Na Šerlich v Orlických horách kyvadlově autobusem

Foto: Shutterstock.com Oblíbená Masarykova chata na Šerlichu Foto: Shutterstock.com

Pro svůj příští výlet do turisticky velmi zatíženého horského sedla na Šerlichu v Orlických horách můžete nově každý víkend využít kyvadlové autobusové dopravy. Auto raději nechte doma, případně odstavte v Deštném v Orlických horách - parkoviště na Šerlichu ve výšce 990 metrů nad mořem mají malou kapacitu a silnice je tam v zimě o volných dnech mnohdy zablokovaná auty neukázněných řidičů.

Kyvadlový provoz autobusů byl zahájen o uplynulém víkendu. Hradecké hejtmanství a obec Deštné v Orlických horách věří, že toto řešení pomůže na Šerlichu snížit problém s parkováním. Novinka je součástí nových autobusových jízdních řádů v Královéhradeckém kraji.

Přijedete-li do Orlických hor autem, můžete ho odstavit v Deštném v Orlických horách nebo v Orlickém Záhoří a dál na Šerlich pokračovat autobusem. Kromě masy běžkařů a pěších turistů vyrážejí na tento vrchol v posledních letech i sjezdaři, kteří z šerlišského sedla míří ke sjezdovkám v polském středisku Zieleniec na východním hřebeni Orlických hor.

Deštné se na kraj s prosbami o pomoc obracelo delší dobu. „Situace se dosud řešila pouze za asistence policie, což je ale dlouhodobě neudržitelné. Tamní parkoviště je kapacitně nedostatečné a nové bude zhruba za tři roky. Tak dlouho jsme ale čekat nechtěli, a proto jsme přišli s myšlenkou zavedení kyvadlové dopravy,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

O zimních víkendech až do 5. března 2022 pojedou autobusy z Deštného v Orlických horách na Šerlich téměř jako kyvadlová doprava. Od 08:05 do 16:25 na Šerlich postupně vyjede 15 autobusů. Většina jich bude pokračovat do Orlického Záhoří a tři spoje pojedou až do Rokytnice v Orlických horách. Z Orlického Záhoří do Deštného v Orlických horách autobus pojede o víkendu jedenáctkrát, z toho dva spoje budou z Deštného pokračovat přes Sedloňov do Olešnice v Orlických horách a čtyři spoje budou pokračovat do Dobrušky.

Nejnovější články z rubriky Autobusová

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nová autobusová linka do polských Beskyd odložena

Z Ostravy do polské části Slezských Beskyd měla v neděli začít jezdit nová autobusová linka. O víkendech a státních svátcích měla jezdit přes Havířov, Český Těšin a Třinec do polských měst a obcí Ustroň, Visla, Jistebná a Javořinka. Jak ale ČTK...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Za zničenou lanovku zajistí kraj na Ještěd autobusovou dopravu

Místo zničené kabinové lanovky bude turisty na Ještěd vozit autobus. Spojení zajistí Liberecký kraj. Turisty by měla linka vozit od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště u Horské chaty Ještědka pod vrcholem. Pokud to půjde, měly...

Číst více