Letiště Praha zdraží služby, ceny letenek stoupnou

Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zdraží infrastrukturní poplatky. Důvodem růstu cen služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 korun, řekl ČTK mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Letiště Praha příští rok mírně zdraží služby

Na zvýšení poplatků upozornila také České televize, podle níž služby zdraží zhruba o pět až deset procent. Zvýšit by se měl především tzv. odletový poplatek, a to přibližně o 80 korun.

Mírně se mají podle Pacvoně navýšit také ceny za využití odbavovací přepážky, a to u nejčastějšího typu letadla o 39 haléřů za cestujícího, dále za využití klimatizace v nástupních mostech o 21 haléřů na pasažéra a za využití nástupního mostu pak přibližně o 1,50 korun na jednoho cestujícího. Vedle toho by se ovšem měl posílit tzv. incentivní program, čímž dopravci získají až pětinu odletového poplatků nazpět. V souhrnu tak mohou letenky zdražit zhruba o 80 korun.

Zdražení poplatků letiště navrhuje z několika důvodů. Tím hlavním je průběžná modernizace infrastruktury, což se promítne právě i do výše poplatků. Letiště to dopravcům oznámilo už vloni. Další příčinou plánovaného navýšení poplatků je zhruba dvouprocentní snížení těchto plateb v posledních čtyřech letech. Do rozhodnutí se pak promítla také současná koronavirová krize a hluboké snížení poptávky po létání. 

Letiště v minulých měsících a letech investovalo například do nových odbavovacích přepážek na terminálech, čekáren, nástupních mostů či kontrol, do nové třídírny zavazadel a dalších staveb. Jedním z nejnověji dokončených projektů je také nově otevřené operační centrum pro kybernetickou bezpečnost.

Letiště se v současnosti kvůli koronavirové krizi potýká s obřím úbytkem cestujících. Například v srpnu sice letiště navýšilo oproti předchozím měsícům počet odbavených pasažérů na 350 000 pasažérů, to však bylo meziročně o 82,6 procenta méně. Během podzimu navíc nejspíš budou počty cestujících dále klesat. Podle pražského letiště je problémem především nejednotný postup států při stanovování podmínek pro cestování. Mezinárodní organizace z cestovního ruchu, včetně letištních a leteckých, proto chtějí zavedení jednotných podmínek pro všechny státy. Navrhují například jednotný protokol pro testování pro všechny cestující, který by nahradil omezení v podobě karantény.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více