Karel Havlíček chce prosadit 50procentní kapacitu v hotelech

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

S jakou kapacitou budou moci začít fungovat ubytovací služby, není podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ještě rozhodnuto. Ve vládních rozvolňovacích balíčcích je uvedeno 25 procent, Havlíček by chtěl, aby to bylo kolem 50 procent. Cílem vlády podle něj je, aby o prázdninách hotely, restaurace či památky fungovaly v plném režimu. Neznamená to podle něj, že by ale pro provoz neplatily žádné požadavky, například na testování.

Vláda protiepidemická opatření nyní uvolňuje na základě šesti balíčků. Určující je počet nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Otevření zahrádek restaurací a ubytovacích zařízení na čtvrtinu kapacity je obsaženo v balíčku číslo čtyři, který by měl začít platit, až počet infikovaných klesne pod 75 na 100 tisíc lidí. V ČR bylo 134 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 tisíc obyvatel za týden.

„Zahájení tohoto procesu stran hotelů a penzionů by bylo na přelomu května a června. Zatím není definitivně stanoveno, že to bude jenom těch 25 procent. Mojí ambicí je, abychom se pohybovali někde na úrovni třeba 50 procent, alespoň v těch prvních dnech, a postupně co týden k tomu dále přidávat. Tak zase, abychom to v průběhu toho června stačili všechno a od července, kdy předpokládáme, že zájem bude větší, tak penziony a hotely mohly fungovat,“ řekl Havlíček.

O co bude podle Havlíčka pozvolnější uvolnění, tím větší bude pravděpodobnost, že v sezoně bude možný plný režim. „Zatímco pokud to dneska uspěcháme a pustíme to všechno naráz, hrozilo by to, že to za měsíc za dva budeme opět utlumovat, což nechceme,“ dodal.

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) považuje současná opatření vůči ubytovacím a stravovacím službám, stejně jako plán rozvolnění, za diskriminační. Minimálně venkovní prostory gastronomických podniků by podle ní mohly začít fungovat ihned. Za předpokladu prokázání se negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledních 90 dnech by podle ní mohly bez problémů otevřít i vnitřní prostory restaurací a hotely. Rozhodně pak AHR nesouhlasí s omezením kapacity ubytovacích provozů na 25 procent. Podle jejího prezidenta Václava Stárka nebylo nijak zdůvodněno, jak vláda k tomuto číslu dospěla.

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Letiště Praha

Wizz Air nabídne spojení z Prahy na Sicílii a do Říma

Letecká společnost Wizz Air spustí další dvě pravidelné linky z Letiště Václava Havla Praha. Podle tiskové zprávy Letiště Praha bude Wizz Air z Prahy létat na římské letiště Fiumicino a do sicilské Katánie.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Spolupráce a vztahy na prvním místě!

Cestovní kanceláře a cestovní agentury i nadále bojují o své přežití. Před sezonou a v době stále tvrdých opatření dopadajících na jejich podnikání se však potvrzuje vzájemná potřeba spolupráce a vzájemného předávání informací. V ACK ČR propojujeme několik činností a informací najednou.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vyjednávání o covidových pasech komplikuje spor o cenu testů

Vyjednávání o takzvaných covidových pasech, které by chtěla Evropská unie vydávat lidem už před začátkem letní turistické sezóny, narazilo na sporné body. Ministři unijních zemí se včera shodli na tom, že chtějí co nejrychleji dovést jednání...

Číst více