Kraj hledá investora pro Jihočeské letiště

Jihočeský kraj hledá partnera a investora, který by rozjel mezinárodní provoz na Jihočeském letišti v Plané u Českých Budějovic. Z jihu ČR do světa by se mělo létat od jara 2020, řekl náměstek hejtmanky Josef Knot. Letiště by mělo mít do dubna 2019 nový terminál pro cestující, světelnou navigaci, radionavigaci a větší stání pro letadla. Náklady dostavby činí 408 milionů korun, investorem je Jihočeský kraj. Ve firmě Jihočeské letiště má kraj padesátiprocentní podíl, druhou polovinu drží město České Budějovice.

Jihočeský kraj hledá partnera a investora, který by rozjel mezinárodní provoz na Jihočeském letišti v Plané u Českých Budějovic

Krajští a městští radní nyní diskutují o vstupu strategického partnera do Jihočeského letiště České Budějovice. „Měl by nám pomoci s rozlítáním letiště. Jde o to, že letiště bude hotové, ale potřebujeme, aby tam byl partner nebo investor, popřípadě fyzická osoba, která bude mít na starosti to, že letiště bude fungovat podle našich představ. To znamená, aby někdo nastartoval provoz, Jihočeský kraj by určitě uvítal příchod někoho, kdo má zkušenosti s provozováním nějakého letiště,“ řekl Knot.

Investorem může být podle něj i letecká společnost, která by přinesla know-how, peníze a zajistila provoz linek. Jednou z variant je, že investor by získal v Jihočeském letišti i majetkový podíl. „Je třeba najít hráče, který má zkušenosti s leteckým průmyslem,“ řekl Knot.

Jihočeské letiště je v provozu bez světelné navigace i radionavigace, pouze za viditelnosti ve dne. Počet pohybů – vzletů a přistání – byl loni 6824, meziročně o 1281 pohybů nižší. Vyplývá to ze statistik letiště. V roce 2016 byl čistý obrat 42,7 milionu korun, výsledky za loňský rok zatím nejsou, účetní závěrku bude schvalovat valná hromada v červnu, uvedla mluvčí letiště Martina Vodičková.

Modernizace, jež začala loni, navazuje na první etapu z roku 2010, do níž kraj investoval 110 milionů. Před sedmi lety se předělala řídicí věž i administrativní budova. Letos dává kraj na dostavbu 260 milionů korun. Modernizace potrvá do dubna 2019. Nyní se pracuje na terminálu a začíná se montovat ocelová konstrukce na objektu zabezpečení letového provozu.

Areál letiště zabírá přes 300 hektarů. Je zde 120 budov. Letecký provoz zde začal v dubnu 2006. Do konce roku 2016 letiště odbavilo téměř 80 tisíc vzletů a přistání, z toho přes 4000 mezinárodních. Letiště má nyní licenci pro neveřejný mezinárodní provoz, jež umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Kvůli chybějícímu vybavení zatím nelze přijímat lety za zhoršeného počasí.

 Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více