×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Norwegian Air už další státní pomoc nedostanou

Nízkonákladové aerolinky Norwegian Air Shuttle další finanční pomoc od státu nedostanou, uvedla podle agentury DPA norská vláda. Budoucnost firmy těžce zasažené koronavirovou krizí je tak nejistá – už v srpnu sdělila, že bez další hotovosti jí peníze dojdou v prvním kvartálu příštího roku. Letecká společnost už v reakci na krok vlády oznámila, že pošle na nucenou dovolenou dalších 1 600 zaměstnanců. 

Norwegian Air Shuttle už nemohou počítat s další státní pomocí

Vláda v Oslu, která tamnímu leteckému odvětví už letos pomohla 14 miliardami norských korun (34 miliard Kč), argumentovala, že by to nebyly rozumně vynaložené peníze daňových poplatníků, protože další státní záruky by představovaly příliš velké riziko. Mohly by podle ní také ohrozit hospodářskou soutěž. 

Norwegian vyjádřily nad rozhodnutím vlády zklamání a zdůraznily, že nyní čelí velmi nejisté budoucnosti. V odkazu na nemocné covidem-19 uvedly, že pokud mají přežít zimu, budou potřebovat pomoc ventilátoru.

Norský dopravce nově ponechá na zemi dalších 15 letadel ze své nyní ještě aktivní 21členné letky. Před vypuknutím pandemie firma zaměstnávala více než 10 000 lidí. V posledních měsících jich podle šéfa společnosti Jacoba Schrama pracovalo už ani ne 600. V provozu chce firma udržet alespoň šest strojů pro vnitrostátní lety. Akcie podniku letos odepsaly 99 procent své hodnoty. 

Letecký trh se podle odhadů nedostane na úroveň před koronavirovou krizí dříve než v roce 2024. Norwegian Air se nyní pokusí získat peníze od akcionářů a jiných investorů, ti se ale k větším investicím nemají v obavách z přetrvávajících leteckých omezení a z karantén, píše BBC.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Boj o udržení slotů nutí dopravce v EU létat s poloprázdnými letadly

Evropské aerolinky v zimních měsících létají s téměř prázdnými letadly. A to jen proto, aby si kýžená místa pro vzlety a přistání, takzvané sloty, na letištích udržely i v době, kdy je poptávka po cestování slabší. Nedávná publicita kolem požadavku na...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Počet pasažérů Smartwings loni dosáhl 2,7 milionu!

Letecká společnost Smartwings loni na svých pravidelných linkách a charterových letech přepravila více než 2,5 milionu (2 529 611) cestujících, meziročně o 199 % více. Dalších 159 tisíc cestujících společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce....

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha loni odbavilo bezmála 4,4 milionu cestujících

Letiště Václava Havla Praha loni odbavilo téměř o pětinu více cestujících než v roce 2020, počet pohybů letadel narostl o třináct procent. Nejvíce cestujících z Prahy zamířilo do Španělska, Řecka a Itálie, z konkrétních měst pak přímými lety nejčastěji do Amsterdamu,...

Číst více