Jedním z doprovodných programů veletrhu Holiday World 2003 byla prezentace chorvatského poloostrova Pelješac ležícího v Dubrovnicko-neretvanské župě. Velmi podrobně představila tuto překrásnou oblast jižní Dalmácie paní Marija Dediol, ředitelka Turistického sdružení Orebič.
Zprava: Mirjana Žilič, ředitelka CHTS v Praze, Marija Dediol, ředitelka Turistického sdružení Orebič. Překládala: Patricie Šutič, vlevo. |
Poloostrov Pelješac je co do velikosti druhým největším. Leží 250 km jižně od Splitu, 65 km severně od Dubrovníku, od Záhřebu 650 km na jihovýchod a s pevninou jej spojuje Stonská šíje. Spojení s Pelješacem je buď letecké do Splitu, nebo Dubrovníku, autobusem či autem. Mezi jednotlivými centry Dalmácie je každodenní autobusové spojení, lokální autobusové spoje fungují i po poloostrově. Při výletech na sousední ostrovy je možné využít pravidelných trajektů.
Pelješjac je znám především mírným středomořským podnebím s velkým počtem slunečných dní. Lemují jej překrásné panenské písčité a oblázkové pláže Jadranu propojené četnými zátokami. Můžeme zde spatřit kultivované plochy vinohradů, olivových hájů, fíkovníky, citrusy, mandloně, cypřiše, palmy či borovicové lesy podél pláží s průzračně křišťálovým mořem.
Při návštěvě Pelješjacu si na své přijdou milovníci historie. Můžete zde nalézt Stonské hradby a urbanistický plán Stonu, Kapitánské domy na pelješjacké riviéře, pozdně antickou Gradinu v Trpjnji, archeologické vykopávky v Nakovni a další četné církevní objekty.
Turistickou zajímavostí je i vinná cesta Donja Banda-Potomje-Trpanj-Pijavično-Trstenik-Putnikovići-Ponikve s možností ochutnávky kvalitních vín ve vinných sklípcích.
Sportovní nadšence jistě potěší možnost potápění, plachtění, provozování dalších, vodních sportů, horské turistiky a cyklistiky.
Očekávají vás zde pohostinní a srdeční lidé, spousta výborného jídla, např. ryby, mušle, pršut a sýr, solené ryby a další laskominy. Nezbývá, než se přesvědčit!
-lev-
www.tz-orebic.com