MMR chce vyjednat vyšší limity pro lázeňské vouchery

Enormní – a podle představitelů ministerstva pro místní rozvoj i provozovatelů lázní nečekaný – zájem o státní poukazy na lázeňské pobyty vydávané v rámci projektu COVID lázně vyústil v situaci, kdy řada lázeňských subjektů byla nucena přestat vouchery přijímat. Někde byla vyčerpána kapacita, jinde aktuálně platné limity týkající se veřejné podpory. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní jedná s Evropskou komisí o stanovení dočasného rámce, který by limity navýšil.

Eduard Bláha a David Koppitz na dnešním brífinku

K dnešnímu dni si lidé prostřednictvím portálu Kudyznudy.cz vygenerovali víc než 94 tisíc voucherů, z toho 10 tisíc již bylo spojeno s konkrétními rezervacemi. Na dnešním brífinku o tom informoval náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz. Z celkového počtu zhruba devíti desítek lázeňských subjektů se jich podle jeho slov do projektu zapojilo 76.

Projekt se v uplynulých dnech stal terčem kritiky. V médiích bylo možno číst články o tom, že některé lázně vouchery nepřijímají vůbec, jiné neakceptují vouchery u pobytů objednaných přes cestovní kanceláře, podle dalších zpráv neměli provozovatelé lázní k dispozici přesné instrukce, jak s tímto nástrojem nakládat. Podle Davida Koppitze má ale projekt v současnosti dva hlavní limity. „Prvním je kapacita lázní, které samozřejmě nejsou nafukovací,“ poznamenal Koppitz a dodal, že jedním ze smyslů dotačního programu COVID lázně je podpora cestovního ruchu v lázeňských místech mimo hlavní sezonu. Na veřejnost proto apeloval, aby se snažila své pobyty v lázních rovnoměrně rozdělit do celého roku – vouchery jsou platné do konce roku 2020. „Druhým limitem je pak počet voucherů, které lze u každého jednotlivého zařízení uplatnit s ohledem na pravidla veřejné podpory. My nyní děláme vše pro to, aby byl tento limit v rámci dočasného rámce navýšen na 800 tisíc eur na jeden podnik,“ informoval Koppitz. V praxi by to znamenalo, že by každý jeden lázeňský subjekt mohl akceptovat až 5 300 voucherů.

Prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha připomněl, že při jednání s ministerstvem tlačili provozovatelé lázní na to, aby byl systém podpory spuštěn co nejrychleji, s popisovanými komplikacemi v důsledku veřejné podpory se vyjednávací týmy setkaly až těsně před spuštěním projektu. „Stáli jsme před otázkou: ‚Má smysl čekat na to, až se dořeší a vyjedná prolomení hranice podpory, anebo je lepší to celé pustit?‘,“ uvedl. Shodli jsme se na tom, že je lepší to pustit, protože už ten základní limit nám přišel dostatečně veliký. Znamenal by totiž, že by se nad celým trhem mohlo rozmístit asi 100 tisíc voucherů, což je téměř tolik, kolik tuzemců v druhém pololetí  do českých lázních jezdí. Vůbec by nás nenapadlo, jak obrovskou lavinu zájmu projekt strhne,“ vysvětlil prezident SLL ČR. Veškeré medializované problémy tak podle něj souvisejí s tím, že poptávka předčila očekávání. Mnoho lidí prý začalo přemýšlet, jak na svůj původně rezervovaný pobyt uplatnit poukaz. Například v lázních Luhačovice a Jáchymov spotřebovala všechny poukazy právě tato klientela, takže na zájemce, kteří by si chtěli pobyt zakoupit, už nezbyla kapacita. Luhačovice a Jáchymov přijaly zhruba po 700 poukazech a už limit překročily, řekl Bláha.

„Tyto zprávy v médiích odvádějí pozornost od jednoho klíčového faktu. Totiž od toho, že se zvednul zájem o lázně a že se lázně začaly spojovat s pojmem ‚letní dovolená‘,“ poznamenal Bláha, který zároveň připomněl, že smyslem projektu je pomoci zejména lázním v oblasti západních Čech, jež byly v minulých letech nejvíce závislé na zahraniční klientele. A její návrat bude během na delší trať. „Karlovarský region potřebuje velmi rychle nahradit velký výpadek, což se díky projektu COVID lázně daří. Jediným limitem je tam v současnosti lůžková kapacita, která je ale ještě stále dostatečná,“ pochvaloval si fungování systému prezident SLL ČR. Klíčovým úkolem je podle něj odstranit zmiňované limity pro poskytování veřejné podpory v oblasti cestovního ruchu. Mnohé lázně se totiž při přijímání voucherů řídí pravidlem podpory de minimis (malého rozsahu), kdy jednomu podnikateli nesmí být poskytnuta podpora vyšší 200 000 eur (5,3 milionu Kč). 

Jak už bylo uvedeno, ministerstvo s Evropskou komisí o dočasném rámci jedná. Rozhodnutí by mělo podle Davida Koppitze padnout „ve velmi krátkém čase“, nejspíše na přelomu července a srpna. „Naší ambicí je, aby v průběhu srpna mohly být lázně kompenzovány za pobyty realizované v průběhu července,“ uvedl. V průběhu podzimu by pak ministerstvo chtělo připravit pravidla pro celkové rozvolnění pravidel veřejné podpory v oblasti cestovního ruchu jako celku, dodal Koppitz. 

Program COVID lázně byl spuštěn 1. července. Poukaz v hodnotě 4 000 korun mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění. Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250 000 poukazů. „Ještě víc než 150 tisíc voucherů máme připravených,“ potvrdil Jan Šebek, ředitel marketingu, komunikace a výzkumu agentury CzechTourism. Zájemci si mohou vouchery vygenerovat na portálu Kudyznudy.cz.

Foto: -pmu-

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více