Letecký provoz v Česku začal opět klesat

Oživování letecké dopravy v Česku zřejmě na čas skončilo. Provoz po několika měsících růstu začal totiž opět klesat, i když zatím mírně. Pražské letiště v září odbavilo 240 000 cestujících, což bylo o 110 000 méně než v srpnu. Zhruba o desetinu klesl i celkový letový provoz. Vyplývá to z aktuálních informací Letiště Praha a Řízení letového provozu pro ČTK. Aerolinky začaly na podzim znovu rušit řadu spojů kvůli zhoršující se epidemiologické situaci a vládním omezením, sestupný trend tak bude zřejmě pokračovat. 

Oživování letecké dopravy v Česku zřejmě na čas skončilo

Od května začal provoz až do srpna pravidelně stoupat. Provoz v září proti srpnu mírně oslabuje téměř každoročně, letos je však propad výraznější než v předchozích letech. Počet odbavených cestujících během září v Praze byl o 87 procent nižší než o rok dříve, zatímco v srpnu byl meziroční propad o něco nižší. Nejvíce pasažérů letělo v průběhu září na linkách mezi Prahou a Amsterdamem, Paříží a Heraklionem, ze zemí nejvíce lidí cestovalo do Řecka, Itálie a Francie. Postupně stoupala obliba letů do nově obnovených destinací v Tunisku. 

Mírné oslabování letectví je patrné i na leteckém provozu nad Českem. Letoví dispečeři v září odřídili celkem 38 238 letů, což je meziročně o 56 procent méně. Průměrný denní počet letů v českém vzdušném prostoru tak byl 997. Výraznější je však propad provozu letadel na pražském letišti, když se jich uskutečnilo 4 792, meziročně o zhruba 69 procent méně. 

Propad letecké dopravy zřejmě bude dál pokračovat, dopravci totiž na podzim začali opět rušit některé linky. V minulých týdnech postupně přestali z Prahy létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Ve větší míře omezily dopravu největší letecké společnosti působící v Praze jako ČSA nebo Ryanair. „I nadále si však cestující mohou vybrat z desítek destinací, do kterých mohou z pražského letiště letět přímo. Vždy je však důležité, aby si zjistili konkrétní podmínky vycestování do své cílové destinace,“ uvedla pro ČTK mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. Připomněla například i obnovení linek do Moskvy, Kyjeva nebo egyptské Hurghady. 

Nejcitelněji se koronavirová krize projevila zatím na jaře, kdy provoz klesl o více než 99 procent. Přes léto sice počty pasažérů i letadel ve vzdušném prostoru začaly postupně stoupat, stále však zůstávaly hluboko pod loňskými čísly. Na podzim tak lze očekávat znovu propad.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Z Prahy můžete letět do více než 70 cílů

Seznam destinací, do kterých je možno odcestovat z Letiště Václava Havla Praha, se rychle rozrůstá. Aktuálně čítá více než sedm desítek cílů. Aktuálně největšími dopravci jsou v Praze Ryanair a skupina Smartwings Group.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Smartwings obnovuje lety do dalších 27 destinací

Červen se ve skupině Smartwings Group nese ve znamení významného rozšiřování sítě obsluhovaných destinací. Ode dneška létají stroje Smartwings do Burgasu, Chanie, Prevezey a na Menorcu, celkově se výčet cílových destinací během června rozroste o 27 letišť...

Číst více
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Jak vidí budoucnost turismu politici? Vyslechněte předvolební debatu!

Co když zasáhne cestovní ruch další lockdown aneb jak na další vlnu pandemie? Jak na restart a rozvoj gastronomie? Zapojíme se opět do EET? Umíme podpořit ohrožené segmenty cestovního ruchu jako lázně a horská střediska? To jsou...

Číst více