Karel Havlíček chce prosadit 50procentní kapacitu v hotelech

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

S jakou kapacitou budou moci začít fungovat ubytovací služby, není podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ještě rozhodnuto. Ve vládních rozvolňovacích balíčcích je uvedeno 25 procent, Havlíček by chtěl, aby to bylo kolem 50 procent. Cílem vlády podle něj je, aby o prázdninách hotely, restaurace či památky fungovaly v plném režimu. Neznamená to podle něj, že by ale pro provoz neplatily žádné požadavky, například na testování.

Vláda protiepidemická opatření nyní uvolňuje na základě šesti balíčků. Určující je počet nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Otevření zahrádek restaurací a ubytovacích zařízení na čtvrtinu kapacity je obsaženo v balíčku číslo čtyři, který by měl začít platit, až počet infikovaných klesne pod 75 na 100 tisíc lidí. V ČR bylo 134 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 tisíc obyvatel za týden.

„Zahájení tohoto procesu stran hotelů a penzionů by bylo na přelomu května a června. Zatím není definitivně stanoveno, že to bude jenom těch 25 procent. Mojí ambicí je, abychom se pohybovali někde na úrovni třeba 50 procent, alespoň v těch prvních dnech, a postupně co týden k tomu dále přidávat. Tak zase, abychom to v průběhu toho června stačili všechno a od července, kdy předpokládáme, že zájem bude větší, tak penziony a hotely mohly fungovat,“ řekl Havlíček.

O co bude podle Havlíčka pozvolnější uvolnění, tím větší bude pravděpodobnost, že v sezoně bude možný plný režim. „Zatímco pokud to dneska uspěcháme a pustíme to všechno naráz, hrozilo by to, že to za měsíc za dva budeme opět utlumovat, což nechceme,“ dodal.

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) považuje současná opatření vůči ubytovacím a stravovacím službám, stejně jako plán rozvolnění, za diskriminační. Minimálně venkovní prostory gastronomických podniků by podle ní mohly začít fungovat ihned. Za předpokladu prokázání se negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledních 90 dnech by podle ní mohly bez problémů otevřít i vnitřní prostory restaurací a hotely. Rozhodně pak AHR nesouhlasí s omezením kapacity ubytovacích provozů na 25 procent. Podle jejího prezidenta Václava Stárka nebylo nijak zdůvodněno, jak vláda k tomuto číslu dospěla.

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Královéhradeckém kraji

V předposledním dílu letošního seriálu věnovaného analýze demografických charakteristik a spotřebního chování domácích i zahraničních turistů navštěvujících jednotlivé kraje České republiky se vypravíme na Královéhradecko. Zaměříme se na návštěvníky, kteří do kraje přijížděli v letech 2018 a 2019, tedy...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Profil typického turisty v Libereckém kraji

Jeden z posledních dílů našeho letošního seriálu vás zavede na Liberecko. Seznámíte se s demografickými charakteristikami a spotřebním chováním =domácích i zahraničních návštěvníků, kteří do tohoto kraje mířili v letech 2018 a 2019, tedy před příchodem koronavirové pandemie. Jako vždy vyjdeme...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pražské letiště odbaví o šestinu pasažérů víc než loni

Letiště Václava Havla Praha by letos podle odhadů mělo odbavit kolem 4,4 milionu cestujících, což je meziročně asi o šestinu více. Návrat k číslům před koronavirovou krizí, kdy v roce 2019 odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů, však odhaduje...

Číst více