Nový honorární konzulát Islandu v ČR a spolupráce s islandskou Samtök ferðaþjónustunnar

Po téměř třiceti letech má Island v ČR nové zastoupení. Honorární konzulkou byla jmenována Klára Dvořáková z naší členské advokátní kanceláře Holubová advokáti. Jelikož velvyslanec ­Islandu pro ČR sídlí v Reykjavíku, má konzulát široké pravomoci. Pouze v otázkách víz, které na Islandu potřebují někteří občané mimo EU, je po­třeba kontaktovat ambasádu v Berlíně.

S přispěním honorární konzulky uzavřela ACK na podzim memorandum o spolupráci s islandskou Asociací podnikatelů v cestovním ruchu (Samtök ferðaþjónustunnar neboli SAF, www.saf.is). SAF zastupuje podnikatele z celého odvětví cestovního ruchu, tj. nejen cestovky nebo hotely, ale také dopravce, autopůjčovny, průvodce apod. ­Úkolem SAF je podporovat zájmy podnikatelů v cestovním ruchu za účelem udržení vysoké kvality služeb. SAF se ve spolupráci se státem a dalšími asociacemi podílí na vzdělávání a rozvoji podnikatelských dovedností svých členů a také na přípravě ekonomických analýz a politiky cestovního ruchu Islandu.

Díky spolupráce se SAF víme, že v roce 2019 přicestovalo na Island mezi 10 000 až 11 000 občany České republiky. Většina z nich přiletěla jedním ze 154 letů, které se z Česka uskutečnily. Island děkuje členským cestovním kancelářím, že se svou aktivitou na uvedeném čísle podílely. Pokud jde o Islanďany v Česku, ze statistiky ČSÚ víme, že se jich v roce 2018 uby­tovalo v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR 6 983. Pokud bychom zohlednili sdílenou ekonomiku, možná bychom zjistili, že islandský incoming do ČR za českým outgoingem na Island příliš nezaostává.

Jedním z hlavních cílů nové honorární konzulky Islandu je podpora vzájemného cestovního ruchu. Memorandum je tedy jen začátek!

Foto: ACK ČR

 

foto
Michal Vebervýkonný ředitel
michal.veber@ackcr.cz
Tel: +420224914543
 

Autoři

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více