Letiště Karlovy Vary počítá i letos se ztrátou

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Krajské Letiště Karlovy počítá i v letošním roce s vysokou finanční ztrátou. Pohybovat by se měla mezi bezmála 20 až 25 miliony korun. Záležet bude na tom, kdy se obnoví letecký provoz a jestli se podaří obnovit pravidelné linky na karlovarské letiště, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Ve finančním plánu je zahrnuta jak optimistická varianta, tak pesimistická. Ta optimistická pracuje se zprovoznění pravidelné linky společnosti Pobeda do Moskvy, až se otevře nebe, ideálně v polovině roku. Ale jsme zatím zdrženliví dělat nějaké závěry. Je v tom také zahrnuta podpora charterových letů společnosti Čedok. Tato varianta počítá se ztrátou ve výši téměř 20 milionů korun,“ uvedl Kulhánek.

Podle něj jde sice o číslo hrozivé, je ale nutné vzít v úvahu, že letiště funguje v situaci, kdy je letecký provoz omezen na naprosté minimum a jeho obnovení je zatím v nedohlednu.

Pesimistická varianta ekonomického vývoje Letiště Karlovy Vary počítá s tím, že se letos nepodaří letecký prostor plně otevřít a letiště bude fungovat jen v režimu minimálního provozu. Pak by ztráty dosáhly asi 25 milionů korun.

V loňském roce skončilo hospodaření letiště, které je v majetku Karlovarského kraje, ztrátou 18 milionů korun. Ztrátu pak částečně pokryl právě kraj. Dalším opatřením, které má pomoci letišti přežít nejhorší období, je snížení nájmu, které letiště platí kraji, na polovinu.

Nové vedení Karlovarského kraje usiluje o to, aby se regionální mezinárodní letiště stala součástí páteřní státní infrastruktury, podobně jako jsou dálnice, silnice první třídy nebo železnice. Letiště by tak mohla získat i státní finance, které by mohly jít do jejich rozvoje.

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Wizz Air bude létat z Pardubic také do Oděsy a Charkova

Společnost Wizz Air rozšíří nabídku pravidelných linek z Pardubic - bude létat také do Oděsy a Charkova. Linky budou v provozu od června příštího roku, a to dvakrát týdně. Na Ukrajinu už nízkonákladový maďarský dopravce létá od září 2020,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turismus v Praze je na dně, miliardové ztráty ničí celé odvětví

Cestovní ruch v Praze je na dně. Ztráty jdou do miliard a dále narůstají. Restrikce stále přetrvávají, bez urychleného a účinného řešení existenční krize turismu v hlavním městě lze v brzké době očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ve Valencii ocenili nejlepší zelené stezky

Španělská Valencie hostila na začátku října mezinárodní konferenci o tzv. zelených stezkách, tedy greenways. Evropská asociace zelených stezek – Greenways (v Česku zastoupená obecně prospěšnou společností Partnerství) ve spolupráci s hostitelským regionem a španělskou Nadací železnic (FFE) v rámci konference...

Číst více