SLM a SLL navrhly vládě opatření na pomoc lázním

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na současnou situaci v lázeňství přirozeně reagují také oborové asociace, tedy Sdružení lázeňských míst (SLM) a Svaz léčebných lázní ČR (SLL). V uplynulých dnech se společným prohlášením obrátily na vládu a navrhly jí sérii kroků, které by měly pomoci situaci v lázeňství stabilizovat.

Za velkou příležitost považují SLL a SLM připravovaný „Národní plán obnovy“. Jsou názoru, že pokud by do něj bylo zařazeno léčebné lázeňství, bylo by možné realizovat opatření, jimiž by se tento sektor posunul a například v rámci preventivních programů pomáhal posilovat zdraví občanů, zlepšovat kvalitu života s dopadem na HDP a konkurenceschopnost země. České lázeňství má dlouhou tradici a hlavně úžasné zdravotní účinky díky jedinečným přírodním léčivým zdrojům v kombinaci s moderními terapeutickými postupy. Představitelé obou profesních svazů jsou názoru, že navrhovaná opatření v oblasti podpory klinického výzkumu, modernizace infrastruktury přírodních léčivých zdrojů, důrazu na ochranu lázeňských míst a v neposlední řadě i legislativní úprava nařízení souvisejících s lázeňstvím, které iniciativa specifikovala a poslala na Ministerstvo průmyslu a obchodu,  Ministerstvo  pro  místní  rozvoj  a  Ministerstvo  zdravotnictví,  pomohou  posunout  tento  segment  tak,  aby  se  stal součástí našich životů i v 21. století. SLM i SLL podle společné tiskové zprávy jednoznačně podporují aktivitu zakomponování komponenty léčebného lázeňství do Národního plánu obnovy. „Věříme, že naše prosby a výzvy naleznou svůj cíl a Ministerstvo zdravotnictví podpoří zařazení lázeňství do Národního plánu obnovy pod svou gescí,“ uvedli představitelé SLM a SLL.

Obě instituce usilují o zrychlené jednání o zařazení léčby postcovidového syndromu na indikační seznam diagnóz, které mohou být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Tento nový produkt by měl být co nejdříve nabídnut pacientům s následky po nemoci covid-19.  Tomuto tématu jsme se ostatně věnovali i my v našem rozhovoru s viceprezidentem SLL Martinem Plachým. Ten ostatně stejně jako obě instituce v prohlášení zaslaném vládě ve zmiňovaném interview volal po uvolnění lázeňské rehabilitační péče i pro samoplátce, pro které je např. léčba postcovidových komplikací dostupná právě v rámci samopláteckých léčebných programů.

Na prohlášení profesních svazů zareagovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která podle ČTK uvedla, že vyjádřila podporu pro začlenění lázeňství do Národního plánu obnovy a podporuje pobyty samoplátců v českých lázních.

SLM a SLL ve svém prohlášení zareagovaly také na zprávy o chystaném systému lázeňských voucherů pro zdravotníky, resp. příslušníky tzv. první linie (o těch jsme informovali ZDE). „Velmi rádi tyto osoby v lázních přivítáme s ohledem na to, že po roce boje s pandemií jsou velmi vyčerpaní, a to jak fyzicky, tak psychicky. Léčebné prostřední lázní (tzv. terapeutická krajina) je jistě vhodným nástrojem pro návrat psychické pohody a regeneraci těla. Lázeňské společnosti v našich lázeňských místech jsou připraveny i prostřednictvím Svazu léčebných lázní vytvořit speciální programy, které budou odpovídat specifickým požadavkům této klientely,“ uvedli představitelé SLM a SLL.

Tento obsah je pouze pro předplatitele. Zakoupit článek nebo objednat si předplatné.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: CzechTourism

CzechTourism & spol. k letní sezoně

Tiskovou konferencí vysílanou z prostor Národního muzea v Praze dnes agentura CzechTourism spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími partnery vyslala do světa informace týkající se blížící se letní turistické sezony v České republice. Restart turismu chce národní turistická...

Číst více
Foto: Jakub Hněvkovský

Samoplátci se vrátí do lázní hned, jak to vláda dovolí (II.)

Přinášíme druhou a závěrečnou část rozhovoru s viceprezidentem Svazu léčebných lázní České republiky a spolumajitelem lázeňské skupiny Royal Spa Martinem Plachým. Tentokrát je řeč o tom, jak velkou příležitostí je pro tuzemské lázeňství postcovidová péče. Rozebrali jsme ale také...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Lázně protestují proti zákazu pobytů samoplátců

Poté, co v minulých dnech oslovily vládu s návrhem kroků na zlepšení situace v lázeňství, se Sdružení lázeňských míst ČR (SLM) a Svaz léčebných lázní ČR (SLL) otevřeným dopisem obracejí na předsedu vlády Andreje Babiše a ministerstva zdravotnictví a místního rozvoje,...

Číst více