Počet českých turistů na Slovensku loni vzrostl o čtvrtinu

Čeští turisté jezdí stále častěji na Slovensko. V roce 2015 už jich tak zamířilo dokonce více než do Chorvatska a za loňská první tři čtvrtletí jejich počet na Slovensku vzrostl o čtvrtinu na více než 500 000. Nejčastěji míří do Tater a dalších národních parků v Žilinském kraji a také do Bratislavy, řekla včera novinářům na brněnských veletrzích cestovního ruchu GO a REGIONTOUR Klára Badinková ze slovenského ministerstva dopravy, pod které od 1. ledna přešla agenda zrušené Slovenské agentury pro cestovní ruch.

Klára Badinková

Počet českých turistů na Slovensku se zvyšuje plynule posledních pět let s výjimkou roku 2014. „Každý třetí návštěvník je z Česka. Druhých Poláků přijelo loni za tři čtvrtletí 157 000. Proto se snažíme českým turistům maximálně vyjít vstříc,“ řekla Badinková. Podle ní je číslo ještě vyšší, protože oficiální statistiky vycházejí z informací od hoteliérů, kteří evidují počty přenocování. Češi stráví na Slovensku průměrně 2,7 noci.

Žilinský kraj je vedle Bratislavy dominantní, co se týče zájmu českých turistů, díky Tatrám, Malé Fatře a větší části Nízkých Tater. „Obrovský potenciál mají další příhraniční regiony, jako jsou Trnavský, Trenčínský a Nitranský kraj. A předpokládám, že zájem poroste o Košice, kde se výrazně vylepšila infrastruktura poté, co byly hlavním evropským městem kultury i sportu,“ řekla Badinková.

Slovensko se propaguje jak na úrovni krajů, tak na úrovni historických regionů. „V nich vznikají organizace, v nichž jsou samosprávy i komerční subjekty a na jejich financování se podílí i stát. Hodně v regionech záleží na zápalu lidí a finančních možnostech, proto se hodně prosazuje například Liptov,“ řekla Badinková.

V řadě regionů však stále zaostává kvalita infrastruktury a chybí její systematická podpora. „Byli bychom rádi, kdyby byla, na druhou stranu lze z nevýhody udělat výhodu. Řada českých turistů hledá adrenalinové a outdoorové zážitky mimo masovou turistiku. A málokde najdou divočinu, jako například v Poloninách na východě,“ uvedla Badinková. Podobně málo dotčenými oblastmi jsou Slovenské Rudohoří či další oblasti, převážně ve východní části Slovenska.

Foto: -pmu-

 
 

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více