Norwegian Air už další státní pomoc nedostanou

Nízkonákladové aerolinky Norwegian Air Shuttle další finanční pomoc od státu nedostanou, uvedla podle agentury DPA norská vláda. Budoucnost firmy těžce zasažené koronavirovou krizí je tak nejistá – už v srpnu sdělila, že bez další hotovosti jí peníze dojdou v prvním kvartálu příštího roku. Letecká společnost už v reakci na krok vlády oznámila, že pošle na nucenou dovolenou dalších 1 600 zaměstnanců. 

Norwegian Air Shuttle už nemohou počítat s další státní pomocí

Vláda v Oslu, která tamnímu leteckému odvětví už letos pomohla 14 miliardami norských korun (34 miliard Kč), argumentovala, že by to nebyly rozumně vynaložené peníze daňových poplatníků, protože další státní záruky by představovaly příliš velké riziko. Mohly by podle ní také ohrozit hospodářskou soutěž. 

Norwegian vyjádřily nad rozhodnutím vlády zklamání a zdůraznily, že nyní čelí velmi nejisté budoucnosti. V odkazu na nemocné covidem-19 uvedly, že pokud mají přežít zimu, budou potřebovat pomoc ventilátoru.

Norský dopravce nově ponechá na zemi dalších 15 letadel ze své nyní ještě aktivní 21členné letky. Před vypuknutím pandemie firma zaměstnávala více než 10 000 lidí. V posledních měsících jich podle šéfa společnosti Jacoba Schrama pracovalo už ani ne 600. V provozu chce firma udržet alespoň šest strojů pro vnitrostátní lety. Akcie podniku letos odepsaly 99 procent své hodnoty. 

Letecký trh se podle odhadů nedostane na úroveň před koronavirovou krizí dříve než v roce 2024. Norwegian Air se nyní pokusí získat peníze od akcionářů a jiných investorů, ti se ale k větším investicím nemají v obavách z přetrvávajících leteckých omezení a z karantén, píše BBC.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Smartwings obnoví linku do Dubaje

Letecká skupina Smartwings dále posiluje na pražském letišti, kde nyní nabízí letecká spojení do téměř 60 destinací. Od 20. října Smartwings obnoví z Prahy další přímé letecké spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během...

Číst více
Foto: IVB

Vídeňský roční kupon teď platí i v Innsbrucku či Linci

Jedna jízdenka pro šest rakouských měst. Držitelé ročního kuponu ve Vídni, Štýrském Hradci, Linci, Salcburku, Innsbrucku a Klagenfurtu se mohou až do 8. srpna bezplatně svézt MHD v jakémkoli z těchto měst.

Číst více