Podnikatelské svazy opět apelují na vládu kvůli záchraně cestovního ruchu

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Fórum cestovního ruchu ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR a Svaz léčebných lázní ČR, které zastupují na 60 tisíc zaměstnavatelů v cestovním ruchu, společně znovu vyzvaly vládu, aby se začala zabývat faktickými dopady návrhů, které předložily v rámci záchrany cestovního ruchu v České republice.

Pro většinu firem z tohoto oboru jsou to právě vládou přijímaná opatření, která rozhodnou o jejich přežití

Pro většinu firem z tohoto oboru jsou to právě vládou přijímaná opatření, která rozhodnou o jejich přežití a o zachování co největšího počtu pracovních míst. Zatím však mezi nimi spíše převládá názor, že vláda se cestovnímu ruchu nevěnuje dostatečně.

Kde vidí asociace a svazy největší nedostatky?

Úvěrové programy COVID

První vlna byla ihned vyčerpána a drtivá většina podnikatelů dosud čeká na informaci, zda byla jejich žádost akceptována. Druhá vlna se netýká Prahy, která je však nejvíce zasažena krizovými opatřeními. Třetí připravovaná vlna zcela vylučuje cestovní ruch a export. Na okamžitou pomoc s likviditou tak po třech týdnech dosáhlo jenom několik jednotek procent žadatelů. „Taková koncepce programu nejvíce postiženému sektoru, kterým je cestovní ruch, skutečně nepomůže,“ uvádí svazy a asociace v tiskové zprávě.

Program MPSV ANTIVIRUS

Byl vyhlášen ve dvou režimech „A“ a „B,“ ale dosud není jasné, kdo a za jakých podmínek jej může využít. A zda je například aplikovatelný na částečně uzavřená ubytovací a gastronomická zařízení. Podmínky jsou nejasné, úřady práce nemají jednotný názor a chybí jasný výklad. Také není zřejmé, jak rychle se finanční pomoc ze strany státu dostane k zaměstnavatelům.

Program navíc dle svazů a asociací neřeší období po ukončení mimořádných opatření, kdy bude většina podniků v cestovním ruchu čelit nízké poptávce a kdy hrozí, že přijde hlavní vlna propouštění. Je tedy dle nich nutné už teď prodloužit režim B o minimálně tři měsíci po skončení nouzového stavu.

Odvody zaměstnavatelů za zaměstnance

Po uzavření provozoven ubytovacích a stravovacích služeb jsou podnikatelé na dně svých finančních možností. Za této situace se vláda nezaměřuje na návrhy zástupců podnikatelů na odpuštění odvodů zaměstnavatele za zaměstnance. Dále dle zmíněných organizací předpokládá, že finanční prostředky poskytnuté jako pomoc pro zachování pracovních míst zaměstnavatelé z více než třetiny vrátí formou odvodů. Přitom programy podpory zaměstnanosti ve vyspělých evropských zemích počítají s odpuštěním těchto odvodů v období, kdy bude program podpory zaměstnanosti fungovat. 

„Výše uvedené organizace vyzývají opakovaně vládu, aby se začala seriózně zabývat a jednat o navrhovaných opatřeních zpracovaných do Záchranného plánu cestovního ruchu. V opačném případě ponese přímou odpovědnost za dopady do nezaměstnanosti tisíců lidí a životní úrovně obyvatel v mnoha turistických regionech České republiky, nevyjímaje hlavní město Prahu,“ doplnily v tiskové zprávě.

Záchranný plán cestovního ruchu naleznete zde.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Kiwi.com poskytne za zrušené lety kredity

Prodejce letenek, společnost Kiwi.com, vyčlení 60 milionů korun z vlastních zdrojů, aby po mnoha měsících čekání vrátila svým zákazníkům peníze za lety zrušené kvůli pandemii covidu-19. Lidé však nedostanou peníze přímo, ale jako kredit na nákup...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Čedok pokračuje se Smartwings

Letecká společnost Smartwings a cestovní kancelář Čedok podepsaly smlouvu na zajišťování letecké dopravy na další rok. Od listopadu tak budou klienty nejstarší české cestovní kanceláře dopravovat i nadále na Kanárské ostrovy, do Egypta, na Madeiru a desítek dalších...

Číst více
Foto: flydubai

flydubai je zpět na lince Praha – Dubaj

Letecká společnost flydubai se sídlem v Dubaji na konci minulého týdne obnovila provoz na lince z letiště Dubai International na Letiště Václava Havla Praha. Spojení bude zajišťováno až pětkrát týdně za codesharové spolupráce se společností Emirates.

Číst více