Karel Havlíček chce prosadit 50procentní kapacitu v hotelech

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

S jakou kapacitou budou moci začít fungovat ubytovací služby, není podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ještě rozhodnuto. Ve vládních rozvolňovacích balíčcích je uvedeno 25 procent, Havlíček by chtěl, aby to bylo kolem 50 procent. Cílem vlády podle něj je, aby o prázdninách hotely, restaurace či památky fungovaly v plném režimu. Neznamená to podle něj, že by ale pro provoz neplatily žádné požadavky, například na testování.

Vláda protiepidemická opatření nyní uvolňuje na základě šesti balíčků. Určující je počet nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Otevření zahrádek restaurací a ubytovacích zařízení na čtvrtinu kapacity je obsaženo v balíčku číslo čtyři, který by měl začít platit, až počet infikovaných klesne pod 75 na 100 tisíc lidí. V ČR bylo 134 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100 tisíc obyvatel za týden.

„Zahájení tohoto procesu stran hotelů a penzionů by bylo na přelomu května a června. Zatím není definitivně stanoveno, že to bude jenom těch 25 procent. Mojí ambicí je, abychom se pohybovali někde na úrovni třeba 50 procent, alespoň v těch prvních dnech, a postupně co týden k tomu dále přidávat. Tak zase, abychom to v průběhu toho června stačili všechno a od července, kdy předpokládáme, že zájem bude větší, tak penziony a hotely mohly fungovat,“ řekl Havlíček.

O co bude podle Havlíčka pozvolnější uvolnění, tím větší bude pravděpodobnost, že v sezoně bude možný plný režim. „Zatímco pokud to dneska uspěcháme a pustíme to všechno naráz, hrozilo by to, že to za měsíc za dva budeme opět utlumovat, což nechceme,“ dodal.

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) považuje současná opatření vůči ubytovacím a stravovacím službám, stejně jako plán rozvolnění, za diskriminační. Minimálně venkovní prostory gastronomických podniků by podle ní mohly začít fungovat ihned. Za předpokladu prokázání se negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 v posledních 90 dnech by podle ní mohly bez problémů otevřít i vnitřní prostory restaurací a hotely. Rozhodně pak AHR nesouhlasí s omezením kapacity ubytovacích provozů na 25 procent. Podle jejího prezidenta Václava Stárka nebylo nijak zdůvodněno, jak vláda k tomuto číslu dospěla.

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Kutná hora láká k vícedenním pobytům

Do Kutné Hory se po opadnutí pandemie vrátili turisté, využívají ve větší míře vícedenní pobyty. Převažují návštěvníci z Česka nebo okolních zemí, naopak chybějí turisté ze Středomoří, Asie nebo Ruska, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová (STAN...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Návrat k normálu bude pro hotely zřejmě dlouhý

Na začátku července zveřejnil Český statistický úřad první předběžné údaje o návštěvnosti hotelů za květen. V tomto měsíci se uvolnila opatření omezující poskytování ubytovacích služeb, která platila od prosince loňského roku. První výsledky prozatím naznačují jen pozvolný...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Více než miliarda ročně na podporu turismu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce pro příští roky ze státního rozpočtu na rozvoj cestovního ruchu vynaložit zhruba 1,2 miliardy korun ročně. V posledních letech se vyčleněná podpora pohybovala kolem 700 milionů. Vyplývá to ze Strategie...

Číst více