Po stopách Karla Hynka Máchy

Foto: Shutterstock.com Hrad Bezděz Foto: Shutterstock.com

Půvabnou krajinu zdobí hrady i jejich torza, rybníky stejně jako kopce a pískovcová skalní města. Radost se dívat. Básník a spisovatel Karel Hynek Mácha se do zdejších krás natolik zamiloval, že mu byly nejen inspirací při psaní některých děl, ale navíc se právě tady odehrává jejich děj. Jedna návštěva k poznávání bude málo, ostatně samotný Mácha sem zamířil hned šestkrát. Trumfnete ho?

Středověká ikona a symbol Máchova kraje

Někdejší královský hrad Bezděz hlídá okolí ze zalesněného kopce z výšky 606 m. Jako jeden z mála gotických hradů u nás se může pochlubit původní, zcela nezměněnou podobou. Král hradů, jak se mu přezdívá, je dostupný po červené turistické stezce z Doks. Jeho návštěvu si s klidným svědomím nechejte až na sezonu (do konce března 2022 je státní hrad uzavřen) a v mezičase se opájejte výhledem na krajinu s Bezdězem v pozadí. Kam vyrazit? Na hráz Břehyňského rybníka, od hradní zříceniny vás bude dělit jen vodní hladina a zátiší stromů. Další možnost představuje vrchol sousedního Malého Bezdězu.

Výlet jako stvořený pro rodiny s dětmi a věčné romantiky

Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa, hlavní hrdinové vás provedou krásami Máchova jezera díky naučné stezce Se Čtyřlístkem kolem komiksového rybníku Blaťák. Startuje na náměstí v Doksech a následně pokračuje zalesněným okolím. Trasa dlouhá 15 km čítá 4 zastávky a je ideální pro rodiny s kočárky. Parta kreslených kamarádů vás doprovodí až k místní knihově, která slouží také jako Muzeum Čtyřlístku. Zapomenout nemůžeme ani na památník K. H. Máchy, jež mapuje život známého spisovatele a básníka s opravdu toulavými botami.

Foto: Shutterstock.com Máchovo jezero Foto: Shutterstock.com

Nenechejte si ujít ani Jarmilinu skálu na severním břehu Máchova jezera na hlavní pláži ve Starých Splavech. Ano, je to přesně ta, ze které skočila Jarmila do Velkého rybníku, jak se dříve oblíbený „Mácháč“ nazýval. V 19. století totiž vodní hladina dosahovala až ke skále. Všichni však dobře víme, že láska k loupežníkovi i život mladé ženy neměly zrovna šťastný konec. V minulosti se zde nacházel také Máchův pomník se slovy: Čím menší je drahá vlast, tím větší je láska má. Práce sochaře Leonarda Rottera však byla obdivována jen dva roky, v roce 1938 kvůli fašistům skončila pod hladinou. Dnes je k vidění v lokalitě Hůrka v Bělé pod Bezdězem.

V zámeckém areálu Doksy, přesněji v městské galerii, se od 15. listopadu do 22. prosince usadila výstava minerálů jak z českých, tak světových nalezišť. Veřejnost si prohlédne soukromé sbírky čtveřice amatérských sběratelů. Najděte si v období předvánočního shonu čas a vyrazte za kulturou.

Foto: Petr Manuel Ulrych Pivovar Lobeč Foto: Petr Manuel Ulrych

Lobečské pivo se závazkem starých dobrých časů

Ať už chcete přivézt rodině něco z regionální gastronomie či ji jen ochutnat, vsaďte na Lobečské pivo, které se v tamním pivovaru vyrábí pěkně postaru, tedy ručně, za použití prvotřídních ingrediencí a díky vodě z Kokořínska. Zkrátka řemeslné pivo s originální recepturou. Parostrojní pivovar v Lobči se pokládá za technickou památku a milovníky chmelového moku láká na objevnou exkurzi.

Foto: Shutterstock.com Čertovy hlavy nad obcí Želízy Foto: Shutterstock.com

Český Mount Rushmore neboli Čertovy hlavy

S pekelnou instancí má dost možná mnohé společné nejen hrad Houska, kde se podle některých legend dějí nevysvětlitelné věci, ale také podobizny čertovských hlav vytesané v pískovcové skále. Nesou rukopis Václava Levého a i přesto, že si neúprosný čas nebere servítky, jedná se o původní dílo. Vydejte se do borového lesa v okolí obce Želízy, nebudete litovat.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více
Foto: Jiří Balát

Cyrilometodějská stezka certifikována jako Kulturní stezka Rady Evropy

Představitelé sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Zlínského kraje převzali včera ve Zlíně z rukou ředitele Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku Stefana Dominioniho certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. V tiskové zprávě o tom informala Centrála cestovního ruchu...

Číst více