Letiště Karlovy Vary počítá i letos se ztrátou

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Krajské Letiště Karlovy počítá i v letošním roce s vysokou finanční ztrátou. Pohybovat by se měla mezi bezmála 20 až 25 miliony korun. Záležet bude na tom, kdy se obnoví letecký provoz a jestli se podaří obnovit pravidelné linky na karlovarské letiště, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Ve finančním plánu je zahrnuta jak optimistická varianta, tak pesimistická. Ta optimistická pracuje se zprovoznění pravidelné linky společnosti Pobeda do Moskvy, až se otevře nebe, ideálně v polovině roku. Ale jsme zatím zdrženliví dělat nějaké závěry. Je v tom také zahrnuta podpora charterových letů společnosti Čedok. Tato varianta počítá se ztrátou ve výši téměř 20 milionů korun,“ uvedl Kulhánek.

Podle něj jde sice o číslo hrozivé, je ale nutné vzít v úvahu, že letiště funguje v situaci, kdy je letecký provoz omezen na naprosté minimum a jeho obnovení je zatím v nedohlednu.

Pesimistická varianta ekonomického vývoje Letiště Karlovy Vary počítá s tím, že se letos nepodaří letecký prostor plně otevřít a letiště bude fungovat jen v režimu minimálního provozu. Pak by ztráty dosáhly asi 25 milionů korun.

V loňském roce skončilo hospodaření letiště, které je v majetku Karlovarského kraje, ztrátou 18 milionů korun. Ztrátu pak částečně pokryl právě kraj. Dalším opatřením, které má pomoci letišti přežít nejhorší období, je snížení nájmu, které letiště platí kraji, na polovinu.

Nové vedení Karlovarského kraje usiluje o to, aby se regionální mezinárodní letiště stala součástí páteřní státní infrastruktury, podobně jako jsou dálnice, silnice první třídy nebo železnice. Letiště by tak mohla získat i státní finance, které by mohly jít do jejich rozvoje.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Pavel Bálek

Rozmach vodních linek na Českobudějovicku

Českobudějovicko sice není vnímáno jako tradiční destinace říční plavby, ale počtem lodních linek si v ničem nezadá se zbytkem republiky. Plavba na Vltavské vodní cestě v oblasti Českých Budějovic zažívá největší rozmach od své obnovy v roce 2011....

Číst více
Foto: Letiště Praha

Stále více cestujících na pražském letišti

Na Letišti Václava Havla Praha bylo podle aktuálních statistik letos v červnu odbaveno téměř 289 tisíc cestujících. Jde o nárůst o více než 650 procent oproti loňskému roku, kdy se provoz začínal po první vlně pandemie onemocnění COVID-19...

Číst více
Foto: Letiště Praha

EasyJet nově spojuje Prahu a Barcelonu

Letecká společnost easyJet zahájila provoz na své nové lince, díky které během letních měsíců spojí Prahu a Barcelonu. Nová pravidelná linka je dalším krokem ke splnění závazku společnosti easyJet propojit své španělské základny s hlavními evropskými městy....

Číst více