Kiwi.com: Navzdory pandemii se Češi cestování nevzdali

Přes výrazný útlum v cestovním ruchu, který se projevil i na poklesu poptávky po letenkách, se i v pandemickém roce 2020 cestovalo. Byť na kratší vzdálenosti. Pro Čechy byly, stejně jako v roce 2019, nejoblíbenějšími destinacemi Londýn, Barcelona, Paříž a Řím, letos k první pětce přibyla i Málaga. U všech zmíněných destinací došlo k poklesu cen letenek o 10 až 20 procent.

Přes výrazný útlum v cestovním ruchu, který se projevil i na poklesu poptávky po letenkách, se i v pandemickém roce 2020 cestovalo

Byť se dle dat Kiwi.com v roce 2020 na cesty vydalo o cca 50 procent méně Čechů než v roce předešlém, létali do 127 zemí a navštívili téměř 700 měst, kde zůstávali v průměru necelých 5 dní. „V 63 procentech případů využili pro své cesty virtuálně propojené lety, tedy lety s více aerolinkami, které spolu standardně nespolupracují a které propojujeme do jednoho cestovního itineráře,“ řekla Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické péče v Kiwi.com.

O touze Čechů po blízkých i vzdálenějších místech vypovídá i počet vyhledávání, který se v loňském roce blížil 117 milionům, celosvětově Kiwi.com zaznamenalo dokonce 22 miliard vyhledávání.

Největší počet rezervací letenek proběhl během valentýnského týdne, tedy těsně před začátkem pandemie, a to nejen z Čech, ale i celosvětově. Jen o necelé dva měsíce později nastal opačný extrém, největší propad z celého roku – tedy v době, kdy Česko i celý svět čelilo vrcholu první vlny pandemie. Během jediných dvou „nepandemických” měsíců v roce se navíc uskutečnila téměř čtvrtina veškerých rezervací letů nejen z ČR ale i v rámci celé Evropy.

Výraznější pokles cen letenek nastal u letů na Ukrajinu, do Turecka, Arménie či Rumunska (o 30 až 35 procent), ještě lepší ceny panovaly na letech do Rakouska (o 36 procent), Albánie (o více než polovinu), Bosna a Hercegovina (o téměř polovinu) nebo exotické Chile a Ekvádor (o 40 procent). Naopak dražší byly lety do Chorvatska a oblíbených mimoevropských destinací. Například průměrná cena letenky do Maroka či Vietnamu zdražila o 20 procent.

Egypt si i během pandemie udržel post jedné z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů během podzimu: i přes zdražení letenek v průměru o 10 procent sem loni letělo dokonce více lidí než v roce 2019.

Chuť cestovat i v roce 2021 se projevuje už v dosavadních rezervacích. Kromě trvale oblíbeného Londýna se Češi těší do tepla, kromě Barcelony a Málagy přibývají rezervace i na Tenerife. Mimo to pomalu roste zájem také o delší lety, byť ty evropské tvoří dle rezervací Kiwi.com stále většinu (84 procent). Asie zatím tvoří 5,5 procenta, Amerika 6,5 procenta a Afrika 4 procenta, podobné rozdělení panuje i celoevropsky. Cestovatelům zatím přejí i ceny, v průměru jsou téměř o desetinu nižší než během pandemie v roce 2020.

„Věříme, že s uvedením vakcíny a postupnou normalizací situace budou moci lidé opět cestovat naplno. Podpořit by je měly i dodatečné služby a opatření, jimiž reagujeme na požadavky pasažérů na zvýšenou flexibilitu při rezervacích letů,” dodala Eliška Dočkalová s tím, že aktuálním trendem jsou mezi cestujícími last minute lety.

Infografika: Kiwi.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Letiště Praha: nový šéf by měl nastoupit do začátku srpna

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do poloviny letních prázdnin. Nyní ve výběrovém řízení skončil příjem přihlášek uchazečů, přesný počet ovšem ještě není znám. Následovat bude jejich zhodnocení a pohovory. Na dotaz ČTK...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více