Petr Novotný: Slovu „extrém“ jsem se vždy snažil vyhýbat (II.)

Foto: archiv Petra Novotného Na Kubě. K aktivní dovolené neodmyslitelně patří autenticita Foto: archiv Petra Novotného

V druhé části rozhovoru s ředitelem cestovní kanceláře Adventura Petrem Novotným jsme se věnovali trendům v poptávce po zážitkových zájezdech či dopadům pandemie covidu-19 na tento segment cestovního ruchu. A pokusili jsme se i o prognózu dalšího vývoje.

Já bych s dovolením navázal na první část našeho povídání a doplnil, že výrazným trendem globálního cestovního ruchu – tím spíše pak zážitkového – je rostoucí touha po autenticitě. Pozorujete to i u nás?

Určitě, a to je pak věc každého provedení, každého průvodce, jak se k tomu postaví, jak má danou destinaci rád a jak ji dokáže představit svým zákazníkům. Autenticita je k aktivní dovolené když ne synonymum, tak určitě věc, která ji provází velmi neoddělitelně.

Není ale v dnešním globalizovaném světě čím dál těžší najít právě nějaké autentické prvky?

Mohlo by se zdát, že ano, ale já jsem přesvědčený o tom, že kdo chce hledat autenticitu, má možnost se na to pečlivě připravit. Můžu to vzít třeba na příkladu cest na Kubu, kde se mě spousta lidí vždycky ptá: „A bude to tam? Není už to méně autentické?“ Na to vždy říkám, že místy ano, ale pořád si tam dokážeme najít věci, které jsou, řekl bych, autentičtější, než jste si dokázali vysnít. Taky to záleží na tom, co si vlastně pod onou autenticitou představujete, a v neposlední řadě, co pro ni chcete obětovat.

A dá se u nás taky vysledovat podobně jako ve světě touha po čím dál, v uvozovkách, extrémnějším zážitku?

Já musím říct, že odjakživa jsem se slovu „extrém“ snažil vyhýbat. Pro mě je extrém synonymum toho, že se pohybujeme někde, kde už se pohybovat nemáme. A všechny ty aktivity, kterým se věnujeme, provozujeme takovým způsobem, že se v tom prostředí cítíme dobře a bezpečně. A pokud se někde cítíte dobře a bezpečně, tak extrém je prostě něco, co k tomu nepatří. Na druhou stranu může občas někomu něco na první pohled připadat jako extrém, ale to je dáno tím, že ty aktivity nikdy neprovozoval, nebo že se v tom prostředí nikdy nepohyboval, že k tomu nemá patřičné informace…

Foto: archiv Petra Novotného Petr Novotný (CK Adventura) Foto: archiv Petra Novotného

Když jsem hovořil o extrému, měl jsem na mysli, jestli třeba lidi chtějí cestovat čím dál tím dál nebo dostávat se čím dál tím výš apod. Koneckonců v posledních týdnech se čím dál více hovoří třeba o vesmírné turistice…

(smích) Tak to si myslím, že to se nás asi týkat nebude. Je ale pravda, že v té předcovidové době jsme se i my museli vypořádat s věcí, která se nazývala overtourism nebo overbooking všeho. A dokázali jsme se na to kvalitně připravit. Na druhou stranu nikdy jsme nenabízeli nic „nejvýš“ nebo „nejdál“, ale vždycky jsme měli cesty připravené pro ty konkrétní typy zájezdů nebo zájmové skupiny. Nebylo to zkrátka „jedeme nejdál“ nebo „jedeme nejvýš“, ale „jedeme se tam podívat, protože nás to zajímá“.

Doba covidová cestování rozhodně nepřála. Nicméně teď se poptávka začíná zvedat. Můžete říct, jaké v ní pozorujete změny?

Teď ta doba je zvláštní v tom, že vlastně mapujeme kam a jestli vůbec můžeme za nějakých stravitelných podmínek cestu realizovat. Nicméně já bych si troufl říct, že aktivní dovolená toto období přežije bez nějaké velké úhony. A jestli tam nastanou změny, tak osobně se domnívám, že jenom k lepšímu. Ano, je možné, že se počet cest zmenší, ale o to víc a líp se jim budeme moci věnovat a připravovat je. A o to líp si to potom klienti užijí.

Osobně se ale těším na dobu, kdy se při plánování cesty budeme moci zase zaměřovat jen na to, abychom připravili kvalitní bezpečnou trasu, zajistili si ideální podmínky a dokázali si všechno připravit s místními partnery a nemuseli 50 procent naší činnosti věnovat zajišťování různých certifikátů, kontrolám různých covidových pasů a podobně, což nás v této sezóně zaměstnává takovým způsobem, že si to těžko někdo dokáže vůbec představit.

Teď ta doba je zvláštní v tom, že vlastně mapujeme kam a jestli vůbec můžeme za nějakých stravitelných podmínek cestu realizovat. Nicméně já bych si troufl říct, že aktivní dovolená toto období přežije bez nějaké velké úhony. A jestli tam nastanou změny, tak osobně se domnívám, že jenom k lepšímu.

Vím, že je to těžké, ale pokud se pokusíme abstrahovat od covidu, co jiného považujete za problém sužující oblast aktivního turismu nebo cest za dobrodružstvím?

Na to se můžeme podívat pohledem cestovního ruchu jako takového, protože se to začne velmi prolínat. Hledáme signály a neustále to sledujeme. Jedna z věcí byl vývoj dopravy, ať už je to letecká, lodní či železniční, kde jsme měli velký obavy, jak se to posune, jak se to bude dotýkat cen. Jak ale říkám – pokud v tom nastanou nějaký zásadnější změny, tak bych řekl, že turisté, kteří s námi cestují, vědí, proč se do daných zemí chtějí podívat, a myslím si, že si toho váží a že budou vědět, že to prostě stojí nějaké prostředky a že budou ochotni je do tohoto segmentu investovat.

Už jste to naznačil v některých svých předchozích odpovědích, nicméně zeptám se ještě jednou: jakou budoucnost předpovídáte tomuto segmentu cestovního ruchu, o kterém se celou dobu bavíme?

Pokud je řeč zájezdech za zážitkovou dovolenou, tak si myslím, že klienti budou chtít, jak jsme si říkali, na jednu stranu autenticitu a na druhou stranu budou potřebovat pro tyto cesty důvěryhodného partnera. Pokud budete cestovka, která se dokáže přenést přes to naprosto nepopsatelné období, tak si myslím, že ona důvěra bude taková, že vám to do budoucna velmi pomůže. Když se na to dívám naším úhlem pohledu, tak si myslím, že spoustě lidí se uleví, že to některé cestovky dokázaly přežít. A hlad po tom něco poznat a někam se podívat bude bezesporu velký.

Foto: archiv Petra Novotného Petr Novotný (CK Adventura) Foto: archiv Petra Novotného
Ilustrace: Shutterstock.com

Poslechněte si podcast

Rozhovor s Petrem Novotným přinášíme i ve formě podcastu.
https://celyoturismu.cz/podcast-s-petrem-novotnym-o-zazitkovem-turismu/

Podle některých médií přinesl covid-19 cestovním kancelářím jeden pozitivní trend – psalo se o tom, že někteří lidé, kteří v posledních letech cestovali individuálně, se nyní s pokorou vracejí do náruče cestovních kanceláří. Vnímáte to také?

Nedokážu si moc představit, jak vlastně tahle anketa probíhala a jak bych to třeba měl zjistit u našich klientů. Na druhou stranu bych řekl, že jedním z důvodů může být právě ona obrovská dezorientace lidí, pokud jde o pravidla pro cestování, která musíme dennodenně sledovat, vyhodnocovat a porovnávat. Tady cítím, že klienti opravdu jsou když ne šťastní, tak minimálně nadšení z toho, že je někdo, kdo to za ně vyřídí. Jsou prostě rádi, že to někdo dokáže vůbec dostopovat a že pro ně ve finále tu cestu zrealizuje.

A na závěr mi dovolte opět jednu osobní otázku: kam se chystáte letos vy sám na dovolenou?

Já doufám, že se v následujících dnech či týdnech nic nezmění, protože první cestu, kterou budu absolvovat, je týdenní zájezd na polární kruh do Finska. Když jsem před dvěma lety připravoval zcela nový zájezd do několika národních parků, vůbec by mě nenapadlo, jaké úsilí budu muset ve finále vložit do toho, abychom tuto cestu mohli realizovat, a kolikrát ji budeme muset odložit. Takže to bude zčásti pracovní cesta, ale pro nás je zkrátka někdy ta hranice mezi dovolenou a pracovní cestou velmi křehká. A následně na konci prázdnin budu cestovat do severního Švédska, kde absolvujeme osmidenní rodinný trek krásnou opuštěnou krajinou na úpatí nejvyšší hory Švédska. A hned zhruba týden na to tam bude následovat v našich stopách zájezd, který jsme připravovali přes zimu.

Autor

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více