×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Nová výstavní hala KCP získala svou podobu

  • Prohlédnout galerii (6 fotografií)

Nová výstavní hala pro Kongresové centrum Praha (KCP) získala svou podobu, kterou pro ni a okolní prostranství vytvořilo španělské studio OCA. Návrh mladého týmu architektů zvítězil v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži Nové KCP vyhlášené na sklonku loňského roku. Samotná výstavba by měla začít zhruba do tří let a vyjít by měla na několik stovek milionů korun.

Nová výstavní hala pro Kongresové centrum Praha (KCP) získala svou podobu, kterou pro ni a okolní prostranství vytvořilo španělské studio OCA.

„Kongresové centrum dlouhodobě není schopné uspokojit vysokou poptávku po výstavních a kongresových plochách, a novou halu nutně potřebuje. Stejně tak je ale důležité rovnou řešit i okolí a celé to prostranství kolem kongresového centra upravit tak, aby více sloužilo lidem. Sešlo se mnoho návrhů a já jsem ráda, že hodně jich bylo velmi kvalitních a věřím, že jsme opravdu vybrali ten nejlepší,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Nová hala bude stát na jih od stávající budovy KCP a bude mít podlouhlý tvar. Sloužit má především pro doprovodné výstavy kongresových akcí. Hlavní výstavní hala bude mít velmi variabilní vnitřní prostor, který bude možné upravit podle potřeb dané výstavy.

Vítězný návrh neřeší pouze novou budovu, ale rovněž její okolí. Členové architektonické kanceláře uvedli, že prostor v okolí KCP je nyní neuspořádaný. Jejich cílem tak bylo propojit KCP s jeho okolím tak, aby i Pražané a návštěvníci měli pocit, že prostor v okolí centra jim patří. „V tomto případě bylo obzvláště motivující, že jsme mohli přispět k budově takového významu v historickém městě jako je Praha. Probuzením bylo, když jsme si uvědomili, jak je tato výzva komplexní a že znamená vyřešit nejenom fungování budovy, ale také vytvořit intenzivní veřejný prostor,“ řekl jeden z nich.

[fotogalerie2]

Stavba nové haly by mohla začít podle vedení KCP a organizátora architektonické soutěže Igora Kovačeviče za dva a půl až tři roky. Náklady jsou podle předsedy představenstva KCP Radima Haluzy odhadovány na 300 až 600 milionů korun.

Do soutěže se přihlásilo celkově 76 návrhů z 23 zemí světa, z nichž do druhého kola postoupilo šest. Vítězný návrh poté vybrala jedenáctičlenná porota, které předsedal architekt Petr Hlaváček a mezi členy patřili i Adriana Krnáčová, Radim Haluza, generální ředitel KCP Roman Ray Straub, Marek Kopeć z IPR Praha, radní městské části Prahy 4 Alžběta Rejchrtová a odborníci na architekturu. Všechny soutěžní návrhy budou od středy do začátku října k vidění právě v KCP.

V současné době probíhá v KCP první fáze rekonstrukce, v rámci níž došlo modernizaci budovy a jejích interiérů. Nyní se pracuje na výměně podlahových krytin, repasi sedacího nábytku, instalaci scénického i klasického osvětlení a také na instalaci vysoce moderní audiovizuální techniky. „Účastníkům kongresů a dalších akcí bude již brzy sloužit digitální navigační systém či AV technika, v celé budově jim bude také k dispozici rychlé internetové připojení,“ doplnil Straub. Další peníze dá centrum do digitálního navigačního systému a investuje i do bezpečnosti, kdy bude v budově instalován lepší kamerový systém.

Vizualizace: architektonické studio OCA / Bernardo García, Marc Subirana, Biel Susanna, Hernan Lleida

Čtěte také: První fáze rekonstrukce KCP je v plném proudu

Architektonická soutěž má přinést nové KCP

Kongresové centrum drží krok s novými trendy

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Karlovarský kraj podpoří památky a turismus 16 miliony korun

Karlovarský kraj letos vyhlásil dva nové dotační programy na podporu památkové péče a cestovního ruchu. První se zaměří na projektovou přípravu a druhý na podporu památek zapsaných na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem kraj rozdělí...

Číst více
Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více