Plzeň kvůli koronaviru odpustí poplatky z pobytu

Plzeň za loňský a letošní rok odpustí plátcům odvádění místních poplatků z pobytu. Chce tak alespoň částečně zmírnit dopady koronavirové krize na provozovatele ubytovacích zařízení. Poplatky, které se vybraly loni, město vrátí plátcům zpět jako dar, pro letošní rok zruší účinnost městské vyhlášky, která platbu poplatků ukládá. Rozhodnutí rady města musí ještě schválit zastupitelé.

Plzeň za loňský a letošní rok odpustí plátcům odvádění místních poplatků z pobytus

„V návaznosti na soubor opatření města, která byla přijata na zmírnění negativních dopadů pandemie, jsme nyní připravili podporu cílenou na sektor cestovního ruchu, který byl v Plzni velmi zasažen, protože je orientován především na kongresovou turistiku a zahraniční hosty,“ řekl radní David Šlouf.

Provozovatelé ubytovacích zařízení poplatek z pobytu vybírali a odváděli do městského rozpočtu. Celkem se loni vybralo asi pět milionů korun, řekla ředitelka ekonomického úřadu magistrátu Hana Kuglerová. Město tyto peníze vrátí jako dar poskytovatelům ubytování. Záměr se podle Kuglerové nevztahuje na příspěvkové organizace města, které jsou financovány přímo z rozpočtu. Magistrát počítá s tím, že poplatek z pobytu by se znovu zavedl od příštího roku.

Poplatek z pobytu po novele zákona od loňského ledna nahradil předchozí poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity pro každý krátkodobý pobyt do 60 dní bez ohledu na místo a účel pobytu. Do loňska poplatky z ubytovací kapacity v Plzni spravovaly a následně používaly městské obvody. Dohromady vybraly za rok zhruba 6,6 milionů korun, řekl Šlouf. Po novelizaci převzalo správu a výběr nového poplatku z pobytu město, 6,6 milionu korun ale fixně vyčlenilo z rozpočtu pro obvody, které si částku přerozdělí. „My jsme předpokládali, že ten výběr by se mohl ročně pohybovat někde okolo osmi až deseti milionů korun, těch deset milionů je hodně optimistických. V době koronaviru ale bylo loni vybráno a budeme vracet kolem pěti milionů korun a těch 6,6 milionů zůstane obvodům,“ dodal Šlouf.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Prague City Tourism zbohatne o 45 milionů

Radní hlavního města dle očekávání schválili záměr magistrátu navýšit základní jmění městské firmy Prague City Tourism (PCT) o 45 milionů korun na celkových 111 milionů. Základní jmění bude navýšeno úpisem 45 000 akcií.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ČUCR: cestovní ruch patří na Ministerstvo průmyslu a obchodu

Cestovní ruch je průmysl a jako takový patří do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu. S touto ústřední myšlenkou se formou otevřeného dopisu obrátil prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek na představitele obou koalic, které uspěly v podzimních parlamentních...

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Blíží se TÝDEN turistických informačních center ČR

Ve vazbě na Světový den pro rozvoj informací vyhlásila Asociace turistických informačních center ČR (A.T.I.C. ČR) na období od 25. do 31. října TÝDEN turistických informačních center. Do akce se zapojí 146 informačních center z celé České republiky....

Číst více