Karel Havlíček chce prosadit 50procentní kapacitu v hotelech

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

S jakou kapacitou budou moci začít fungovat ubytovací služby, není podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ještě rozhodnuto. Ve vládních rozvolňovacích balíčcích je uvedeno 25 procent, Havlíček by chtěl, aby to bylo kolem 50 procent. Cílem vlády podle něj je, aby o prázdninách hotely, restaurace či památky fungovaly v plném režimu. Neznamená to podle něj, že by ale pro provoz neplatily žádné požadavky, například na testování.

Vláda protiepidemická opatření nyní uvolňuje na základě šesti balíčků. Určující je počet nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Otevření zahrádek restaurací a ubytovacích zařízení na čtvrtinu kapacity je obsaženo v balíčku číslo čtyři, který by měl začít platit, až počet infikovaných klesne pod 75 na 100 tisíc lidí. V ČR bylo 134 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 tisíc obyvatel za týden.

„Zahájení tohoto procesu stran hotelů a penzionů by bylo na přelomu května a června. Zatím není definitivně stanoveno, že to bude jenom těch 25 procent. Mojí ambicí je, abychom se pohybovali někde na úrovni třeba 50 procent, alespoň v těch prvních dnech, a postupně co týden k tomu dále přidávat. Tak zase, abychom to v průběhu toho června stačili všechno a od července, kdy předpokládáme, že zájem bude větší, tak penziony a hotely mohly fungovat,“ řekl Havlíček.

O co bude podle Havlíčka pozvolnější uvolnění, tím větší bude pravděpodobnost, že v sezoně bude možný plný režim. „Zatímco pokud to dneska uspěcháme a pustíme to všechno naráz, hrozilo by to, že to za měsíc za dva budeme opět utlumovat, což nechceme,“ dodal.

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) považuje současná opatření vůči ubytovacím a stravovacím službám, stejně jako plán rozvolnění, za diskriminační. Minimálně venkovní prostory gastronomických podniků by podle ní mohly začít fungovat ihned. Za předpokladu prokázání se negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledních 90 dnech by podle ní mohly bez problémů otevřít i vnitřní prostory restaurací a hotely. Rozhodně pak AHR nesouhlasí s omezením kapacity ubytovacích provozů na 25 procent. Podle jejího prezidenta Václava Stárka nebylo nijak zdůvodněno, jak vláda k tomuto číslu dospěla.

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více