×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Letiště Karlovy Vary počítá i letos se ztrátou

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Krajské Letiště Karlovy počítá i v letošním roce s vysokou finanční ztrátou. Pohybovat by se měla mezi bezmála 20 až 25 miliony korun. Záležet bude na tom, kdy se obnoví letecký provoz a jestli se podaří obnovit pravidelné linky na karlovarské letiště, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Ve finančním plánu je zahrnuta jak optimistická varianta, tak pesimistická. Ta optimistická pracuje se zprovoznění pravidelné linky společnosti Pobeda do Moskvy, až se otevře nebe, ideálně v polovině roku. Ale jsme zatím zdrženliví dělat nějaké závěry. Je v tom také zahrnuta podpora charterových letů společnosti Čedok. Tato varianta počítá se ztrátou ve výši téměř 20 milionů korun,“ uvedl Kulhánek.

Podle něj jde sice o číslo hrozivé, je ale nutné vzít v úvahu, že letiště funguje v situaci, kdy je letecký provoz omezen na naprosté minimum a jeho obnovení je zatím v nedohlednu.

Pesimistická varianta ekonomického vývoje Letiště Karlovy Vary počítá s tím, že se letos nepodaří letecký prostor plně otevřít a letiště bude fungovat jen v režimu minimálního provozu. Pak by ztráty dosáhly asi 25 milionů korun.

V loňském roce skončilo hospodaření letiště, které je v majetku Karlovarského kraje, ztrátou 18 milionů korun. Ztrátu pak částečně pokryl právě kraj. Dalším opatřením, které má pomoci letišti přežít nejhorší období, je snížení nájmu, které letiště platí kraji, na polovinu.

Nové vedení Karlovarského kraje usiluje o to, aby se regionální mezinárodní letiště stala součástí páteřní státní infrastruktury, podobně jako jsou dálnice, silnice první třídy nebo železnice. Letiště by tak mohla získat i státní finance, které by mohly jít do jejich rozvoje.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Svátky pomohly American Airlines snížit ztrátu

Ztráta amerických aerolinek American Airlines Group bez zahrnutí mimořádných položek ve čtvrtém čtvrtletí klesla na 921 milionů USD (19,7 miliardy Kč) z 2,2 miliardy USD předloni, kdy zájem o cestování negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19. Ke zmírnění...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Boj o udržení slotů nutí dopravce v EU létat s poloprázdnými letadly

Evropské aerolinky v zimních měsících létají s téměř prázdnými letadly. A to jen proto, aby si kýžená místa pro vzlety a přistání, takzvané sloty, na letištích udržely i v době, kdy je poptávka po cestování slabší. Nedávná publicita kolem požadavku na...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Počet pasažérů Smartwings loni dosáhl 2,7 milionu!

Letecká společnost Smartwings loni na svých pravidelných linkách a charterových letech přepravila více než 2,5 milionu (2 529 611) cestujících, meziročně o 199 % více. Dalších 159 tisíc cestujících společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce....

Číst více