Kiwi.com: Jak ovlivnil koronavirus cestovatelské plány Čechů

Pandemie covid-19 negativně ovlivnila cestovatelské plány dvou třetin Čechů a téměř polovina musela své letošní cesty zcela zrušit. Pětina zažila zrušení letu a stejná část se s ohledem na problémy v letecké dopravě dočasně uchýlila k té pozemní. Přesto by většina dotazovaných ráda znovu vycestovala, pokud by mohla. Vyplývá to z průzkumu Kiwi.com ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK v říjnu 2020.

Pandemie covid-19 negativně ovlivnila cestovatelské plány dvou třetin Čechů a téměř polovina musela své letošní cesty zcela zrušit

Ani přes nepříjemné zkušenosti lidé neztratili chuť cestovat, pokud by to bylo možné, cestovaly by téměř dvě třetiny Čechů, pětina by vyrazila kdykoliv a za jakýchkoliv podmínek. Jen necelou pětinu dosavadní události od cestování zcela odradily. Co se týče obav z koronaviru spojených s cestováním, daleko více lidí (52 procent) je znepokojeno cestovními omezeními než zdravotními riziky (20 procent), celá čtvrtina respondentů žádné obavy nemá.

Bezpečnostní cestovní opatření jsou pro 40 procent dotazovaných naprosto dostatečná, pouze 15 procent by je zesílilo. Pokud by lidé na aktuální cestovní situaci mohli něco změnit, jednoznačně by se klonili k rychlému testování na covid-19 přímo na letišti (45 procent) a zlepšili by politiku refundací, tedy vracení peněz od dopravce klientovi.

Třetina dotázaných by ocenila možnost flexibilního zrušení letenky, pětina by si přála větší bezpečnostně-zdravotní opatření. „Už teď můžeme sledovat, že jak dopravci, tak letiště přichází s novými řešeními, které usnadňují cestování i v době pandemie a zvyšují bezpečnost pasažérů. Jde například o bezkontaktní či digitální řešení nebo poskytování testu na covid-19 zdarma. Aerolinky Emirates dokonce poskytují krytí výdajů spojených s náklady na covid-19 v případě, že se cestující během cesty nakazí,” vyjmenovala možná opatření Eliška Dočkalová, ředitelka zákaznické péče v Kiwi.com.

Téměř polovina dotazovaných v příštím roce počítá s cestou do zahraničí.  Třetina však na nic nechce čekat a pokud to situace dovolí, odcestovala by okamžitě, týká se to zejména mužů a singles. Za účelem minimalizace rizika zrušení letu stoupá obliba rezervace last minute letenek, kterých využívá více než polovina cestujících. „Až 20 procent letenek je rezervováno 48 hodin před odletem,” dodala Eliška Dočkalová.

Polovina Čechů také nehodlá nijak měnit svůj přístup k plánování dovolené. Přesto je pro ještě větší část z nich (60 procent) při cestování klíčová bezpečnost. Třetina ze všech dotazovaných by cestovala pouze do „bezpečných zemí“ – to se týká zejména lidí starších 45 let a rodin s dětmi. Dodatečné pojištění pro své cesty plánuje rovněž necelá třetina.

I přes zásadní komplikace v průběhu roku 44 procent lidí stále preferuje leteckou dopravu bez ohledu na covid-19. Třetina (zejména velké rodiny) pak obecně raději cestuje autem, autobusem či vlakem. Třetina by také využila kombinaci letecké a pozemní dopravy, pokud by nabízela lepší možnosti spojení. Větší atraktivitě se těší také možnost flexibilní rezervace letenek, kterou považuje za zajímavou přes 40 procent lidí, zejména častí cestovatelé, ženy a obecně mladí lidé.

Co do budoucích destinací, 40 procent lidí preferuje spíš krátké lety, což odpovídá i preferenci evropských destinací (v 70 procentech). „To odpovídá i našim datům, která ukazují, že oblíbenost evropských destinací jako Španělsko, Itálie a Řecko zůstává stejná, bez ohledu na pandemii covid-19,” potvrdila Eliška Dočkalová.

Průzkum vedený výzkumnou agenturou STEM/MARK byl proveden v říjnu 2020 na reprezentativním vzorku 1 012 respondentů (18–59 let), kteří cestovali do zahraničí alespoň dvakrát v posledních 5 letech.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více