktivnější formou. „Bez Bysteráků a okolních by nikdy nemohli Rodáci být," poznamenal k tématu režisér filmu Vojtěch Jasný, jehož komentáře jsou nedílnou součástí této hry.
Vše začíná u Stromu rodáků s výhledem na městečko. Aplikace vás zde přivítá, poví vám nemálo zajímavého z filmu, ukáže známý záběr z něho (ze stejného místa, kde se nacházíte) a přidá komentář pana režiséra: „Mám několik domovů, jeden je v New Yorku, Central park, mám blízko pěkný byt v šestém patře, kam za mnou chodí veverky, to jsou moji kamarádi. V Praze Karlův most, tam ale zatím nebydlím (s úsměvem). Další v Bystrém – je to Strom rodáků. Rád se k němu vracím."
Prezentace filmu Všichni dobří rodáci |
Postupně jste pak ve hře navigováni po Bystrém a poznáváte další střípky ze zákulisí natáčení filmu. Po úspěšném dokončení procházky s chytrým telefonem v ruce následuje odměna, a to v podobě pikantních informací o režisérovi Vojtěchu Jasném, které jste se dosud nikdy nedočetli. Co myslíte, fandí Spartě nebo Slavii? Víte o tom, že film byl až na stole prezidenta? A víte kterého?
Aplikace je soutěžního charakteru. Celé putování je tedy doprovázeno i otázkami, takže se vyplatí na film dopředu podívat. S trochu větším úsilím lze pak vyhrát zajímavé ceny (více informací na www.ceskomoravskepomezi.cz/geofun).
O GEOFUNu
GEOFUN byl představen podrobně v minulém vydání, přesto si dovolíme zopakovat o něm základní informace. Hra vznikla ve spolupráci společnosti World Media Partners, která je provozovatelem GEOFUNu, a svazku obcí Českomoravské pomezí, který realizuje na svém území aktivity pro rozvoj cestovního ruchu.
Prezentace geosrandy „Všichni dobří rodáci" na webu Geofun.cz |
GEOFUN je nová unikátní mobilní aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, která provede turisty zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu, ale svou povahou je mnohem akčnější a dobrodružnější. V podstatě se jedná o geolokační zábavnou hru nové generace, kde nestačí pouze místo najít a „checknout se", ale v rámci ní plnit i různé úkoly. Úkol Všichni dobří rodáci je jedním ze 43 úkolů, které jsou momentálně k dispozici. Hra se v brzké době rozšíří i do dalších částí republiky, včetně velkých měst. V případě, že máte zájem o rozšíření i do vašeho města či regionu, neváhejte nás kontaktovat.
Aplikace s názvem GEOFUN je zdarma ke stažení na Google Play a v AppStoru.
Další užitečné informace jsou na webu:
www.geofun.cz a www.ceskomoravskepomezi.cz/geofun.
Vít Pechanec, jednatel World Media Partners, s. r. o. tel.: 272 048 136, 603 799 819 e-mail: info@wmp.cz www.wmp.cz
|