Plzeň kvůli koronaviru odpustí poplatky z pobytu

Plzeň za loňský a letošní rok odpustí plátcům odvádění místních poplatků z pobytu. Chce tak alespoň částečně zmírnit dopady koronavirové krize na provozovatele ubytovacích zařízení. Poplatky, které se vybraly loni, město vrátí plátcům zpět jako dar, pro letošní rok zruší účinnost městské vyhlášky, která platbu poplatků ukládá. Rozhodnutí rady města musí ještě schválit zastupitelé.

Plzeň za loňský a letošní rok odpustí plátcům odvádění místních poplatků z pobytus

„V návaznosti na soubor opatření města, která byla přijata na zmírnění negativních dopadů pandemie, jsme nyní připravili podporu cílenou na sektor cestovního ruchu, který byl v Plzni velmi zasažen, protože je orientován především na kongresovou turistiku a zahraniční hosty,“ řekl radní David Šlouf.

Provozovatelé ubytovacích zařízení poplatek z pobytu vybírali a odváděli do městského rozpočtu. Celkem se loni vybralo asi pět milionů korun, řekla ředitelka ekonomického úřadu magistrátu Hana Kuglerová. Město tyto peníze vrátí jako dar poskytovatelům ubytování. Záměr se podle Kuglerové nevztahuje na příspěvkové organizace města, které jsou financovány přímo z rozpočtu. Magistrát počítá s tím, že poplatek z pobytu by se znovu zavedl od příštího roku.

Poplatek z pobytu po novele zákona od loňského ledna nahradil předchozí poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity pro každý krátkodobý pobyt do 60 dní bez ohledu na místo a účel pobytu. Do loňska poplatky z ubytovací kapacity v Plzni spravovaly a následně používaly městské obvody. Dohromady vybraly za rok zhruba 6,6 milionů korun, řekl Šlouf. Po novelizaci převzalo správu a výběr nového poplatku z pobytu město, 6,6 milionu korun ale fixně vyčlenilo z rozpočtu pro obvody, které si částku přerozdělí. „My jsme předpokládali, že ten výběr by se mohl ročně pohybovat někde okolo osmi až deseti milionů korun, těch deset milionů je hodně optimistických. V době koronaviru ale bylo loni vybráno a budeme vracet kolem pěti milionů korun a těch 6,6 milionů zůstane obvodům,“ dodal Šlouf.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více
Foto: Jiří Balát

Cyrilometodějská stezka certifikována jako Kulturní stezka Rady Evropy

Představitelé sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Zlínského kraje převzali včera ve Zlíně z rukou ředitele Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku Stefana Dominioniho certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. V tiskové zprávě o tom informala Centrála cestovního ruchu...

Číst více