Letiště Karlovy Vary počítá i letos se ztrátou

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Krajské Letiště Karlovy počítá i v letošním roce s vysokou finanční ztrátou. Pohybovat by se měla mezi bezmála 20 až 25 miliony korun. Záležet bude na tom, kdy se obnoví letecký provoz a jestli se podaří obnovit pravidelné linky na karlovarské letiště, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Ve finančním plánu je zahrnuta jak optimistická varianta, tak pesimistická. Ta optimistická pracuje se zprovoznění pravidelné linky společnosti Pobeda do Moskvy, až se otevře nebe, ideálně v polovině roku. Ale jsme zatím zdrženliví dělat nějaké závěry. Je v tom také zahrnuta podpora charterových letů společnosti Čedok. Tato varianta počítá se ztrátou ve výši téměř 20 milionů korun,“ uvedl Kulhánek.

Podle něj jde sice o číslo hrozivé, je ale nutné vzít v úvahu, že letiště funguje v situaci, kdy je letecký provoz omezen na naprosté minimum a jeho obnovení je zatím v nedohlednu.

Pesimistická varianta ekonomického vývoje Letiště Karlovy Vary počítá s tím, že se letos nepodaří letecký prostor plně otevřít a letiště bude fungovat jen v režimu minimálního provozu. Pak by ztráty dosáhly asi 25 milionů korun.

V loňském roce skončilo hospodaření letiště, které je v majetku Karlovarského kraje, ztrátou 18 milionů korun. Ztrátu pak částečně pokryl právě kraj. Dalším opatřením, které má pomoci letišti přežít nejhorší období, je snížení nájmu, které letiště platí kraji, na polovinu.

Nové vedení Karlovarského kraje usiluje o to, aby se regionální mezinárodní letiště stala součástí páteřní státní infrastruktury, podobně jako jsou dálnice, silnice první třídy nebo železnice. Letiště by tak mohla získat i státní finance, které by mohly jít do jejich rozvoje.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Lidé se mohou od soboty svézt turistickými vlaky

Turisté, cyklisté nebo rodiny s dětmi se mohou v sobotu 17. dubna letos poprvé svézt sezonními turistickými vlaky z Prahy do Středočeského kraje. Jako první vyjede již v 7:39 z hlavního nádraží Posázavský rychlík do Davle a Čerčan. Novinkou letošní sezony je...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

AHS: Horská střediska potřebují zahájit provoz

Horská střediska, která směla v zimě fungovat jen devět dní, navíc mimo hlavní sezonu, podle své asociace potřebují nyní zahájit standardní provoz. Počítají přitom s určitými opatřeními, která ochrání klienty i místní obyvatele, zároveň ale nebudou mít příliš...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá...

Číst více