×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Příjezdový cestovní ruch v Austrálii se zaměřením na kongresový turismus

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Pokud si odmyslíme mimořádnou situaci v roce 2020, která masivně zasáhla celosvětový cestovní ruch, těží Austrálie z turistů přijíždějících zejména ze šesti zemí: Čína, Nový Zéland, USA, Velká Británie, Japonsko a Singapur.

Jak ukazuje přehled za rok 2019, vytvořený organizací Tourism Research Australia a magazínem Budget Direct, je s výjimkou Velké Británie, u které nejčastějším důvodem návštěvy setkávání se s přáteli nebo rodinou, u všech dalších zemí hlavním motivem dovolená. Nejnavštěvovanějšími místy jsou města Sydney, Melbourne a Brisbane. U turistů z Velké Británie a ze Singapuru rovněž město Perth a u japonských turistů tropická severní část státu Queensland. Mezi nejčastěji navštěvované atrakce patří Sydney Opera House (8,2 mil. lidí ročně), Velký bariérový útes v Queenslandu (2 mil. lidí ročně), známá surfařská pláž Bondi Beach v Sydney (1 mil. lidí ročně) a pouštní pískovcový monolit Uluru (300 000 návštěvníků ročně).

Graf – Příjezdy do Austrálie z hlavních zdrojových trhů v roce 2019

Graf – Příjezdy do Austrálie z hlavních zdrojových trhů v roce 2019

Zdroj: Tourism Australia

Při bližším pohledu na cestovní ruch, který Tourism Research Australia označuje jako „business tourism“, se pracovní cesty turistů přijíždějících do Austrálie podílejí na celkovém příjezdovém turismu 16,6 %. Zřejmě nejskloňovanější je poté skutečnost, že Austrálie je v porovnání s jinými zeměmi celosvětově považována za nejlepší destinaci pro pořádání konferencí. Alespoň to ukázaly výsledky globálního výzkumu australské vládní agentury Tourism Australia, který zahrnoval 41 hloubkových rozhovorů a 611 on-line dotazníků s pravidelnými účastníky konferencí. V hodnocení spokojenosti na 10bodové stupnici účastníci konferencí v Austrálii hodnotili spokojenost s destinací 8,3 bodu v porovnání s průměrem 8,1 bodu u jiných zemí. A 22 % respondentů hodnotilo konference v Austrálii 10 body z 10, kdežto u konferencí v jiných zemích se k tomuto hodnocení přiklonilo pouze 16 % respondentů. Až 93 % účastníků poté volilo účast na konferenci právě v Austrálii, a to spíše než v jiné zemi, která by se nacházela ve stejné vzdálenosti.

Tab.: Podíl účastníků, kteří považují daný důvod za podstatný při navštívení konference

72 % Kvalitní konferenční program
61 % Možnost navázat na ukončenou konferenci dovolenou v dané zemi
60 % Preferovaná destinace
59 % Možnost networkingu – navázání profesních vztahů
56 % Účast známých nebo kolegů na konferenci
56 % Dobrý výběr volnočasových aktivit v destinaci
55 % Sleva na ubytování v době konání konference
54 % Možnost vzít do místa konání konference i rodinu nebo přátele
53 % Profesní obohacení
53 % Doporučení konference jinými
49 % Na konferenci vystoupí experti v oboru
48 % Experti budou mezi účastníky konference

 Zdroj: Tourism Australia

Výsledky výzkumu ukazují, že účastníci konferencí si na Austrálii cení především možnosti účastnit se zde volnočasových aktivit po skončení samotné konference. V této souvislosti byly zmiňovány zejména aspekty jako unikátní přírodní scenérie a s nimi související charakteristické podnebí, mezinárodní i svébytná gastronomie a víno, kulturní vyžití ve městech a pozoruhodné dědictví původních (aboridžinských) obyvatel. Lépe než u jiných zemí byla hodnocena i možnost přicestování s rodinou nebo s přáteli. Ke vnímání Austrálie jako ideálního cíle pro konferenční cesty přispěly i další faktory. Austrálie je vnímána jako leader ve vysoce expertních odvětvích, zejména v medicínském výzkumu. Na druhou stranu účastníci konferencí nevnímají Austrálii jako destinaci, která by zaujala ty nejvýznamnější světové hráče v businessu, a místní konference jsou tak často vnímány spíše jako méně mezinárodní.

Nejnovější články z rubriky Austrálie a Oceánie

Foto: Shutterstock.com

Za klokany až příští rok

Máte-li v plánu navštívit Austrálii, musíte svoji cestu odložit. A to minimálně do příštího roku. Do té doby budou australské hranice pro zahraniční turisty kvůli pandemii covid-19 uzavřeny. S odvoláním na slova premiéra Scotta Morrisona o tom informovala agentura...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Země slaví Světový den cestovního ruchu

Den před jedním z nejvýznamnějších českých státních svátků – Dnem české státnosti, připadá na pondělí 27. září Světový den cestovního ruchu. Po roční pauze vynucené problematickou celosvětovou pandemickou situací se oslav a doprovodného programu ujme hostitelská země Pobřeží slonoviny.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na Nový Zéland bez karantény? Až na začátku příštího roku!

Chybí vám na mapě světa vlaječka zabodnutá do místa, na které kartografové nakreslili Nový Zéland? A chcete tento dluh smazat? Pak by vás mohlo zajímat, že hranice tohoto ostrovního státu se turistům pootevřou až v prvním kvartálu...

Číst více