MMR jedná s hoteliéry a lázněmi o využití volných kapacit uprchlíky

Foto: Shutterstock.com MMR jedná s ubytovateli o možnosti využití jejich kapacit pro ubytování uprchlíků Foto: Shutterstock.com

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jedná s podnikateli v cestovním ruchu a lázněmi o využití volných ubytovacích zařízení pro uprchlíky z Ukrajiny, která je ve válečném stavu po napadení ruskou armádou. Řeší možnosti i kompenzace. Pro ČTK to uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Resort v tiskové zprávě také informoval o vlně solidarity mezi příjemci dotací z projektů sociálního bydlení.

Tyto projekty dotuje právě MMR jako řídící orgán skrze Integrovaný regionální operační program (IROP 2014 – 2020). „Konkrétně se objevují nabídky ze strany příjemců projektů sociálního bydlení, že by rádi v sociálních bytech ubytovali uprchlíky z Ukrajiny,“ uvedlo ministerstvo.

„Další možností, o které aktuálně jednáme s podnikateli v cestovním ruchu a lázněmi, je pak volná kapacita nevyužitých ubytovacích zařízení. Řešíme možnosti i kompenzace,“ doplnil Bartoš.

Ministerstvo si snahy a nabídky příjemců dotací z výzev na podporu sociálního bydlení zapojit se do ubytování uprchlíků z Ukrajiny váží. „Vlna solidarity napříč Českou republikou je obrovská. Je vidět, že i fondy mají srdce,“ uvedl náměstek ministra Radim Sršeň.

Pro obsazení projektového sociálního bytu uprchlíky z Ukrajiny se postupuje podle standardních postupů, pokud uprchlíci zároveň splňují všechny podmínky pro cílové skupiny dle příslušné výzvy, uvedlo MMR. Výjimkou je ale podle ministerstva způsob prokazování splnění všech požadavků výzvy.

Zejména se jedná o prokázání vlastnictví nemovitosti, věk osob užívajících sociální byt a maximální možný příjem uživatelů v období jednoho roku před podpisem nájemní smlouvy. „Pro prokázání splnění těchto podmínek bude postačovat forma čestného prohlášení za osobu/osoby uprchlé z Ukrajiny, ve kterém bude uvedeno, že jsou splněny požadavky na cílovou skupinu ve výčtu dle specifických pravidel,“ uvedl úřad.

Ministerstvo doporučuje ohlásit záměr využití bytů podpořených z IROP pro ubytování uprchlíků předem, nebo v nejbližší možné době projektovému manažerovi z Centra pro regionální rozvoj ČR (CRR ČR).

Nejnovější články z rubriky Lázně

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Lázně hlásí: Máme otevřeno, těšíme se na vás

Po dvou letech omezení kvůli koronaviru se tuzemské lázně chystají v květnu a červnu slavnostně přivítat návštěvníky. Začíná tradiční lázeňská sezóna. S plnou parádou se postupně otevřou Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov, Lázně Libverda, Luhačovice, Jeseník...

Číst více
Foto: David Marvan / fotobanka CzechTourism

Lázeňské vouchery už jen do konce března

Na konci března končí program lázeňských voucherů, který pro zájemce o lázeňské pobyty přinesl Svaz léčebných lázní za podpory CzechTourism. Lázeňský voucher si zatím stáhlo zhruba 30 tis. lidí, téměř deset tisíc z nich voucher už využilo...

Číst více