Praha si i v době krize polepšila v konkurenci kongresových destinací

Foto: Shutterstock.com Letecký pohled na Kongresové centrum Praha Foto: Shutterstock.com

Slovinský magazín Kongres letos už podesáté hodnotil mezinárodní kongresové destinace na základě setu 75 odlišných kritérií. Praha v letošním roce získala 4,68 bodu z 5 možných, a obhájila tak své prvenství v regionu tzv. Nové Evropy. V celkovém žebříčku XL destinací, které disponují kapacitami pro více jak 2 000 delegátů, se umístila čtvrtá.

Letošní žebříček, oficiálně zvaný Meetologue, hodnotil celkem 118 destinací na základě setu kritérií, která se soustředí jak na vybavenost pro konání mezinárodních kongresů a konferencí (jako např. meetingové kapacity, počet, kapacita a kvalita ubytovacích zařízení, či nově počet virtuálních studií a průměrná rychlost internetového připojení), tak na dopravní spojení, bezpečnost, turistickou infrastrukturu, kulturní a přírodní faktory či marketing a promo aktivity dané destinace. Hodnocení jednotlivých destinací vždy provádějí pečlivě vybraní hodnotitelé s více než 15letou praxí v oboru, kteří následně procházejí komplexním tréninkem a posouzením, zda neexistuje při hodnocení dané destinace z jejich strany střet zájmů.

Jednotlivé destinace jsou následně rozřazeny do příslušných kategorií na základě maximálního počtu delegátů, které jsou schopné v jeden čas na jednom místě hostit: XL destinace (s kapacitou nad 2 000 delegátů), L destinace (s kapacitou do 2 000 delegátů), M destinace (s kapacitou do 1 200 delegátů) a nejmenší S destinace (s kapacitou do 500 delegátů). Zvláštní kategorii pak tvoří region tzv. Nové Evropy, tedy destinace převážně východní Evropy, které kdysi patřily za Železnou oponu a ke kterým hodnotitelé Kongres magazínu přidávají ještě méně známé a nově se objevující destinace v odvětví kongresového průmyslu.

Praha – XL destinace

Praha se svou maximální kapacitou 2 400 delegátů (v uspořádání pro banket) patří, spolu s dalšími 35 destinacemi, do nejvyšší kategorie XL destinací, ve které se umístila se 4,68 body na čtvrtém místě. Česká metropole si oproti loňskému žebříčku polepšila především v hodnocení obecné a dopravní infrastruktury, přírodních a kulturních faktorů, či právě vybavenosti pro organizaci kongresů a konferencí. Žebříčku XL destinací letos vévodí Vídeň se 4,75 body, následována Kodaní a Curychem, dělícími se o druhé místo se shodným ohodnocením ve výši 4,73 bodů a Mnichovem se 4,71 body. V kategoriích menších měst se pak na prvních příčkách umístil Tallinn (Estonsko), Dubrovník (Chorvatsko) a kategorii nejmenších kongresových destinací dominuje slovinský Bahinj.

Metropole boduje v infrastruktuře i marketingu

„Těší mě, že od roku 2017 se hodnocení kongresové Prahy každoročně zlepšuje. Za rostoucím ratingem české metropole stojí především dlouhodobě se zlepšující kongresová infrastruktura a pestrá nabídka dodavatelů v oblasti MICE, podpořená zájmem o udržitelné meetingy. Zároveň jsme zaznamenali další posun v oblasti marketingu, kde byl pozitivně hodnocen zejména content marketing a komunikace na sociálních sítích, což vnímám jako velké ocenění práce týmu Prague Convention Bureau a také všech lokálních partnerů, kteří se spolupodílejí na vytváření pozitivního obrazu Prahy jako ideální kongresové destinace,” komentuje výsledky Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.

Praha též již několikátým rokem úspěšně obhajuje první pozici ve zmíněné kategorii Nové Evropy, a to s velkým náskokem na další destinace, kterými jsou na druhé pozici Atény (4,53 bodu) a třetí Budapešť (4,52 body).

Oficiální předávání cen nejlépe hodnoceným destinacím proběhne na veletrhu Conventa Trade Show 2022 ve slovinské Lublani, který bude probíhat v termínu od 23. do 24. února 2022 hybridní formou.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

Kompletní přehled výsledků napříč všemi kategoriemi lze nalézt zde.

Přehled TOP 10 XL destinací včetně jejich hodnocení je k dispozici na tomto odkazu.

Kompletní žebříček TOP 10 destinací Nové Evropy pak najdete zde.

Detailní hodnocení Prahy je dostupné po kliknutí sem.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Unsplash

Letecké společnosti se zavázaly k respektování práv spotřebitelů

Šestnáct významných leteckých společností na evropském trhu se přihlásilo k větší transparentnosti, lepší informovanosti a včasnému odškodnění cestujících v případě zrušení letu na základě iniciativy Evropské komise. Ta v prosinci 2020 upozornila orgány pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (CPC, Consumer...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ČUCR: cestovní ruch patří na Ministerstvo průmyslu a obchodu

Cestovní ruch je průmysl a jako takový patří do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu. S touto ústřední myšlenkou se formou otevřeného dopisu obrátil prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek na představitele obou koalic, které uspěly v podzimních parlamentních...

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Blíží se TÝDEN turistických informačních center ČR

Ve vazbě na Světový den pro rozvoj informací vyhlásila Asociace turistických informačních center ČR (A.T.I.C. ČR) na období od 25. do 31. října TÝDEN turistických informačních center. Do akce se zapojí 146 informačních center z celé České republiky....

Číst více