×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Má rozdrobenost ministerstev i své výhody?

Cestovní ruch je v České republice sice oblíbený obor s významným dopadem na tvorbu HDP a zaměstnanost, ale zároveň spadá pod více resortů. Je tato roztříštěnost k neprospěchu, nebo může mít i své výhody?

Hlavním resortem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. To pod hrozbou krachu mnoha cestovních kanceláří, které v době vyhlášení nouzového stavu měly přes tři miliardy korun v předplatbách v zahraničí, připravilo legislativní úpravu lex voucher dle vzoru obdobných úprav v zahraničí. Problematika cash flow tím byla zdánlivě vyřešena, ačkoliv v praktické rovině spíše jen posunuta do budoucna. Podpora cestovních kanceláří a cestovních agentur však tímto krokem ze strany MMR v podstatě skončila.

Za novou pomoc totiž nelze zcela považovat nulovou platbu do nadbytečného garančního fondu, který byl tak jako tak naplněn (a neměl být vybírán pro rok 2021 ani v případě, že by pandemie koronaviru nezasáhla cestovní ruch) a ani zavedení lázeňských voucherů, které ve většině případů nejdou uplatnit přes cestovní kanceláře nebo cestovní agentury, které tím přišly o již provedené rezervace lázeňských pobytů. Podporou není ani snížení DPH pro ubytovatele a vybrané cestovní služby, pokud pro cestovní kanceláře a cestovní agentury byla ponechána původní výše, a tak je stejný produkt daněn rozdílně.

Zdálo se, že letošní sezona tak skončí totálním fiaskem, ale ona zmíněná roztříštěnost se tentokrát hodila. Na scénu přišlo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a spolu s asociacemi se ujalo úkolu „pootevření dveří“ pro cestování do zahraničí. Zájem o komunikaci projevilo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které se přidalo k ne­uvěřitelně fungujícímu MZV. Tento konsenzus umožnil realizovat původní myšlenku tzv. koridorů.

Jednou z prvních letních destinací se sta­lo Chorvatsko a praxe ukázala, že lze kombinovat zájem českých turistů o lé­to strávené v zahraničí s požadavky na ochra­nu zdraví našich občanů. I přes mnohé překážky pracují na Ministerstvu zahraničních věcí s neuvěřitelným nasazením a jejich každodenní (tedy i víkendové a noční!) informace pomáhají cestovním kancelářím a cestovním agenturám s předstihem reagovat na aktuální situaci. Právě čerstvé informace a aktivní snaha při vyjednávání dalších destinací pro cestování je neocenitelnou pomocí, když se náš obor musí kvůli pandemii vyrovnat s meziročními ztrátami, které u některých cestovních kanceláří nebo cestovních agentur mohou přesáhnout 80 procent. Za jejich nasazení a píli jim patří velký dík!

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Profesní svazy volají po kompenzacích, vláda se jimi bude zabývat příští týden

(aktualizováno 20. 1.) Seznam profesních svazů kritizujících postoj vlády k podpoře cestovního ruchu se neustále rozrůstá. Nově se ozvala Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) - kabinetu vyčítá, že bez náhrady zrušil program Antivirus jako jedinou fungující podporu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Neočkovaným se ztížil návrat z Rumunska

Pro neočkované proti nemoci covid-19 se ode dneška ztížil návrat do Česka z Rumunska. Na takzvané mapě cestovatele, zveřejňované ministerstvy zdravotnictví a zahraničí, je Rumunsko nově červené, což značí vysokou míru rizika nákazy. Doposud bylo spolu s Vatikánem...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Počet pasažérů Smartwings loni dosáhl 2,7 milionu!

Letecká společnost Smartwings loni na svých pravidelných linkách a charterových letech přepravila více než 2,5 milionu (2 529 611) cestujících, meziročně o 199 % více. Dalších 159 tisíc cestujících společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce....

Číst více