Okolní země začínají otevírat hranice nebo o tom uvažují

Přinášíme výběr pravidel cestování v okolních a dalších vybraných zemích v souvislosti s nemocí covid-19 (řazeny abecedně): 

Chorvatsko

Země v březnu zavřela hranice a s výjimkou členů záchranných a vědeckých týmů do Chorvatska nemohou cizinci. Podle premiéra Andreje Plenkoviče je země připravena otevřít hranice pro občany některých zemí EU, kteří zde budou chtít trávit letní dovolenou. O otevření hranic telefonicky hovořil i s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle dřívějších informací portálu telegram.hr chorvatské ministerstvo cestovního ruchu zvažuje realizaci návrhu české Asociace cestovních kanceláří (ACK), který by zahrnoval vytvoření pozemních či leteckých „turistických koridorů“. Po nich by do země mohli přicestovat turisté s potvrzením, že nejsou nakaženi koronavirem, čímž by se zároveň vyhnuli nutnosti trávit po příjezdu čas v karanténě.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek dnes řekl Radiožurnálu, že čeští turisté by se měli do Chorvatska dostat bez nutnosti předložit negativní testy na covid-19 a pouze na základě rezervace ubytování. Smolek v rozhlasovém vysílání uvedl, že čeští turisté mohou Rakouskem projet bez testů a totéž platí pro rakousko-slovinskou hranici. Tam bude třeba předložit rezervaci na ubytování v Chorvatsku.

 

Litva, Lotyšsko a Estonsko

Tyto tři země mezi sebou s dnešní půlnocí otevřely hranice a litevský premiér Saulis Skvernelis označil nově vzniklý prostor volného pohybu za „pobaltskou cestovní bublinu“. Všichni, kdo přijedou do Pobaltí z jiných zemí, ovšem musejí na dva týdny do domácí izolace.

 

Německo

Země chystá na příští týden mezinárodní konferenci k otevírání hranic za účasti zástupců deseti zemí, kam Němci rádi jezdí na dovolenou. Německo od soboty zruší, nebo alespoň uvolní kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s Českem a trojicí dalších sousedních zemí spolková republika nehlídala ani dosud, protože jsou zavřeny z jejich strany. O úplný návrat k normálu usiluje i zde. V pohraničních oblastech jsou četnější hlídky. Česká vláda naposledy rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích s Německem a Rakouskem do půlnoci 14. května. Od 11. května je v omezeném provozu znovu otevřený hraniční přechod do Německa v Hraničné u Kraslic. O jeho otevření usilovali hlavně pendleři, tedy Češi, kteří jezdí pracovat za hranice.

 

Polsko

Země 13. května prodloužila faktické uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na území Polska je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, s výjimkou manželů a dětí polských občanů, držitelů karty Poláka, osob s trvalým nebo dočasným pobytem nebo s pracovním povolením, řidičů dopravních prostředků převážejících zboží, diplomatů a osob s udělenou výjimkou. A ti mohou cestovat do země jen na vybraných hraničních přechodech, kterých je na hranicích s Českem 18.

 

Rakousko

Rakousko od 15. června plně otevře hranice s Německem a už ode dneška bude hranice kontrolovat pouze namátkově. O brzkém návratu k normálu na hranicích jedná také s Českem. Premiér Babiš ve středu řekl, že hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. Rakousko hranice se sousedy uzavřelo v březnu a omezilo vstup jen na odůvodněné případy. Nyní platí v zemi zavedení hraničních kontrol s Německem, Itálií, Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Českem a Slovenskem do 31. května a kontroly jsou i na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Spolková země Horní Rakousy 13. května částečně otevřela jeden menší hraniční přechod do ČR a tři do Bavorska. Při příjezdu z ČR do Rakouska země přechodně zavedla hraniční kontroly, česká vláda naposledy rozhodla o jejich prodloužení na české straně do půlnoci 14. května. Při příjezdu z Česka do Rakouska platí povinnost předložit lékařské potvrzení o negativním testu na covid-19, který nesmí být starší než čtyři dny. Zdravotní hraniční kontroly, včetně těch na hranicích s ČR, prodloužilo Rakousko do konce května.

 

Řecko

Řecko plánuje zrušit povinnost dvoutýdenní karantény pro návštěvníky z některých zahraničních zemí, jedná o tom mimo jiné i s Českem, Německem nebo Rakouskem. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve čtvrtek 14. května řekl, že vláda zatím vychází z toho, že se pro zahraniční návštěvníky otevře 1. července. Ohledně podmínek cest do Řecka chystá diplomacie na pondělí videokonferenci.

 

Slovensko

Kontroly na hranicích s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem prodloužilo Slovensko do 27. května. Země od poloviny března neumožňuje vstup cizincům, tedy i občanům ČR, do země, výjimka se vztahuje například na řidiče kamionů, osoby s pobytem v zemi pod Tatrami či na pendlery. K výjimkám se řadí i blízké osoby občana Slovenska, které vstupují na Slovensko přes pozemní hranici (ČR, Maďarsko, Polsko a Rakousko). Země od 1. května uvolnila pravidla pro cestování studentů do Česka, Maďarska, Polska a Rakouska, při návratu do země už nemusejí nastoupit do karantény. Premiér Babiš ve středu řekl, že hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. Plánované otevření hranic se Slovenskem a Rakouskem by mohla komplikovat epidemiologická situace v Německu, které s Rakouskem plně otevře hranice 15. června.

 

Slovinsko

Slovinská vláda dnes oficiálně oznámila, že epidemie koronaviru v zemi skončila. Země otevřela své hranice se všemi sousedními zeměmi, díky čemuž „letní dovolené na chorvatském pobřeží Jadranu prakticky už nic nebrání“, napsala rakouská agentura APA. Slovinsko má asi dvacetikilometrový úsek Jaderského moře.

Ilustrace: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Evropa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Poreč – město mozaiky

Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v  Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.

Číst více