Podnikatelské svazy krizový plán pro cestovní ruch zklamal

Podnikatelské svazy zklamal krizový akční plán pro cestovní ruch, který v pondělí schválila vláda. Postrádají především plošnou pomoc ve formě státem dotovaných poukazů na dovolenou v tuzemsku, což by podle nich podpořilo poptávku, řekli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a viceprezident Svazu léčebných lázní a místopředseda Fóra cestovního ruchu Martin Plachý.

Podnikatelské svazy zklamal krizový akční plán pro cestovní ruch, který v pondělí schválila vláda

Schválený krizový akční plán obsahuje 16 opatření, mimo jiné také projekt Dovolená v Česku na státem dotované poukazy na dovolenou. Stát přispěje na pobyt v tuzemských lázních, který musí být minimálně na šest nocí, 40 procent, maximálně ale 4000 korun.

Zástupci podnikatelů, ale i Národní ekonomická rada vlády (NERV) se podle Prouzy shodli, že klíčovou pomocí je stimulace poptávky. Hlavním nástrojem měly být dotované poukazy na domácí dovolenou. Podnikatelské svazy navrhovaly, aby byly v hodnotě 5000 korun pro každého občana ČR, k využití měly být od 1. července.

„Vláda nakonec zvolila poměrně opatrný přístup, kdy podpoří lázeňské pobyty a do financování chce zapojit zdravotní pojišťovny,“ řekl Plachý. Nastavení podle něj dává smysl. Příspěvek státu se podle něj zhruba rovná příjmům do státního rozpočtu z daně z přidané hodnoty či místních poplatků. Samoplátci do lázní podle něj nejčastěji jezdí na šest až sedm dní. Aby státní podpora fungovala, musí být podle Plachého zvolen jednoduchý systém.

„Vláda záchranu cestovního ruchu hodila na kraje, to mi přijde nefér,“ řekl Prouza. Praha a kraje Jihočeský, Karlovarský či Moravskoslezský podle něj připravily své vlastní programy na podporu domácí turistiky, ale počítaly s tím, že vláda připraví plošné řešení.

Podle Prouzy v krizovém akčním plánu v podstatě není nic přínosného. Podnikatelské svazy podle něj namítaly, že plán je zbytečně dlouhý, za podporu cestovního ruchu jsou v něm vydávány i plošné programy jako COVID III nebo COVID nájemné, které podnikatelům z tohoto odvětví příliš nepomohou. Plachý upozornil, že akční plán počítá se zvýšením rozpočtu agentury CzechTourism, ale až od příštího roku. Podle něj je třeba bezodkladně zahájit kampaně zejména v Německu, které je pro domácí cestovní ruch zásadní. CzechTourism již ohlásil, že obnoví marketingové kampaně v sousedních státech. Německé turisty bude lákat do lázní a wellness zařízení v příhraničních regionech

Plachý i Prouza se shodli, že lázně rozhodně nejsou jediné, které potřebují podporu. Klasické letní destinace jako Lipno či Krkonoše podle nich mají tradičně plno. Podle Plachého je ale obsazenost pražských hotelů mezi pěti a deseti procenty, Prouza upozornil na velmi nízkou obsazenost ubytovacích zařízení v Českém Krumlově, ale třeba ani ve Špindlerově Mlýně podle něj kapacity plné nejsou.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více