V hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) se v Moravskoslezském kraji letos ubytovalo 63 424 hostů. V důsledku koronavirové epidemie to představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propad o 75,7 procenta. Naprostou většinu tvořili tuzemští turisté, kterých v kraji přespalo celkem 58 884. Cizinců bylo 4 540. Turisté strávili v dubnu, květnu a červnu 2020 v regionu 193 074 nocí, což je v meziročním srovnání o 71,8 procenta méně. Za celý rok 2019 zavítalo do regionu 1,02 milionu turistů, což odpovídá nárůstu v hodnotě 3 procent.
Graf 1 – Podíl rezidentů/nerezidentů na počtu hostů a přenocování (v %)
Tab. 1: Návštěvnost HUZ v 2. čtvrtletí 2020 a za celý rok 2019
Období
Počet hostů
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
duben
112
1 466
1 578
květen
393
9 182
9 575
červen
4 035
48 236
52 271
2. Q 2020
4 540
58 884
63 424
Podíl na ČR
3,6 %
6,8 %
6,4 %
rok 2019
216 451
799 295
1 015 746
Podíl na ČR
2,0 %
7,2 %
4,6 %
Období
Počet přenocování
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
duben
826
5 894
6 720
květen
1 154
43 393
44 547
červen
8 208
133 599
141 807
2. Q 2020
10 188
182 886
193 074
Podíl na ČR
3,8 %
8,0 %
7,5 %
rok 2019
514 149
2 332 686
2 846 835
Podíl na ČR
1,9 %
7,8 %
5,0 %
Graf 2 – Obsazenost hotelových pokojů a lůžek za celý rok 2019 a v 2. čtvrtletí 2020 (v %)
Graf 3 – Průměrná délka pobytu rezidentů a nerezidentů ve dnech
Tab. 2: Meziroční změny v návštěvnosti HUZ
Období
Přírůstek/Úbytek hostů v %
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
duben
−99,3
−97,4
−97,9
květen
−98,0
−86,6
−89,1
červen
−80,6
−38,6
−47,4
2. Q 2020
−92,0
−71,1
−75,7
rok 2019
+1,8
+3,4
+3,0
Období
Přírůstek/Úbytek počtu nocí v %
Nerezidenti
Rezidenti
Celkem
duben
−98,0
−96,3
−96,7
květen
−97,2
−76,8
−80,5
červen
−82,4
−35,5
−44,1
2. Q 2020
−92,1
−67,1
−71,8
rok 2019
−0,5
+4,4
+3,4
Československé opevnění, Hlučín
Graf 4 – Struktura nerezidentů podle zemí v 2. čtvrtletí 2020
Šest hradů a zámků mimo správu NPÚ s vlastní pověstí: Orlík u Humpolce, Hauenštejn, Houska, Staré Hrady a další. Vstupné, sezóna a pověsti k roku 2026.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.