Labská stezka přináší kraji 59 milionů korun za sezonu

Ústecký kraj nechal v období od poloviny srpna do poloviny října provést monitoring návštěvnosti Labské stezky na svém území, který pro něj uskutečnila organizace Partnerství ve spolupráci s Destinační agenturou České středohoří.

Kvantitativní měření i dotazníkové šetření potvrdily stabilní zájem pěších i cyklistů o tuto trasu. „Výsledky monitoringu potvrzují, že Labská stezka je oblíbený a úspěšný turistický cíl, který využívají rádi místní obyvatelé i návštěvníci z jiných krajů a zemí,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Zdeněk Matouš. Kvantitativní monitoring byl realizován díky šesti sčítacím bodům. Hned na čtyřech z nich byly rozlišeny i průchody pěších a průjezdy cyklistů. Umístěny byly v lokalitách Dolní Žleb, Děčín-Křešice, Velké Březno, Třeboutice, Židovice a Roudnice nad Labem. Nejfrekventovanějším místem byl jednoznačně bod v Děčíně-Křešicích s více než 34 000 průchody a průjezdy.

Měření dále ukázalo, že nejvíce je stezka navštěvovaná o víkendu, především v neděli, a nejméně pak v pondělí. Na využití stezky mají vliv letní měsíce, kdy počet srpnových průchodů je vyšší než zářijových, přestože se vyhodnocovala jen polovina měsíce. Denní průměr všech lokalit činí 390 průchodů a průjezdů.

V rámci šetření bylo navíc sesbíráno 607 dotazníků. Z vyhodnocení vyplývá, že přes 90 % návštěvníků je z Čech. Cyklisté jezdívají nejčastěji ve dvojici (více než 30 %) či samostatně (27 %). Ze tří čtvrtin se jedná o jednodenní výlety, desetina lidí vyráží na dva dny. Ve více než polovině případů lidé využívají Labskou stezku k relaxaci a sportu. Pohybují se na ní také dálkoví cyklisté, z nichž přes 68 procent urazí denně 30–70 km. Polovina návštěvníků se na stezku vydává pravidelně a opakovaně. Téměř třetina návštěvníků chce dobudování cyklistické infrastruktury a více než pětina by uvítala více gastronomických zařízení.

Průměrná útrata cyklistů se pohybuje okolo 400 korun a v případě cizinců dosahuje dokonce 700 korun na osobu a den. Z toho vyplývá, že ekonomický přínos Labské stezky pro Ústecký kra činil za sezonu březen–říjen 2019 téměř 40 milionů korun. Polovina z toho připadá na zahraniční turisty a polovina na návštěvníky z ostatních krajů. A místní obyvatelé na stezce utratí dalších téměř 19 milionů korun.

„Obliba Labské stezky v Ústeckém kraji neustále roste. V Českém středohoří pozorujeme zvyšující se zájem místních, kteří stezku čím dál více využívají k trávení volného času a k aktivnímu odpočinku,“ dodal Michal Horáček z Destinační agentury České středohoří, která zastřešuje marketing Labské stezky v kraji.

Foto: Ústecký kraj

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více