Karlovarský kraj podpoří otevření lázní pro samoplátce a pacienty po covidu

Foto: Shutterstock.com Mariánské Lázně Foto: Shutterstock.com

Karlovarský kraj požádá vládu o otevření lázní pro samoplátce a připraví manuál pro léčbu pacientů po prodělání onemocnění covid-19. Shodli se na to při jednání představitelé kraje a zástupci Svazu léčebných lázní ČR, Institutu lázeňství a balneologie, Destinační agentury Živý kraj a další představitelé lázeňství v regionu.

Zmiňované subjekty tak podpoří aktivitu Svazu léčebných lázní ČR a Sdružení lázeňských míst, o které jsme informovali ZDE. Pro ČTK to uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta.

„Procházíme sice obdobím výměny ministrů zdravotnictví, ale lázeňství už zkrátka nemůže dál čekat, co nastane. Po dohodě s prezidentem Svazu léčebných lázní Eduardem Bláhou, který oslovil nového ministra zdravotnictví s apelem na jednání mimo jiné ohledně otevření lázní pro samoplátce, rozšíření indikačního seznamu pro lázeňskou péči o postcovidové indikace a podobně, se připojí i Karlovarský kraj. Dopisem požádáme vládu o diskusi na toto téma,“ citovala ČTK náměstka hejtmana Karlovarského kraje Vojtěcha Frantu.

Podle předsedkyně sdružení lázeňských subjektů MEDISPA Jany Vaňkové je také třeba řešit podmínky, za kterých mohou různá zařízení nabízet takzvanou postcovidovou péči. V první řadě je nutné formulovat náplň léčebného programu zaměřeného především na postižení dýchacích cest a další následky této nemoci, aby bylo jednoznačné, která lázeňská zařízení jsou schopna takovou léčebnou péči nabídnout.

Základní manuál, který popíše parametry léčebné postcovidové péče, připraví krajský Institut lázeňství a balneologie (ILAB). Předseda rady ILAB Ladislav Špišák uvedl, že do dvou týdnů by měl být podklad zpracován a informace budou k dispozici nejen odborníkům v lázeňství a jednotlivým zařízením, ale i veřejnosti.

Podle náměstka Franty je také nutné jednat se státem o nastavení co nejjednodušší možnosti přispět na rekonvalescenci spojenou s proděláním covidu-19 zdravotníkům i pracovníkům v dalších profesích, kteří se během své práce nevyhnuli nákaze koronavirem.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Za pivovarskou tradicí na Budějovicko

Oblast Budějovicka je dobře známá svou pivovarnickou tradicí, vždyť pivo se v Českých Budějovicích vařilo již od založení města v roce 1265 a také zde sídlí dva velké pivovary. Nejstarší budějovický Pivovar Samson založený v roce 1795 a o 100 let...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nejvyhledávanější turistický cíl? Lanovka na Petřín

Agentura CzechTourism zveřejnila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů České republiky roku 2020. V covidovém roce byla nejnavštěvovanějším místem Lanová dráha na Petřín, kterou využilo 1 014 tisíc návštěvníků. Na druhé příčce se umístila Zoo Praha s 851 tisíci návštěvníků,...

Číst více
Foto: Krkonoše - svazek měst a obcí

V Krkonoších se 29. května opět rozjedou cyklobusy

V Krkonoších se v sobotu 29. května do letní turistické sezony opět rozjedou speciálně upravené autobusy umožňující přepravu jízdních kol. V červnu budou spoje cyklobusů v provozu o víkendech, v červenci a srpnu denně, v září vždy ve čtvrtek, o víkendech a ve svátek, řekla...

Číst více