Program COVID ubytování v Praze stačit nebude

Především pražští hoteliéři budou potřebovat od státu další pomoc než pouze program COVID ubytování, který kompenzuje ztrátu za 72 dní nuceného uzavření a o podporu z něj mohou zájemci žádat prostřednictvím Státního fondu podpory investic do 30. října. Poptávku totiž nyní navíc utlumila restrikce z Německa týkající se cest do Prahy, takže lidé už provedené rezervace ruší, řekli generální ředitel hotelů NH Prague City a NH Collection Prague Petr Nešpůrek a Radka Telyčková ze společnosti Pomáháme hoteliérům. V hlavním městě přitom od začátku pandemie zůstalo dosud uzavřeno mezi 20 a 30 procenty hotelů.

Především pražští hoteliéři budou potřebovat od státu další pomoc než pouze program COVID ubytování

Stát prostřednictvím programu COVID ubytování poskytovatelům ubytovacích zařízení nahradí ztrátu za dobu, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno. Příspěvek je rozdělen podle kategorie a třídy ubytování a činí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Na pomoc jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun.

„Bude to takové ‚všimné‘, obzvlášť pro hotely, jejichž průměrná prodejní cena je vysoká, tedy především ty pětihvězdičkové,“ řekla Telyčková. Hoteliéři podle ní navíc ztratili více než 72 dní. Ztráty jsou podle ní podle typu hotelu a jeho velikosti od statisíců po stovky milionů korun u hotelových řetězců. Státní dotace tak podle ní pomůže maximálně pokrýt provozní náklady.

„Jsem velmi rád, že se vláda rozhoupala k tomuto řešení. Rozdělení částek podle kvality poskytovaných služeb je také velmi spravedlivé. Nicméně stále postrádám pomoc hlavně pro pražský trh. Praha byla a je nejvíce zasažena. Pražský trh je po římském hotelovém trhu nejohroženější. Více než 20 procent hotelů ještě neotevřelo a už jsou první známky toho, že některé hotely se budou opět uzavírat. Před sebou budeme mít zimní měsíce plné nejistot. Pokud nepřijde další pomoc, jsem osobně přesvědčen, že ani tato podpora COVID ubytování Praze nepomůže,“ komentoval Nešpůrek.

Podle Telyčkové se současná obsazenost hotelů v Praze pohybuje kolem 20 procent, prodejní ceny jsou ale minimálně o polovinu nižší než loni ve stejném období. „Velký problém spatřujeme v tom, že nevíme, jak se počet pozitivně testovaných bude vyvíjet, protože od toho se odvíjí, jestli je Česko nebo Praha rizikový region. Hosté i firmy si pak nemohou plánovat služební cesty či dovolené dlouho dopředu. Rezervace jsou v současné době zajišťovány na poslední chvíli, což se pak projevuje v celkovém provozu – náklady na personál, nákup potravin a podobně. Celkově nelze vlastně vůbec nic plánovat, maximálně na měsíc až dva dopředu. Z finančního hlediska je to katastrofa,“ doplnila Telyčková.

Tržby z cestovního ruchu se podle červencového odhadu ve srovnání s loňskem propadnou na 158 miliard korun, tedy téměř na polovinu. Praha dosud tvořila 60 procent tuzemského cestovního ruchu. Experti u ní nyní předpokládají pokles spotřeby o zhruba 70 procent.

 Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Připomínáme: Ubytovatelé mohou od pátku žádat o dotaci

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více