Pro kompenzace bude stačit 30procentní pokles obratu

Foto: Shutterstock.com Firmy, kterým kvůli protipandemickým opatřením poklesl obrat o víc než 30 %, mohou požádat o kompenzace Foto: Shutterstock.com

Profesní svazy mohou slavit malé, ale důležité vítězství – vláda vyhověla jejich požadavku a odsouhlasila, že podmínkou pro vstup do kompenzačních programů bude pokles obratu firmy o 30 procent. S odvoláním na vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v České televizi o tom informovala ČTK. Stát ale podnikatelům poskytne nižší podporu, než na kterou měli nárok, když se požadoval propad tržeb o 50 procent. Dotace se budou týkat období od 22. listopadu.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy umožní domluvené nastavení dotačních titulů firmám překonat následující těžké období. Stát ale také musí výrazně zpřísnit vymáhání platných nařízení, řekl dnes Prouza ČTK.

V souvislosti se zpřísněním protiepidemických opatření dnes ministr Havlíček vládě předloží ke schválení návrh programů podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Ministryně financí Alena Schillerová minulý týden uvedla, že na vládu v pondělí přinese ke schválení tzv. kompenzační bonus pro živnostníky.

„Dnešní jednání bylo velmi věcné, probírali jsme různé kombinace možností a našli jsme shodu nad tím, že by na podporu měl vzniknout nárok při poklesu obratu o 30 procent a mělo by to platit jak pro programy pro podnikatele, tak i pro kompenzační bonus pro živnostníky,“ řekl včera Prouza. Vedle náhrad a zpřísnění vymáhání současných opatření je podle něj zásadní i to, aby stát udělal maximum pro co nejrychlejší očkování, včetně posilovacích dávek, a zabránilo se tak přehlcení nemocnic.

V programu COVID 2021 měli dříve podnikatelé nárok na příspěvek 500 korun na zaměstnance a den omezení, u COVID Nepokryté náklady mohli získat dotaci až na 60 procent nepokrytých nákladů. Kompenzační bonus se dříve týkal osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých firem i zaměstnanců pracujících na dohodu. Finanční správa jim původně od první vlny pandemie v loňském roce vyplácela 500 korun za kalendářní den, kdy bylo jejich podnikání omezeno. Sněmovna posléze letos v únoru schválila novou podobu kompenzačního bonusu, který byl navýšen až na 1 000 korun denně. O jakou část bude podpora v novém návrhu nižší, Havlíček neuvedl.

Profesní svazy dlouhodobě žádají také o obnovení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Ve vládě na tom podle Havlíčka není shoda, řekl včera v České televizi.

Mezi požadavky zástupců podnikatelů je také snížení daně z přidané hodnoty u nepostiženějších odvětví na pět procent, a to od ledna příštího roku na další dva roky.

Vláda minulý týden schválila, že od dnešního dne budou moci stravovacích, ubytovacích a dalších služeb využívat jen očkovaní a lidé, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Uznávat se až na výjimky nebudou antigenní ani PCR testy.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

ČUCR apeluje na vládu, aby spustila kompenzace

Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) žádá v souvislosti s novými protikoronavirovými opatřeními vládu v demisi o přímou finanční podporu subjektů podnikajících v turismu. Nové restrikce totiž podle unie už tak kritickou situaci mnoha firem ještě dále podstatně zhorší. Další pokles...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chystaná opatření poškodí služby, restauratéři volají po kompenzacích

Opatření, která vláda připravuje s cílem zpomalit pandemii covidu-19, budou mít podle zástupců oboru zásadní dopady na podnikání v gastronomii a ve službách. V souvislosti s očekávaným hlubokým propadem tržeb vyzvali vládu k zavedení kompenzačních programů.

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Pracovníci infocenter z celého Česka se setkali v Trutnově

Jak poznáte Trutnov od Turnova? Trrrru...tnov drrrrn...cá. Tak začala úvodní prezentace Trutnova na úvod jednání členského fóra. Po představení města a úvodních slovech místostarosty Trutnova Tomáše Eichlera proběhla první část programu jednání.

Číst více