Karlovo náměstí by podle průzkumu mělo být přívětivější pro pěší

Pražané si přejí, aby bylo Karlovo náměstí v budoucnu lépe prostupné pro pěší, aby vzniklo víc přechodů a ubylo projíždějících i parkujících aut. Na náměstí by se mělo konat víc společenských a kulturních akcí. Uvítali by kavárnu v parku a větší dětské hřiště. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil Institut plánování a rozvoje (IPR). Rekonstrukci největšího českého náměstí chystá město řadu let. Institut dostal za úkol připravit koncepční studii.

Karlovo náměstí

Mezi uživateli náměstí převažuje nespokojenost se současným stavem Karlova náměstí. Nespokojeno je přes 60 procent lidí. Podle třetiny dotázaných je Karlovo náměstí zanedbaným parkem se spoustou nebezpečných zákoutí. Čtvrtina ho vnímá jako rušnou dopravní tepnu.

Částečné úpravy náměstí se uskutečnily v předchozích letech. Šlo o rekonstrukci tramvajové tratě a přilehlých chodníků, která skončila vloni. Navázala na ní oprava křižovatek a přechodů. V budoucnu by měly přijít na řadu především parkové úpravy. Podle studie IPR zmizí blátivé vyšlapané pěšinky, které nahradí lépe koncipovaná síť chodníků, přibude místo pro posezení a třeba pro pořádání pikniků nebo farmářských trhů.

Naposledy se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybralo vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři. O dva roky později podepsali zástupci radnice a magistrátu memorandum, v němž se zavázali ke společnému postupu ohledně obnovy náměstí. Revitalizace je podle IPR plánována na rok 2018.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, měří na délku 510 metrů a na šířku 130 metrů. Celková plocha je přes 80.550 metrů čtverečních. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

Nejnovější články z rubriky Incoming

Křišťálové údolí: průvodce sklářskými exkurzemi na Liberecku

Ajeto Lindava, Preciosa, Rautis i Lasvit: kam na Liberecku za sklem a šperky, ceny exkurzí a kdy se konají otevřené dny.

Číst více
Foto: JCCR

EuroVelo 13 / Stezka železné opony: průvodce po českých úsecích

EuroVelo 13 po Česku: 800 km podél bývalé hranice. Šumava, jižní Morava, značení i tipy na etapy pro cykloturisty.

Číst více

Pivní stezky v Česku: kompletní přehled pro rok 2026

Beskydská, Krkonošská i další pivní stezky 2026: pivovary, délky tras, razítka a odměny. Kam vyrazit za pivem po Česku.

Číst více