Letiště Karlovy Vary počítá i letos se ztrátou

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Krajské Letiště Karlovy počítá i v letošním roce s vysokou finanční ztrátou. Pohybovat by se měla mezi bezmála 20 až 25 miliony korun. Záležet bude na tom, kdy se obnoví letecký provoz a jestli se podaří obnovit pravidelné linky na karlovarské letiště, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Ve finančním plánu je zahrnuta jak optimistická varianta, tak pesimistická. Ta optimistická pracuje se zprovoznění pravidelné linky společnosti Pobeda do Moskvy, až se otevře nebe, ideálně v polovině roku. Ale jsme zatím zdrženliví dělat nějaké závěry. Je v tom také zahrnuta podpora charterových letů společnosti Čedok. Tato varianta počítá se ztrátou ve výši téměř 20 milionů korun,“ uvedl Kulhánek.

Podle něj jde sice o číslo hrozivé, je ale nutné vzít v úvahu, že letiště funguje v situaci, kdy je letecký provoz omezen na naprosté minimum a jeho obnovení je zatím v nedohlednu.

Pesimistická varianta ekonomického vývoje Letiště Karlovy Vary počítá s tím, že se letos nepodaří letecký prostor plně otevřít a letiště bude fungovat jen v režimu minimálního provozu. Pak by ztráty dosáhly asi 25 milionů korun.

V loňském roce skončilo hospodaření letiště, které je v majetku Karlovarského kraje, ztrátou 18 milionů korun. Ztrátu pak částečně pokryl právě kraj. Dalším opatřením, které má pomoci letišti přežít nejhorší období, je snížení nájmu, které letiště platí kraji, na polovinu.

Nové vedení Karlovarského kraje usiluje o to, aby se regionální mezinárodní letiště stala součástí páteřní státní infrastruktury, podobně jako jsou dálnice, silnice první třídy nebo železnice. Letiště by tak mohla získat i státní finance, které by mohly jít do jejich rozvoje.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více